Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Гост

Основно за розовите домати съм чувал да се задънват. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе знам, че сте лакоми, ама на какво междукореново разстояние садите доматите? По стандарт е поне 60см, на око садих на 50см, при добри условия съм смъквал до 40см, но не съм бил особено доволен. А междуредовото ми е от 90см нагоре - да може да се минава свободно, все пак работа се иска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Свободното минаване не ми е приоритет. Садя на око, като си представям колко може да се развие доматът. А понякога садя без да мисля :joy:. Тук са по двойки.

IMG_20220501_174938.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

А бе знам, че сте лакоми, ама на какво междукореново разстояние садите доматите? По стандарт е поне 60см, на око садих на 50см, при добри условия съм смъквал до 40см, но не съм бил особено доволен. А междуредовото ми е от 90см нагоре - да може да се минава свободно, все пак работа се иска.

60-70-80 см. между стеблата - зависи колко големи са доматените растения и колко настрани отиват "клоните", когато станат големи растенията. "Розовата магия" се разпростира настрани, а знам, че не обичат да се засенчват взаимно, нито нещо да им допира листата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

ККМ-то ме впечатлява. Изстреляха се със скоростта на светлината. И малко копривен чай имаше де

IMG_20220508_103717.jpg

IMG_20220508_103133.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@jojkata2000, твоят Розов ранен завърза ли при тебе, сложни китки ли прави? Не съм сигурна дали правилно надписах сортовете/имената. Като узрее, ще е сигурно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Насадих малко домати, семенцата са от срещата и съм ги сял на 3ти април, т.е. няма и 5 седмици от тогава! 

Експериментирах "тотален no dig" . т.е. никакво копане, обръщане, фрезоване и т.н. Не само мотика, но дори и лопатка не ползвах. Лехата е покрита есента с картон и върху него листа. Днес просто със садило за луковчини - правя дупки (пробивам и картона, който не се е разпаднал съвсем), слагам малко ЧКЧ и тераует и пускам разсадчето в дупката (пасва идеално защото го вадя от кофичка за кисело мляко... и поливам. 

Ако експериментът е успешен - това ще ми е най-бързият и най-мързеливият процес (от семе до в градината). 

20220508_154904.jpg

20220508_155434.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Стискам палци! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На самооцеляване са. 

photo_2022-05-10_10-06-46.thumb.jpg.1050aa6b84dae4fc4d9037fabee6c472.jpgphoto_2022-05-10_10-06-54.thumb.jpg.a0402f3d492dc8eee9d2653711de1826.jpg

Поливане един път седмично и толкоз. За друго време няма.  Освен оформянето не лехичките, което е видимо, че на нищо не прилича мястото друго не е видяло. Така се получи. Интересно, че синапа нахвърлян есента по някое време в тая сух почва поникна, порасна, цъфна, върза и изсъхна сам. Сега е като мулч на пътеката по средата. Полза от него едва ли има, ама намеренията са едно, силите и възможностите са друго.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 8.05.2022 г. at 16:32, alys написа:

@jojkata2000, твоят Розов ранен завърза ли при тебе, сложни китки ли прави? Не съм сигурна дали правилно надписах сортовете/имената. Като узрее, ще е сигурно. 

Тая година нищо не прави...:-) Едвам има две малки доматчета.Този който ти ми даде Краси издължен е по-напред.Даже и черито с черна шапка е по-напред.Разбира се Лабрадора е номер 1...няма стигане

Cheri_Shapka.jpg

Krasi_Izdyljen1.jpg

Krasi_Izdyljen2.jpg

Labrador.jpg

Ranen_Rozov.jpg

Ranen_Rozov1.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Снимал ли си го и на коя снимка да го видя Ранния розов? Може да е въпрос на позиция, късмет и т.н. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 30 минути, alys написа:

Снимал ли си го и на коя снимка да го видя Ранния розов? Може да е въпрос на позиция, късмет и т.н. 

Последната снимка е Ранен розов

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
На 5.05.2022 г. at 23:30, Лозето ме наби! написа:

А бе знам, че сте лакоми, ама на какво междукореново разстояние садите доматите? По стандарт е поне 60см, на око садих на 50см, при добри условия съм смъквал до 40см, но не съм бил особено доволен. А междуредовото ми е от 90см нагоре - да може да се минава свободно, все пак работа се иска.

Аз ги засаждам навън на 50 см корен от корен и на 70см са редовете един от друг. Сложил съм си капков маркуч със регулируеми разпръсквачи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

Миналата година садих на 40 см м/у корените на 50-60 см м/у  2 реда и на 70 см пътека.  По един корен в гнездо и след това на 2 стъбла. Беше супер. Тази година пак така съм заложила. За вън става дума, под навес с капково.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ааа нье! Пътеката трябва да е близо метър (над 80см), аз нямам време да танцувам Лимбо рок! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Добрият ни съсед Бай Петко е полял в оранжерията през седмицата. Да е жив и здрав! ММ вчера пак полял и сложил колове на доматите.

Дръпнали са на ръст и няма щети. Всички корени са се хванали от раз. Предоволно.

Като се прибера ще сложим слънцезащитна мрежа от южната страна отвътре на оранжерията, че с това уикенд градинарстване да не опечем доматите след месец.

photo_2022-05-16_11-23-54.thumb.jpg.0d8208984ad8d26d99c7ffa63c3be4c7.jpgphoto_2022-05-16_11-24-01.thumb.jpg.f48abbc3692c55ecddcbf5e9fc2faa55.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В желанието си да снимам всички домати, съм орязала част от растението (против уроки ;) ). IMG_20220521_200838.thumb.jpg.c10e3aa0845c2707070a47bd8bb911e3.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

И аз садих първа порция ония ден :grin:

IMG_20220521_220013.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

На нашия разсад пак му пожълтяха долните листа докато е в кофички кисело мляко, а горните са зелени. Май го държим много дълго в кофичките и му свършва "храната".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
На 21.05.2022 г. at 22:01, Йоско написа:

И аз садих първа порция ония ден :grin:

IMG_20220521_220013.jpg

А днес втора порция скрих в шубрака

IMG_20220522_191558.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване