Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Пък моят навес е 3 метра широк и имам 3 реда домати. Как работите в такава теснотия...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Промушваме се Лозето... Затова сме на water-fasting и поддържаме тънки снаги с градинарстване, диети, гимнастика и разходки с кучетата :tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Малко инфо за някои сортове - Влахова е от Троян, Бай Хасан е от с. Суходол, Бургаско, Радуилски от Радуил, Розов издължен на Краси е от с. Лесново, Софийско, отглеждан в други Софийски градини дълги години, Шест ръба е от Варна, Розов малинов е от Пловдив, Розов плътен е от Плевен.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ехеее, Алис е като енциклопедия за доматите, при това разширена енциклопедия. 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Много сте забавни и полезни!:)

Венетка, снимай го на лято тоя набръчкания червен, да му видим фацата.

Не съм броила ръбовете на моят ръбест домат , дошъл от селото на свекърва ми Гостиля, но на лято ще ги преброя и все си мисля че е от групата на вашите бай Хасановски, Радуилски и другите му там  названия.

На въпросът  на Лозето, ще кажа, че три метра широчина на навеса е място за два реда домати. В моята оранжерия с този размер  3 х 7 метра, правих доста щуротии, като започнах от три реда, след това увеличих  на четири , разочарована се върнах  отново на 3 реда, а тази година вече помъдряла-  окончателно реших,  редовете да са два.

Трябва въздух и огряване на растенията от слънцето от всяка посока, за да се развиват нормално.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Е, трите метра са малко приблизително казани, но междуредовите разстояния са около 85 и 95 см. Освен това става дума за навес, не за парник, а ако не ме мързи при евентуално застудяване заграждам източната дълга страна. Но междукореновото разстояние е по-малко от нормалното, от там го докарвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще го снимам, ама ме сръчкайте като почне сезона на зреенето на доматите, че до тогаз одма съм забравила.

Нещо ей такова е, ама гънчиците му са ситнички и са само по половината домат,събират се към опашката на домата като започват от средата му. Нещо като хармоничка, а самия домат е с големината на юмрука ми, ярко червен на цвят.

costoluto-genovese-tomato-260nw-1223283415.jpg.715410c29c9d00b0589e9b3ff1752eab.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Как метър между ред домати? Лозето, това си е чисто разхищение на място. Явно имате доста място хора. Ние се мъчим да натъпчем в разработените вилни участъци какво ли не и не успяваме.. Завиждам ви. А на село е като при вас. Там пък се чудя какво да слагам, че мама акто види празно място и мрънка. Исках още един участък да затревим и да е само с дървета, ама мама се е тръшнала и не дава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ужас, това няма белене...

@alys Радуилски от @Лозан ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Venetka Въй, мъката на художника! :) Имаше подобен стар български сорт, с не толкова гънки, вкусничък беше ама не колкото най-добрите салатни сортове. Отглеждаха го защото ставаше огромен и даваше доста, само името на сорта не знам. На село кокошките най-намазваха от него :)

Колкото до междуредовото разстояние казах: донякъде компенсирам от междукореновото. Далеч по-удобно е за работа, при добра година реколтата е повече от достатъчна от три реда на няма и 8 метра дължина. Скоро почнах да експериментирам с полско домати (за консерви) но без навес дори то не става.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хмм, на салата хич не пречи, че е сбръчкан. Вкусен е. Ще се постарая тая година ако роди де, да го опиша по-подробно. Явно си има име сорта, ама за нас си е ... сбръчкан и това е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 44 минути, Боби Димитров написа:

Ужас, това няма белене...

@alys Радуилски от @Лозан ли е?

От @Лозан

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@ivanina, 2 реда по колко в ред? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 минути, alys написа:

@ivanina, 2 реда по колко в ред? 

Виж това не казах, а трябваше. Разстояние корен от корен не по-малко от 50- 60 см.

Тия мои две педи, 40 сантима ме направиха за смях пред един също хоби градинар от квартала ни това лято. И както ги оставям на два братя, става същинска джунгла и това трябва да променя. На човека доматите му почнаха да зреят, а моите не се виждат от шума и засенчване корените  един  от друг , от което и зрението закъснява.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Излиза около 28-30 корена домати, ако не са по двойки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 3 часа, Venetka написа:

@alysОранжерията Алис е 4/6/2,7 м. Миналата година наблъскахме 6 реда с х 12 корена, тая година ще намалим с 1 ред доматите. Хубавото и е, че може да се ползва на макс мястото за домати, тъй като е като арка / почти / гледана отстрани. Вертикално, а после окръгля нагоре и така може да хване повече високи растения. Височината и също е добра.

Червен сбръчкан е наше име на нещо, с което се сдобихме от едни китайски семена. Поръчвах семена на китки и тия ми писаха, че сумата ми е много малка на поръчката и могат да пратят само ако добавя нещо. Не помня такъв домат да бях избирала, ама накрая с това се оказахме и така го кръстихме. Да не говоря, че манголда излезе пак чой и още какво ли не беше объркано. Никогаж повече няма да поръчам семена от китайци... 

Мойта оранжерия е същата 6/4/2.70м и до миналата година правех по 6 реда, а за тази първо мислех да са 4, но като събрах пак 20 нови сорта и реших и аз да я направя на 5 реда.Обаче при мен съм ги оразмерил по 11 в ред.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При 3х7 мисля да опитам с около 40-50 корена. Няма да са 50, защото ще имам краставици, които търпят да са на по-гъсто. Досега са били двойно, като броя лабрадорите. :innocent: Последната година основно бяха с картофен тип листа и доста ниски (Женечка и Лабрадор), сърцевидни и малко черита. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, alys написа:

Излиза около 28-30 корена домати, ако не са по двойки.

Точно така Алис, 30 корена.

Длъжна съм да разбера как ще се чувстват растенията като са по-малко бройки, как ще узряват и в какво здраве ще влязат в късната есен.

Особено през август, когато върховете на доматите стигнат до тавана на оранжерията и се обърнат като фонтани надолу, при пътеки 85- 90 см проходимостта ми става невъзможна, а тута абсолюта дебне отвсякъде.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Напоследък няма две еднакви по плодородие години, а вие от един експеримент искате изводи да правите...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 24.01.2022 г. at 14:55, alys написа:

Значи да си го прекръстите на РадуйСКИ :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване