Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Класации


Популярнo съдържание

Showing content with the highest reputation since 02/28/24 от всички места

  1. 7 points
    Нямаме глухарчета още, та се налага да се примиряваме с прясна салатка от марули, спанак, рукола, репички, зелен лук и чесън и валерианела.
  2. 5 points
    За тази година Основна серия (изпробвани): - Розов гигант Тутти - Огромно червено сърце Тутти - Русе Тутти - Квадратен Клеър - Вкусен (Влахова) - Розов издължен Краси - Червено сърце Чакал - Розов блян Нови: - Колумбийски НАМ - Блатешнички НАМ - Бабино чудо - Албенга Осмар - Розово сияние - Баба Данка - Баба Мика - Moneymaker - Розалукс - Прасковено сърце Клеър - 8 сорта от Краси Допълнителни сортове (изпробвани): - Золотой Кьонигсберг - Червено сърце Лесново Лучия - Круша Клеър - Розова магия - Алис-Лучия - Хармония - Жълто кръгло чери - Черно малко Чакал - Оранжев от gora - Сherokee green - Събрани семена от чери мини Рома (кампари), поникнал - Круна, пикиран
  3. 5 points
    Ииии най-после са в ръцете ми:) Една бройка от лентата излиза 11лв.,, има 3 кутии х 6бр. в кутия = общо 18бр. На кой да пращам ,с някой може да се срещнем в Сф , за да избегнем куриерски такси. Нядавам се всички да останем доволни аааа и ако изпращам по куриер мога да добавя и калеми от шандудията
  4. 5 points
    Шефа на калема Славянски ми прати мега наръча разпалки в началото на годината, за споделяне потенциално за срещата ни. Тъй като зимата изскочи врло суха и топла обаче, нещо сроковете за ашламиниране се скъсяват. Аз не мисля да правим срещата тия дни (със сигурност ще е след последната седмица на март, за да избутаме семейните забавления преди това), та вероятно до тогава тези калеми ще са ненужни вече. Друга част от проблемацията е, че повечето са ябълки и круши (а към тях и Панев добави турбо сурвачката палец дебел лакомец на ябълка и круша), за които аз нямам почти никакви подложки, дивите ябълки в близките 500 метра са единици и на недобри места, потенциално разрушими скоро. Каквото мога съм вкарал в употреба, но нали. Та мисълта ми е, ако някой иска калеми, ще се радвам да му ги дам, защото предни години, вкл миналата, която беше по-нормална и по-хладна и можеше да се ашладисва и до април края почти, при мен остават сума калеми от различни хора, които в крайна сметка отиват в компоста. Най-вероятно за догодина трябва да си направим един онлайн обмен на калеми през януари-март, всеки да опише за каква подложка калеми търси и да му се прати от който има. Аз съм ОК да съм гара разпределителна за софийския вилает, както обикновено, стига да спести време, пари и усилия. А за срещата по-скоро да сме фокусирани върху пържоли и вино ъъъм така де, семена и разсади пп: За прозрачна отчетност, семенаците дрян от Зелееения са споделени с нашата селска група градинари, облепихата с неясен пол от Панев е разделена и тя на 4 човека, малините от Стефчо са подарени на 2 семейства, а от аспержите за Любо подарих 4 корена на Стефан, който получи и микс калеми. Така че обменът си тече тук непрекъснато и благодаря на всички замесени.
  5. 4 points
    Ето го и цъфнал, оня ден отвори. Това е първият ми цъфтящ семенак от хеномелес!
  6. 4 points
  7. 4 points
  8. 4 points
    За 3 дни от 0 цвята, доста скоропостижно, на другите им отне по-дълъг период. Кайсия Мъркулещи, която мислех да затрия преди 2 години поради съхнене и я отрязах до коляно, тя пък се възстанови.
  9. 4 points
    Аз в двора си или нивата си не бих засадил нити секвоя,нито кедър ,нито каквото и да било от огромните дървета. Не че не ги обичам - напротив , даже като се роди сина ни се опитах в негова чест да ...направя спомен(да го неречем така) и купих атласки кедър 1-2 броя и ги засадих в парка в Студентски град ( София, понеже ми е най-близо) ГРЕШКА , 1.не ги поливах редовно 2. не ги оградих достатъчно добре,за да ги предпазвам от тримерите дето косят тревата лятото(даже има и малко тракторче дето коси ) 3.самото място не е по-изолирано ,каквото впоследствие си мисля ,че трябваше да бъде Загинаха. Та според мен, лично мнение, гледай да садиш: 1.в някаква близост за поливане ,наглеждане 2.да се огради с някакъв вид мрежичка 3. да не хвърля сянка на нечии двор ,за да няма скоросмъртна съдба
  10. 4 points

    В албум: Цветя

    Честита пролет!
  11. 4 points
    ...любопитно ми е какво ще се получи , доста ползвах ножицата за присаждане последните 2 дни , имах доста сходимост с млади джанки и калеми от бадем,праскова,кайсия
  12. 4 points
    Аз я пробвах събота-неделя, спред мен е супер. Саморазтеглива, самозалепва. Чаках я и след като най-после пристихна баправих 20на присадки ,да видим какво ще се получи, ползвах и ноцицата за ашладисване и всичко ми стори доста по-бързо. От лентата откъсвам едно малко парченце , разтягам го и почвам да увивам. Някой калеми увих целите ,за да направя сравнение дали ще избие пъпката през лентата както се твърди , а и за да не изсъхва калема.
  13. 4 points
    И така хора, отидох, видях. Имаше останали годни за ядене плодове на земята под 2-3 от дърветата. От тях съм вземал калеми, за да съм сигурен, че е Кандиле. Те са изсипали тонове плод, още е по земята и някои са си супер за хапване и в момента. Очаквано, целите са в стара дървесина и много малък новогодишен прираст. Намерих една под която имаше много плод, с хубави калеми, но плодовете под нея са изгнили и неразпознаваеми. Принципно в района едно 80 % са Кандиле, но не посмях да взема калеми от тази, защото не знам дали няма да попадне в останалите 20%. Както и да е, калемите са късички и тънки, но който има опит ще се справи. Не са много, ще изпращам по 2-3 на човек. Прилагам някоя снимка. Лятото/есента ще ги гледам по-детайлно и ще знам със сигурност кое кое е. Моля само да си вземате коректно пратките, транспорт си поемате, нормално. Днес, утре ще пращам.
  14. 4 points
    Трябва да видя какво мога да направя, вероятно не са тръгнали, в хладен район са, а и принципно ябълките още дремят. Въпросът е, че не са рязани дървета и не знам калеми какви ще има, но дори да е по-стара и не много добре офрмена дървесина, би трябвало да си стане. Леко се хваща ябълка. Трябва да отида до там.
  15. 4 points
    Мисля, много е важно да се запази този сорт, познат в България като КандилЕ (ударение на Е). Потвърждавам казаното от автора на видеото. Познавам, знам къде има такива ябълки, стари, садени преди/по Тодор Живково време. Много урожайни, всяка година, не редуват през година. Устойчива на плодов червей, просто е с твърда кора, не забелязвам струпясвания или брашнеста мана по тях. Оставени без каквато и да било грижа. Твърда кора в периода когато съзрява, месото също твърдо, може би това е причина червея да не я търси. Но при пълно узряване, към края на октомври започва да разкрива качествата си - приятна, сочна, с много плътна текстура. Най-ценното за мен е, че може да лагерува много дълго, мноого вкусна става именно след като е отлежала именно поне до месец март. Не губи сочност при лагеруване. Вкусна, с интересни промени във вкуса от края на месец октомври, когато се събира, до април, май, може би, не съм се опитвал да съхранявам, но вярвам няма да има проблем. И най-важното - страшно устойчива е. Чета, вече много от новите сортове са на практика ГМО, а как би се отразила тази намеса в дългосрочен план.... не знам.
  16. 4 points
    Да се включа и аз с един еко-био метод. Вземате си куче за подземен лов - ягдтериер или фокстериер и нямате къртици, сляпо куче и котки, ако последните не са израсли с него. Ако е израсло в град, няма да имате и кокошки. Това ви го пиша от опит.
  17. 4 points
    Като горд стопанин на цяло стадо къртици в моята градина, искам да споделя своите впечатления и успешен опит за примиряване с негативните последствия от съжителството си с тях. Още повече, тук от вчера често ръми или вали дъждец и не мога да свърша никаква работа в градината. До вчера чаках да ми дойде желание да работя, сега пък трябва да чакам да ми мине... И докато чакам: (1.) Към къртиците изпитвам т. нар. смесени чувства -- необяснима любов смесена с огромно раздразнение от техните поразии. (1.2) Предполагам че любовта ми към къртиците се дължи на това, че, съзнателно или не, се радвам че не са слепи кучета. Или, поне засега, в градината ми няма някакви индикации за сериозно присъствие на сляпо куче. То няма и какво да яде в моята градина, де. Засега сея много малко картофи и рядко сея моркови, а понякога не успявам с лука и чесъна. Обаче като садя или разсаждам дръвчета, храсти и ягоди, много обичам да им слагам оборска тор. И без това имам да чистя една стопанска постройка, бивша кошара, от доста овча тор. Торта е стара и изсъхнала, ама ми е на близо. Съответно при тези засаждания и разсаждания създавам рай с рохкава почва за червеи и къртици. МОИТЕ къртици! Харесва ми също, че те прекопават понякога дори и на места където расте само троскот, сиреч по-работливи са и от мен. (1.3) Обаче като ровят навсякъде където има новозасадени и ценни за мен растения, къртиците неизбежно правят и поразии. Особено в горещините, разбутаните корени на ягоди, храсти и твърде малки дръвчета изсъхват по-лесно отколкото тези които не са разбутвани. Понякога проблема се задълбочава и от комбинацията че на фона на рохкавата почва ми е трудно да забележа купчините с пръст направени от къртиците и съответно може да пропусна някое спасително поливане. (2.) Предвид моите смесени чувства към къртиците, често мисля и търся решение на проблема с поразиите от къртиците, но без да тровя, или убивам, нито тях нито други висши същества (бозайници). (3.) От тази зима провеждам тестове с един прост и евтин, в моя контекст, метод. От едногодишни клони на акация (салкъм), обсипани с бодли, нарязвам с лозарската ножица приблизително прави пръчки от 15 до 30 сантиметра, като отреза в единия им край се старая да е косо за да се получи леко заострен, а в другият да бъде напречно за да бъде тъп, особено на по-дебелите пръчки. Използвам само едногодишните клони, които и без това не бих ползвал за никаква друга цел в градината, например колчета, защото още не са достатъчно плътни и издръжливи на влага. Най-често те си имат и прекрасни бодли. Като дебелина, всички клони по-дебели от клечка за зъби до дърводелски молив ми вършат работа. Важното е да става бързо и просто (евтино). После няколко такива пръчки ги забивам напълно в рохкавата пръст със заострения край надолу, околовръст на по-ценните растения, всяка с едно елементарно движение -- по-дебелите натискам с палец, а по-тънките хващам с два пръста в горния край и после натискам докато потъне цялата пръчка в почвата. Ето и снимки от вчера: Вече имам и първите положителни резултати. На едно място в градината ми, къртиците вече са започнали да "надигат" пръстта, но сред оградените с набити пръчки растения няма поразии. Разбира се, още е твърде рано да се каже дали и колко ще има дългосрочна полза от метода с бодливите пръчки, така че ще продължа да го прилагам и да наблюдавам.
  18. 4 points
    Ето какви съм си ги събирала - за съжаление, не съм записала източници, но са от Германия: "...от клонките (3-4 годишни) се прави чай, който руши камъни в бъбреците. Много здрава дървесина. Родово дърво. Величествено! Плода извлича отрови и изчиства организма. Старо, култивирано дърво, значимо. В Германия е обявено за едно от растенията на 21 век и дърво на годината през 1993 г. Всички животни много го обичат. Дългогодишно, бавнорастящо. Расте на всякакви почви, но предпочита варовик. Цъфти и плододава едва след 10-15 години, плододава обилно с възрастта. Зрее бавно, цяло лято. Плодът, се яде угнил, но може да се бере зелен и да угнива у дома. Незаменим при приготвянето на сайдер. Много витамини и минерали. Високата захарност го прави много подходящ за ракия."
  19. 4 points
  20. 4 points
    Така, днес събрах малко калеми/резници от старото дърво в Кюстендил, има за около 10на човека (по няколко пръчки на човек) който иска да казва ,за да не идат напразно.
  21. 4 points
    В софийско съм и имам три кайсии една до друга силистренска ранна,силистренска компотна и Киото и трите са на едно положение бутон като има рядко някоя пъпка да се вижда леко беличко а на комшията на ашладисана преди три години донесени калеми от някаква кайсия казва по късно цъфтяла на същото местоположение въобще не са набъбнали пъпките.
  22. 4 points
    Ще има още малко бройка от ремонтантните при последното прореждане. Ще донеса на срещата, ако успея да се класирам
  23. 4 points
    Аз правя странична подобрена, мисля, че това описва Green, но става трудно с много тънък калем, защото на голямо фи подложка няма как да издялкаш тънка лента за основа на калема. Тъй като аз ашладисвам често по диво и не отделям особено време за размисъл, подготовка и анализ, често ги дялкам както ми дойде и се хващат. Например това горе в дясно + езиче съм го правил много пъти, както и това долу в средата съм пробвал с 2 разминаващи се срещулежащи калема. На дебело правя разцеп най-често, защото под кора става трудно тук, джанките пускат кората много късно, когато вече не ашладисвам. Кози крак ми е любим (много малко щета на подложката и можеш да наредиш цифра калем околвърст) и ако се направи точно така се заклинва, че веднъж си скъсах ръкав на калем на кози крак без да го мръдне. Там проблемът е, че иска ножче тип косар/косер, иначе трудно се оформя подложката.
  24. 4 points
    В камънака, да й се чудиш... Това не значи, че докато са млади не трябва да бъдат поливани. И с резитбите внимателно, а по-добре хич при нея, едно, че плододава на многогодишна дървесина и друго, че раните й не зарастват, особено ако е отрязан клон на чеп, не образува калус и оголва кората прогресивно.
  25. 4 points
    ...то си стана направо пролетна, с тия летни температури, но човек като няма дробилка се налага да прилага творчество!
  26. 3 points

    В албум: Асорти - за всеки по нещо

    Феферони (люти чушлета) в саксия 2023 година с Джонсън-Су компост/тор - латинското наименование на сорта/вида не е ясно. Рових из мрежата, но описанията са противоречиви. При Capsicum annuum плодовете/чушлетата би трябвало да сочат надолу. Уж само Capsicum frutescens е с плодове сочещи нагоре. Но никое сортово описание не ми съвпадаше; - на височина достигнаха 1,4 метра; (предполагам?) са рехави, защото са гледани при недостатъчно светлина; саксията е определено е малка - 15 см от дъното до горния ръб, а диаметърът на отвора горе отвътре е 16 см; - почва не помня каква беше; - гледани са на северен балкон, заради обикновеното (бяло/флоатно) остъкляване. Стаята с южно изложение е с Ка(нискоемисионно) и там много растения цъфтят слабо или не искат да цъфтят. Нанасяните покрития (обикновено тънък слой оксиди на нещо) променят спектъра на слънчевата светлина; - поливани са поне 2 пъти седмично лятото. Изшушаваха много бързо почвата. Паднали листа бяха слагани в саксията да си се разграждат. Не е торено и пръскано с нищо. Само поливката с чая от Джонсън-Су компост (Johnson-Su compost) в началото като се разболяха; - месеците септември и октомри реално не са виждали директна слънчева светлина; - (май и заради горното) загубиха по-голямата част от цветовете - окапаха. Общо двете растения да са направили повече от 200 цвята. По-силното растение даде основната част. Слабичкото да е направило 10-15 цвята. Вързаха и обрах около 40-50 чушлета; - самите чушлета са доста люти. На големи любители на лютото са им тамън и ги хрупат като бонбони. По моите скромни мерки са малко преди степените изпотяване и почервеняване от лютото; - чушлета си изсъхнаха естествено без да съм правил каквото и да е. Просто ги оставях на една салфетка на кухнески рафт; - декември 2023 ги изрязах и пробвах от резниците да захвана нови растения. Два резника поставих във вода, единият изкара коренчета и сега е в саксия. Другият изкара листенца, но не искаше да направи коренчета. Той отиде за подхранване/компостиране. Оригиналните растения са добре и изкараха нови листа и клонки.

    © zloster

  27. 3 points
    Ще пиша нещо за резитбите - има си съответната обща тема, но това касае в голяма степен старите сортове и старите дървета. Обикновено ако не се поддържат, короната се сгъстява и почва да задържа повече сняг или е уязвима на бурен вятър, с или без дъжд. Счупват се клони, почва гниене, отварят се хралупи, и лека-полека дърветата се приближават към естествения си край. Та с това предисловие нека маркирам следната снимка: Не, това не са рога, а върхът на една ябълка. Имало е счупен клон и се е вдълбала хралупа. Пробвах да зачистя сряза надолу до здраво, но има вдлъбнатина пълна с компост поне 5-6 см в диаметър. Според мен дървото има шанс да я затвори. Но и аз ще трябва да помагам. Въпросът е, че тук има грешка при резитбата преди години. Може би 5 или 6 или 7. Имаше счупване на върха и аз го бях орязал, но не съм имал смелост да режа по-надолу до здраво и съм оставил основата на счупения връх. Съответно е последвало гниене и отваряне на хралупа. Дървото не може да затвори мястото. Имам такива грешки и на други дървета, където съм оставил "чеп" вместо да режа изцяло сухия или премахнат клон. Просто не съм мислил няколко стъпки напред, а трябва. Бил съм там да почистя счупените клони, но не съвсем, не докрай. Съответно залагам проблеми за в бъдеще. А много често дървета и сортове се губят поради липса на навременна и адекватна грижа. Моята е била навременна, но и неопитна. Сега гледам на дърветата по друг начин и не ме е да е страх да режа там, където ще се се възстанови. Дървото ще изгуби време да пусне нови клони, където е отрязан клонът, но в перспектива животът му е потенциално удължен.
  28. 3 points
  29. 3 points
  30. 3 points
    Аз мога да препоръчам ето тази: https://praktiker.bg/bg/Gradinski-nozhici/GRADINSKA-NOZhITzA-ZA-KLONI-TELESKOPIChNA-HD-GL-108126/p/494464 Имам такава от 3 години и работи много добре и понеже видях, че приключват вече, та вчера ходих и си взех още 2 от Практикер - Дружба. Едната е за подарък, а другата за резерв. Та който иска здрава ножица на хубава цена, препоръчвам с две ръце.
  31. 3 points

    В албум: Животни и птици

    За първи път го виждам с плъх в уста. Поигра си, пък го изяде.
  32. 3 points
    Бяло море от цветчета на една от по-късните джанки: Много красива стана като корона, а какво малко и смешно дръвче беше преди десет години, с едни клони почти до земята - малко дете можеше да я бере.
  33. 3 points
    Временно укритие, през деня ще откривам
  34. 3 points
    Вече сме на финалната права със завръз, няма да ме уплаши една слана я?! Това е едно от предимствата на този тип формиране, лесно и практично.
  35. 3 points
    Една крайпътна ябълка див семенак, който за 10 години не е задържал плод. Реших като полеви урок да покажа поддръжка и ашладисване в дивото на двама приятели. Калемите са от Панев два сорта неизвестни.
  36. 3 points
    Ще изчакам още малко да нацъфтят джанките, за да приличат на 2019 година, но изглежда, че ще надминем и този рекорд. Ето едно видео от днес по темата:
  37. 3 points
    Прекрасна книжка, много благодарим, някъде ако има и втори том.... Като разгледах, тази ябълка, за която пиша прилича на Кримска Синапка. Авторите пишат, че в България много е размножавана и от семена и това е довело до доста вариации. Като гледам и снимката на корона на дърво в покой, отново намирам много прилика. Като недостатък са писали, че като вкус е към посредствен и не трябвало да се разпространява из страната. Тази книга е писана към 60-те години, когато природата е била чиста, успявали са да отглеждат много сортове без болести и вредители, нормално е да са били капризни и разглезени в търсене на велики изискани вкусови качества. Да, ябълката може да няма финия вкус на Златна превъзходна, Молиз Делишес или прекрасната Спартан, но това е ябълка, която устоява. Сума насаждения златна превъзходна в последните години има изкоренени четях, просто е страшно капризна, трябва да се скапеш от пръскане, за да запазиш нещо, брашнестата мана й разказва играта. Това ябълче рядко има слаба година, грам поливане, пръскане не вижда, никакви следи от корояд, няма плодов червей и мана.... Пишат в помологията, много капят плодовете при узряване, истина е, просто ражда много. И тук е най-интересното, капят, когато са узрели и при набиване, остава за цяла зима напред съвсем малко местенце леко кафяво на мястото, където е тупнала, не гние цялата, съхранява се и е годна за консумиране месеци след това. Нека тупне Молиз делишъс да видим какво ще стане - само час след това няма да е годна за ядене. Като сложим всичко това на кантара - май, май няма да е много посредствена. Я да туря две снимки на една тупнала есента, стояла цяла зима на земята и изпапкана в средата на месец март... Редактирам, намерих и втори том помология. Много хубави книжки!
  38. 3 points
    Дойдохме си на думата - Спартан ! Моя любим сорт ябълки от пребиваването ми в Полша. Ходехме на пазар след лекциите на един открит пазар с мижаво осветление и в тъмното купчините ябълки Спартан изглеждаха черни. Всъщност са много тъмночервени. Много добри по всички показатели (според мен). За 6-7 години престой в Полша би трябвало да съм изяла един камион ябълки от този сорт. Все си мислех да пиша тук за спартанките , но @ivkit ме изпреварил . https://szkolkalusowo.pl/jablon-spartan Това е примерна снимка и така изглеждат наистина.Като разрежеш ябълката тъмночервеното от кората преминава в горния слой на плода , в бялото. А за сорта КандилЕ : беше от любимите ябълки на баба , явно го е имало доста в кюстендилско и дупнишко. Не съм запомнила как изглеждаха ябълките. Много сортове бяха "любими". Пак от същия полски разсадник снимка : https://szkolkalusowo.pl/jablon-kandil-sinap
  39. 3 points
    Бих искал да се върна към този сайт: https://pomiferous.com/applebyname/kandil-sinap-id-3669 Origins: Originated along the Struma River in the Kyustendil region of Bulgaria, likely prior to 1800. There appears to be no record of its parentage. Пише, че наименованието е и кандиле, и кандил синап. Има вариация. И е точно от вашия регион според този чужд източник. И на вид е същата. Интересно тогава защо така наречената кандиле в помологията е кръгла и с посредствени вкусови качества. Вероятно затова и я няма много. И ако един сорт е произлязъл по поречието на Струма, тогава защо имаме и Камчия? Възможно е и да има някаква разлика, въпреки че зреенето съвпада с камчийска, не с кримската синапка. Относно скрийншота по-горе, еволюирали са имената на сортовете. Червен и златен делишес!
  40. 3 points
    Присадките два сорта мушмули на глог от 24 февруари тръгват. Очевидно не е било твърде рано. Останалите ги правих преди два дни и нямат никакво развитие. Интересно, че едрата мушмула е с червени пъпки, другата със зелени. Това са ми първите калеми, които имат видимо развитие. Други, които имат набъбване, са едни глогови пак на глог.
  41. 3 points
    Малко цвят от днес, цикламената японска дюля: И светлите нарциси цъфнали. Как оцеляват на тая строителна площадка!
  42. 3 points
  43. 3 points
    Донесох от там две sorbus domestica, но не пишеше сорт. Едната ми, се спомина. Другата, не знам какъв й е случая, но е много мудничка. Вярно, че е в близост до орех, но от юг и е слънчево. Колегата много се забавлява с мен, че купувам растения, които ги има в гората. Беше една клечица. две години без грижа умишлено, не е много пораснала. Току що проверих онлайн, където смятам, че би могло да има - е не, не намирам сортове.
  44. 3 points
    Бактериен рак по кореновата шийка на ябълка. Непосредствено под почвената повърхност по кореновата шийка на стъблото се виждат тумороподобни образувания, в структурата на които се открояват бледожълти топчета с големината на оризово зрънце: Статия на немски със снимката, една статия и друга статия на български за същата болест. Отключващ фактор за развитието изглежда е дългото, може би няколкоседмично или няколкомесечно преовлажняване на почвата. Благодарности на @Евелина за насоките, които даде, и за двете болести.
  45. 3 points
    Малинов сноп (Самодивска метла) по сливи, джанки, в статията пише и кайсии, но според мен кайсиите са доста по-рядко засегнати от тази болест. Представлява гъста туфа хилави клончета нависоко. Освен че са загубена енергия за дървото, представляват проблем при силен вятър или снеговалеж, тъй като формират трудно преодолимо за стихията препятствие, клонът механично се натоварва твърде много и често се отцепва някъде в основата си.
  46. 3 points
    Днес денят започна едно такова ръмливо и мъгливо в Софийска област. Планирал бях ходене до село както всяка събота, за да си продължа с присадките. През седмицата се бях сдобил с калеми от два сорта сливи и два сорта череши от вуйчото на мой колега Севлиевец. И докато се мотаех нагоре - надолу по двора с макетно ножче в ръка и калем в уста нащраках няколко снимки на обичайните заподозрени както и на някои не толкова обичайни. Вече осезаемо се вижда разлика от предходната седмица: Дрян - по ливадите цъфти, питомният в двора и той започва Праскова бяла мъхната - семенак - пъпките са видимо наедрели Афъзка - и там нещата са като при прасковата Круши - Абат Фател нещо се е разбързал, пъпките белеят; При една от присадените миналата година също се забелязва белееща се пъпка (Ранна на Моретини или Хубава Юнска) Камчатските - разлистването продължава - при различните растения с различна скорост, а Доч Великана си е съвсем цъфнала (нарочил съм я, но може и да е Синий Утьос, защото двете бяха една до друга и вече не съм сигурен кой кой е) Киви - дали е Исай или .. другото, което взех с предпоследната полска поръчка започва да зеленее пъпки. Облепихте се разлистват бавничко, а Игрите също надуват пъпчиците И естествено най-интересното - снимките….
  47. 3 points
    Тази тема я бях чел преди няколко години и наистина имаше много полезни и интересни неща. Но сега виждам, че има и развитие - нови неща, които тогава не са били написани. Впечатляват и едрите плодове по 30-35 грама - че и красиви! Тези, които брах тук, бяха по 17 грама най-едрите. По-дребните бяха по 7. Определено немците имат селекция и сякаш по-сериозни традиции с вида от нас. При нас просто не се знае какво има. Ще трябва да прегледам отново сортовете в книжката на г-жа Мондешка. Жалко е, че голяма част от линковете не работят. Затова и за нашия форум е добре да се копира, цитира, описва, коментира каквото може, защото връзките са очевидно нетрайни. Ще си позволя да цитирам един от коментарите за два немски сорта скоруша: Филип Хайнемайер: Много се радвам, че за първи път ми цъфти едно малко дръвче скоруша. Това е много специален сорт. Миналата зима (19/20 г.) аз и един мой приятел присадихме около 20 сорта sorbus domestica, които дойдоха от една консервационна овощна градина в Бавария. Един от тези сортове, наречен "Christophs Apfel", цъфна през същата година. Жената ми подари дървото и сега то отново започва да цъфти в тунела ми. Това е сорт, за който е известно, че цъфти още когато дърветата са съвсем млади, както се споменава в книгата "Der Speierling". Така че засадих първото си дърво преди 7 години. Имам около 20 дървета и нито едно от тях не цъфти, но това цъфти. Това е удивително за мен. Само веднъж съм виждал цъфтящо дърво, когато бях в Република Чехия. Тук където живея, в Британия, няма почти никакви такива дървета, за които да знам. "Кристофс Апфел" дава плодове с форма на ябълка, а друг сорт, за който се знае, че почва да цъфти много рано и дава плодове с форма на круша, се нарича "Bovender Nordlicht". И двата сорта са резултат от немска селекционна програма, с която са искали да подобрят това дърво и да го развият за използване в овощни градини. За съжаление програмата е била спряна или изчерпана, но тези два интересни сорта са останали. Значи има скорозрели скоруши. И немците даже ги имат наименовани. Дори за ашладисани фиданки мисля, че даваха да почнат да цъфтят след 5-8 години. Трябва да потърся пак какво бях чел по темата. За семенаците може да трябват и 15-20 години. @Антоанета срещала ли си такива дървета в Германия?
  48. 3 points
    Проба за облитане с дрона и генериране на такъв тип карта. Интересно е, че хваща чудесно и макро наклона (горе на снимката е по-ниското), и микро детайли като например плета до подпорната стена, който е на предната ми снимка.
  49. 3 points
    И във форума на permies имат доста интересна тема за скоруша ('скоруша ударението според Славянски, ре-класифицирана от Sorbus domestica L. на Cormus domestica), със снимки на огромни дървета и други подробности както си трябва: https://permies.com/t/71335/pears/Sorbus-domestica-Service-Tree-Jerusalem А пък прословутата Шипова (Shipova) НЕ е свързана със скорушата. Проверявах разни възможности дали скоруша може да се (пробва да се) присажда на други растения, за да се постигне по-малък общ размер на дървото. Не че непременно искам да я отглеждам като джудже. Всъщност скорушата би ми допаднала и заради огромните размери, които достига, но пък точно заради размерите ще изисква внимателно планиране къде да се засади, ако и когато се сдобия с някоя. Ясно е, че в моята градина просто няма къде, но дори на някое общодостъпно място трябва добре да се обмисли.
  50. 3 points
    Някакви нюанси, разсъждавам си. Това, което не ми харесва в последните две/три години е, че големите дървета очевидно страдат в нашия, Дупнишки район. Изглежда дъждовните начала на летата им водят някакви гъбични заболявания. Страдат листата и плодовете на тази черница. Плодчетата стават посредствени, шугави, сухи, кисели, не могат да се налеят, нищо общо с това, което съм виждал през толкова много години от тези божествени дървета. Попрочетох и научна информация и там, правилно и според мен, отбелязват че понася и се справя добре с въздушна влага, но ако е съчетана с хладен климат. Справя се добре и с горещия и сух климат, но без въздушна влага и валежи в неподходящо време. Гледал съм видеа с прекрасно развиващи се дървета шандудия както в Сирия, така и в Казахстан, в чукарите и студените зими. В Турция й е добре в пясъчните им, светли почви и горещина. Отделно влажността даде поле за развитие на една изключително неприятна цикада, която обожава да се лепи под листата баш на шандудията(въпреки, че това същество може да се види да се чувства перфектно и даже и по айлантите) , образувайки неприятни бели памуковидни налепи и смучейки сокове. Донякъде, ако е на пълно слънце, дървото е пощадено от нея, при засенчване е пожар. Миналата година беше недобра, не само за тази черница, но и за черешите, гроздето именно заради влагата точно когато не трябваше да я има, нищо, че след това беше рекордно горещо и без валежи. Кайсиите, при това с години добре развиващи се дървета(като общо развитие, не плододаване, защото там знаем и за други нейни изисквания), миналата година пострадаха жестоко от Монилиоза. Много неприятна гледка, едни смолотечения, грозно извити като куки клончета, вероятно ще са и фатални и необратими за повечето от растенията. Рекордните горещини и суша не направиха пораженията, белята беше строена вече в началото на лятото. Пиша това, за да знае човек когато планира да я отглежда как да се ориентира като район, в който ще я сади. Въпреки че какво да се ориентира, текат някакви толкова непредвидими климатични промени, че... Поне нека, като бъде засаждана да бъде поставяна на слънчево и проветриво място. Толкова съм й фен, захванал съм се да я размножавам тази черница по всички възможни начини, но ето, че последните две години(или три, не помня струва ми се цяла вечност) разочарованието е голямо. Имам малка градина в Благоевградско, там гледката, покрай полъха, течението на Струма и по-малкия дял валежи, е по-обнадеждаваща. Ако и летата там да са много горещи. Позамърсихме си и природата, чувам тук се горяли боклуците на цяла Европа. Не знам.
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване