Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

jojkata2000

За едни рано , за други късно, но е време да открием новия сезон на доматите. Ето какво мисля да приготвя като разсад за тая година:

ОСНОВНИ

1.Розов Блян

2.Мой ранен розов

3.Мой червен – прилича на Рила

4.Леля Буба  - розов сърцевиден

5.Афен F1

6.Рила F1

7.Чери с черна шапка

 

ЗА РАЗКОШ И КРАСОТА

1.Радуилски

2.Чери Сакура

3.Лабрадор

4.Паулина F1

5.Сърцео на Албенга

6.Влахова

7.Аметистово бижу

8.Едър Варна

9.Червено сърце Чакал

10.Бай Хасан

11. Розов Идеал

12. Шест ръба – едър розов домат (семена от познати)

13. Розов Малинов (семена от познати)

14. Розов хубав плътен (семена от познати)

15.Червен едър  (семена от познати)

16.Червен дребен - може би Рила (семена от познати)

Списъка е отворен и до събота приемам нови предложения...:mrgreen:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

По правило засаждам 3-4 сорта, но тази година Алис добре ме подреди с още 12. Какво да правя, от уважение ще засадя от всичките... 

Много е важно като дадеш на някого, после да не те е яд, че си му дал. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 40 минути, Димо 33 написа:

По правило засаждам 3-4 сорта, но тази година Алис добре ме подреди с още 12. Какво да правя, от уважение ще засадя от всичките... 

Много е важно като дадеш на някого, после да не те е яд, че си му дал. :))

Да....познато ми е! И при мен половината са от Алис...:mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Чери Сакура е хибрид. :)

Няма да се разсърдя, ако не засеете всички сортове, с които разполагате. Въпросът е дали ви е любопитно какво ще отгледате или не. 

Новите ми табелки ще изглеждат така. В разсадните табли ножовете ще са забити в почвата, а при разсаждане ще бъдат завързани за сезала или растението.

 

IMG_20220118_131024~2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, alys написа:

Новите ми табелки ще изглеждат така. В разсадните табли ножовете ще са забити в почвата, а при разсаждане ще бъдат завързани за сезала или растението.

 

IMG_20220118_131024~2.jpg

Алис, при мен използвам един прост метод за маркиране. Засаждам примерно по 5 растения от сорт и записвам поред сортовете на хартия и на телефона. После, броя и знам кой сорт е. На ред се падат по 4 сорта, което не е сложно за намиране. Така не ползвам табелки. И това го измислих, защото ме мързи да пиша табелки. :))

но и не съм засаждал повече от десетина сорта...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Добра среща в доматена тема 2022 година! Със здраве да сеем, отглеждаме и берем добра реколта! 

Пътуването ми в търсене  на нови доматени светове, продължава със селските сортове :

Баба Мара

Баба Мика

Баба Данка и (нито един дядо, те само пият ракия със салата):D

нискостеблени:

Бъкби

Ърлиана

Албенга (не е сърцето на Албенга)

И от още един ценител на старите селски сортове:

Розови едри

Розови градински

Червени  градински

След 22 януари, ще имам  допълнително доуточняване с човек заел се да разпространява старите  селски сортове с цел да запазим българското.

Иначе, продължавам със всички харесвани от мен до сега сортове, като леко занижа броя от  всеки сорт,  за сметка на  новодошлите. 

Хубаво е да има в градината ни нови срещи, нови преживявания!

:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Преброих  - ще сея 14 стари и 29 нови сорта домати. За оранжерията (засега) отделих 25, като три са черита и от повечето искам да опитам по едно растение. Знам, че не е сериозно, но ако нещо съвсем не ми хареса, да е малко. В градината има повече място, но ще помисля още малко кои сортове да са там, но част от новите ще пробвам само в градината. Все са колекционерски сортове. Отсъстват любимите ми Розов блян и Момини сълзи, но искам да ги пропусна тази година, защото са ми интересни новите. Ето и някои имена - чери Сакура F1, чери Кроха, Лабрадор, Сърцето на Албенга, Яша Югославски, Змей (от Пожарево или известен още като Стар селски), Золотой Кьонигсберг, БГ Фантазия, Кумато (от два източника), Българско червено сърце, Германска ягода, розови и червени сърца и гиганти от Лесново и Суходол, Розови от Плевен и Пловдив, Португалски едър, Вкусен (някой от ръбестите), Радуилски, Влахова, Бай Хасан, Розов издължен на Краси, Аметистово бижу, Оаксаканско бижу и някои други (6 още не са в мене, но има време).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен основният въпрос не е кой какво ще посади сам за себе си в градинката си, а кой какво ще сподели за срещата :) Така че, не се скъпете, развържете кесиите... със семена :D

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Добре, пишете тук или на лични кой какви семена иска от изброените. От някои нови имам по 2-3 семена, които са за лично ползване. От останалите мога да приготвя по 5 семена. На срещата само ще ги вземете. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Довечера ще спретна списък с това, което ще засадя като семена домати, но особено не се отличава от миналогодишния списък.

Кофичките са готови. Тая година и остъклена веранда си имам и няма да се чудя къде да дондуркам разсадите. Само се чудя миналогодишната бала торф за разсади на Щендер дали е ОК. Какво пък да и е станало? Би трябвало да мога да я ползвам. Повече от половината ми остана и си седи в градинската барака.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ако някой иска от моите семена да свирка и ще пратя. На среща едва ли ще успея да дойда, а много ми се иска, но.. . Всъщност за коя дата е тая среща??

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ако пиперът за сушене възбужда апетит бих могъл да пратя, за нищо съществено не се сещам в момента.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Брендиуайн

Гордостта на Гритмире

Наслада F1

Златен медал

Сан Марцано

Калманс пинк

Меча лапа

Полско яйце

Черни черешки

Хасковски розов

Гигант лимонный

Розова магия

Афен F1

Kumato

Зебра оранжева

Зебра зелена

Зебра бяла

Лабрадор

Чероки Грийн

Опалка

Чери Indigo

Чери Патешко жълто

Чери Tiger blush

Някакви, които ми дадоха като Испански - червено-жълти, подобни на Златен медал

Сакура F1 - няколко семки си купих тази година

Това са сортовете, които имам. Миналата година малко се разводних с многото сортове и резултата не ми хареса. Тази година ще сея основно 5-6 сорта. От останалите ще бучна по 2-3 коренчета разсад за разнообразие и запазване на сорта. Някои може и да ги пропусна - откровено не ми харесаха.

Ако някой проявява интерес да ми пише. От едни сортове имам повечко семки, от други малко. От трети почти хич и ще си поръчвам - Афен и Наслада

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Идеята на Боби, за подаряване на семена от домати ми харесва, само че  времето определено за срещата ми се струва малко късно за засяване на семената. Началото на март е хубаво да се сеят.

Който се нуждае от семена , трябва по-отрано да заяви желанието си.

На този етап, сортовете домати които няма да намерите в аграрната аптека при мен са:

Селските безименни 

 Едър червен сърцевиден домат-  Гостиля

Странично сплескан (ръбест) червен домат - Гостиля

И домати екзотики  от Христо Христов

Колекцията ми от тях е доста голяма, но от две години сея  само тези, които най ми допадат  като вкус, макар и да са  по-слабо родовити.

Калиманс Пинк

Гигант на Зебенбюрген

Пудовик

Гордостта на Гритмире

Калсф  Хърт

Уес

Ворлон 

Карбон

Арканзаски пътешественик 

Ако някой проявява интерес, нека пише на лично съобщение.

Новите селски сортове които публикувах в горния си пост са по 15 семенца от сорт и догодина ще има за подаряване от тях, а е хубаво и да   зная  какво подарявам, като това лято  разбера  що за сортове са.:)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Димо, откъде купи семена за Kumato? Питам информативно. После ще сравняваме кой какви Кумато е отгледал. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, ivanina написа:

Идеята на Боби, за подаряване на семена от домати ми харесва, само че  времето определено за срещата ми се струва малко късно за засяване на семената.

Това се повтаря всяка година от 5 години насам :joy: Много сте бързи, ей! Опасявам се, че и с мен ще стане така с годините...

Аз преди 1 април не слагам нищо, но вие щом бързате, сложете каквото ви е на сърце, а каквото остане, споделете на срещата в края на март!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 12 часа, alys написа:

@Димо, откъде купи семена за Kumato? Питам информативно. После ще сравняваме кой какви Кумато е отгледал. :) 

Алис, купих домати, а не семена :smile: Миналата зима. Пролетта посадих няколко но през лятото нямах време за наблюдения.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Е, с малко закъснение от обещаното, но да пусна списък със сортовете дето са в плана за 2022 година.

Сакура F1 чери

Руми Варна

Розов Янчето

Лимон

Лонг кийпър

Червен сбръчкан

Златен медал

Домат -чушка

Оранжев

Зелен гигант

Чери Индиго

Жълт

Чери Радана

Волско сърце

Момини сълзи

Алено сърце

Мъжки

Джи би Ю

Оранжев продълговат

Първите 3 са нови за нас, всичко друго ни е познато. Снощи писах, брисах... натамъних ги по колко от сорт искаме да сеем. В оранжерията 5 реда х12 корена- общо 60 и навън 10 до 20 корена, ама къде точно ще ги позиционираме се чудим. 1,3 декара градина взе да ни става тясна.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Venetka, с какви размери е оранжерията ви? Кажи повече за Червен сбръчкан.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@alysОранжерията Алис е 4/6/2,7 м. Миналата година наблъскахме 6 реда с х 12 корена, тая година ще намалим с 1 ред доматите. Хубавото и е, че може да се ползва на макс мястото за домати, тъй като е като арка / почти / гледана отстрани. Вертикално, а после окръгля нагоре и така може да хване повече високи растения. Височината и също е добра.

Червен сбръчкан е наше име на нещо, с което се сдобихме от едни китайски семена. Поръчвах семена на китки и тия ми писаха, че сумата ми е много малка на поръчката и могат да пратят само ако добавя нещо. Не помня такъв домат да бях избирала, ама накрая с това се оказахме и така го кръстихме. Да не говоря, че манголда излезе пак чой и още какво ли не беше объркано. Никогаж повече няма да поръчам семена от китайци... 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване