Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Боби Димитров
На 25.07.2022 г. at 9:32, alys написа:

Тор, Боби

Това допълнение ли е към пролетно-есенното прекопаване с права лопата, когато добавяте тор, или си добавила в този случай защото не е имало друго торене на това място? Опитвам се просто да се ориентирам колко и кога и какво се внася, мерси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще пиша по-подробно, ама не сега. :) Не е с да и не отговорът.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Есенно време прекопаваме. Оранжерията всяка година, а градините сефте 2021 успяхме и съм доволна. През пролетта нищо не съм прекопавала. Само садих. Есента разхвърлях оборски тор в оранжерията, в градината при картофите и под навесите. За останалите площи май не ми стигнаха силите и времето, стана студено и неприятно за работа. Засях сидерати - ръж и синап, някъде само синап през пролетта, защото пак не смогнах. Всички сидерати ги изрязах с мотиката, когато станаха към 25-30 см. През пролетта си направих копривената чорба - едно бидонче около 60-80 л. Като започнах да садя, или не беше готова, или забравих, или някъде ползвах копривената чорба, някъде после полях. Хубаво е да съм поляла при засаждане. Добавих и триходерма, мисля, че навсякъде, където садих домати, пипер, краставици, а при тикви и тиквички не помня. Не си записвам, няма и да си го чета, действам според възможностите и материала, с който разполагам. С копривената чорба полях някъде и по три пъти. Единия път добавих активирана мая. В оранжерията със сигурност полях с мая, коприва и триходерма поне два пъти. Един път полях само с водата от накиснат оборски тор. Есента разхвърлях сух оборски тор, а през пролетта и сега, лятото, накисваме с вода, раздробявам букчите (не винаги) и торим един или два пъти (особено пипера). Е, до картофите не мога да стигна, там торя при засаждане с оборски тор и пепел (тази година се сетих за пепелта). Ааа, имахме пепел, събирана поне две години, валял я е дъжд и т.н., та една част разхвърлях по всички градини и в оранжерията през пролетта. Количеството - както се сее, примерно. Реших, че е изветряла или поне голяма част от пепелта и поне да подобря структурата на почвата. С мая торих и част от пипера. Бях купила мая за хляб на Биосет, а ползвам принципно само френската суха, та тази на Биосет не ми вършеше същата работа и реших да я "изхвърля" в градината и оранжерията. Малко за количеството на оборския тор - половинката напълни едни строителни легени с вместимост 40 л с оборски тор, запълни ги с вода, та с това количество наторявам един ред зеленчук, дълъг 5 м. За оранжерията използвах 6 такива легена. Там бях мулчирала (не на 100%, но пак е нещо) със сено, та тора изсипах в близост до корените и реших, че може да остане така като мулч. Почти само водичката от тора е наторила реално. Това, което остана върху сеното, ще влезе в земята при следващото прекопаване, ако червейчетата не стигнат до него до есента. Миналата година дадох едни домати и краставици на познат да измери нитратното съдържание, защото все ме е страх да не би да торим много. Оказа се, че нитратите са в долната граница на позволеното. Сега малко по-смело подхранвам и пак има растения, които вървят със слабички стъбла. Е, то е важно дали бера домати от тях, но маалко по-дебелички не би било лошо. Особено връхчетата са доста тънички. В градината едни растения си имат и хубав завръз, и дебели стъбла, но има и растения, които изобщо не знаят на кой свят се намират. Нищо, де, не искам максимума. Нали имат по един домат, пак е нещо. :grin: В оранжерията поливах и с разтвор на лимони и лимонена киселина, също и с разтворено сладко (от бъзака). Според една приятелка, сладкото отключвало намсикво възприемане на вещества, лимонената киселина е със същото предназначение. В общи линии без храна не може да се очакват големи добиви, особено и при студените нощи, които забавят развитието на зеленчуците. Не е много подредено, но и не си спомням всичко детайлно. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Забрави да кажеш - не повече от 5 сантиметров слой на отлежала оборска тор над ниво почва преди заораване или внасяне.

:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Аз пък зимата от казана за ракия даже бях напълнил 2 чувала от пресата(пресова се материала и в казана влиза само сок) ,а вътре са семки,люспи и преди месец го разпръснах като мулч на доматите, бряяях:) Като чета колко много неща си употребила направо се смайвам, но наистина вкарат ли се 2-3 каруци оборска тор на 40кв.м. градинка(личен опит) има много добър резултат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Аз имам асма с отел. Когато есента е достатъчно слънчева - захарността достига едва до 14-15 степени. Обикновено смачквам зърната на обраното грозде и изцеждам гравитачно сока.

Изцеденият сок стерилизирам в буркани за 10 минути - за спиране на ферментацията.

Изцедените гроздови люспи + семки преди десетина години сложих сред малините на 5 см пласт. На следващата година там просто нямаше вече малинови растения. Нещата се нормализираха едва след 2-3 години чрез засаждане на малинови издънки от други малини, в които нямаше гроздови остатъци.

Оттогава гроздовите люспи + семки - далече от двора, което си е проблем : пълнене в достатъчно здрави и плътни чували и транспортиране колкото се може по-бързо до контейнер за отпадъци. Защото в колата се разнася благоухание на джибри и ако ме спре КАТ - обяснявай, че нямаш сестра .. 

Това е моят не горчив, а кисел опит с гроздовите люспи от моя отел. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Нямаше ме повече от седмица и днес отидох с известна тревога да видя какво е положението. Очаквах да е изсъхнало всичко (доколкото разбрах температурите са стигали 41 градуса!?). Оказа се, че доматите са в перфектно състояние оставих ги зелени - а днес набрахме към 20 кг напълно узрели и може би оставихме още толкова вече започнали да променят цвета си, които до няколко дена ще са зрели. Явно микроклиматът се е оказал идеален за тях! 

 

20220729_104244.jpg

20220729_164345.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

През тази седмица в района на градината ти са паднали към10 мм дъжд, не е много, но не е и без поливка, а и може би преди да заминеш си ги полял обилно, което дори не зная дали е било нужно, предвид, че предната седмица преди това са паднали 40 мм дъжд там ;) Темп не е минала 35-36 градуса, при теб дори предполагам е било по-ниска. Тъй че, да, всичко е точно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Боби Димитров написа:

може би преди да заминеш си ги полял обилно, което дори не зная дали е било нужно

Не е било нужно, наистина валя много, всъщност доматите не съм поливал нито веднъж, ако изключим при засаждането. Полях много обилно чушките и ги мулчирах с дървен чипс точно преди да замина - и те са също добре... Боровинките и камчатките са ми поизсъхнали и май само това са пораженията - всичко друго изглежда екстра.  Дори фасулът, който сложих точно преди да замина, полях и нахвърлях тревички върху него е поникнал почти 100%!?!  Абе всичко е супер. :) Много съм доволен!  Не знам колко е било, но си се бях притеснил, защото гледах прогнозите в Метеоблу и за поне 3 от дните даваха за Княжево 41 градуса. Мислех си, че ще е изсъхнало, пък то не само че не е изсъхнало, ами си изглеждаше съвсем свежо!   Мулчът, неплевенето и наличието на фасул, цвекло и т.н. между редовете с домати са действали благоприятно.

Да добавя, че при засаждането на доматите съм слагал и по една щипка Тераует, което също допринася за задължане на влагата, както и че почвата е глинеста.

Редактирано от Ру®
Тераует

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 19.07.2022 г. at 19:51, alys написа:

Ще трябва и аз да ги махна, ама все ми е жал.

  Мен ме е страх вече да махам много листа. По-миналата година след като си позволих да махна доста листа  ги хвана картофена мана и стана страшно. Тогава няма и навес . Миналата година и с навес и с листа всичко беше наред. Тази година , като миналата, за сега всичко е наред, пък ще видим

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За нашето уикенд градинарстване на вилата и почвата там Тераует свърши чудеса тая година. Есента като садих рози им сложих по-малко Тераует и резултата е невероятен. Надминаха по-ръст садените преди 3 години и са във видимо прекрасно състояние. За доматите хич и не ми мина през ума обаче да сложа. Мдаа, въпрос на приоритети явно. Подсъзнателно съм определила кое е по-важното. Повече цветар съм отколкото зеленчукопроизводител.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, Venetka написа:

 Повече цветар съм отколкото зеленчукопроизводител.

При тези добиви от зеленчуците, за цветя не мога да си представя къде си... :)))

Машала!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 30.07.2022 г. at 9:05, Venetka написа:

За нашето уикенд градинарстване на вилата и почвата там Тераует свърши чудеса тая година. Есента като садих рози им сложих по-малко Тераует и резултата е невероятен. Надминаха по-ръст садените преди 3 години и са във видимо прекрасно състояние. За доматите хич и не ми мина през ума обаче да сложа. Мдаа, въпрос на приоритети явно. Подсъзнателно съм определила кое е по-важното. Повече цветар съм отколкото зеленчукопроизводител.

Тераует и аз съм ползвал за лози. Нали го внасяш при саденето около корените?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, при засаждането се слага около корените. Не е необходимо много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Само при мене ли Индиго няма вкус? Оставила съм да зрее на макс на корена. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 5.08.2022 г. at 10:11, alys написа:

Само при мене ли Индиго няма вкус? Оставила съм да зрее на макс на корена. 

 

 

не знам какво имаш предвид, че няма вкус, но аз тая година пропускам тоя тип домати ("синьо", "индиго роуз", "индиго пиър дропс") - точно защото не са особено вкусни, макар че цветът е интересен...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Синьо става, но Индиго нито е сладко, нито е кисело, все едно съдържа само вода. Явно си е такова и няма да стане по-вкусно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И аз не засях семена от индиго чери тази година, защото бяха напълно безвкусни миналогодишните. Бяха сравнително едри, родиха много, но вкусът липсваше, точно както @alys  е написала, "само вода". А миналата година си бяха жеги и би трябвало да са събрали слънце.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Аз пък само лилави нямам и ще докопам. На черита ще заложа. По моему вкусът не винаги е Цар. Особено в салата от палитрата. Всичко си намира мястото, с чисто гледате обаче.. иначе почти не важи

IMG_20220806_212308.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване