Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Venetka

Днес купихме разсад, още 10 корена- 5 Ръгби и 5 Меделина и това е. А дано удържи оранжерията, че е страшен вятър. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако не е неудобно да питам, защо купувате разсад, при толкова много разнопосочни валенции у вас? Съвсем скоро отвсякъде ще завалят тонове разсади също... Че и без пари... А баш Ръгби... Де да знам, просто ми е чудно, сигурен съм, че има някаква причина?

Дори миналата година, когато сланата на 7 май ни уби всички домати, чушки, краставици и тн в градината, благодарение на Алис и махалата, имахме разсад и за раздаване, еле че нашия почнат наново стана готов за садене преди края на май.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, Боби, има причина. Всячески се опитваме да отвлечем вниманието на мама от болести и т.н проблеми. Ако не се занимава с нещо, непрекъснато реве. Градината и е фикс идея. Трябва всичко да става както тя е казала и когато тя иска.

Тя си умори 2 пъти разсада, а аз нямам сили/ време/ място за разсад за 2 градини. Никога не е толкова лесно, колкото изглежда. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Уф, че ми е познато! Още не мога да вляза в релси след майка ми, пу-пу! Да са живи и здрави дъртите, с тях е по-добре от без тях!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Благодарение на Лучия, днес на срещата при Боби разменихме едни от най-добрите доматени сортове. :) Разсада доматки от Варелски изглежда много симпатично. Имам в прогнозата още няколко по-рискови нощни температури и после ще мога да насадя първите доматки, а тези от срещата сигурно ще засадя в парничето. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sponcho

Здравейте уважаеми колеги , запалени по градинарството. :)

Надявам се да можете да ми помогнете  . Мисля че имам голям проблем :(

Всяка сутрин като стана едно от първите неща е да погледна какво се 

случва с разсада ми от домати и така вчера забелязах  че 3 корена са 

ми увехнали  . Веднага ги отстраних. При днешната ми проверка намерих

още 4 растения които започват да увяхват и започвам да се опасявам,

че това няма да е края.При всичките болни растения забелязах , че по 

стъблата им има бели петънца.Направил съм и снимка.

Някои има ли представа от какво са болни доматчетата  ми ?

Болест.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 9 минути, Sponcho написа:

Здравейте уважаеми колеги ....

В каква почва са?

Третирани ли са с нещо?

Какви температури?

Поливки?

Семената какви и откъде са?

Къде ги държиш, може ли да има достъп инсекти, акари и т.н.?

Сложи по-хубави снимки да се вижда и почвата и цялото растение?

Предположение от мен, че корените не работят. Вероятно почвени фитопатогени, но без горните отговори......

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sponcho

Отглеждам ги в хола на прозореца в смес от торф , почва и перлит от магазина.

Не съм ги третирал с нищо.

Семената също са от магазина. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Принципно не е късно да сложиш нов разсад. Обеззаразяване на семената с калиев перманганат, нова торовопочвена смес, топлина, слънце и умерена поливка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На Варела разсада е по-голям за почти наполовина време спрямо този, който направихме ние за бабата комшийка. Изумително, но топлото си казва думата. По тази причина и не бързаме при нас с разсада. Тепърва ще почваме да слагаме семената. Таман за 15-20 май да са готови за в земята. Предната година засякох (отново), че почнат на 1 март разсад към 1 май е 1:1 като размер, но по-смотан, спрямо този почнат на 1 април. Без парник, лампи и допълнителни грижи, това ще да е то.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Sponcho Прилича на брашнеста мана. Постави ги на топло и слънце, намали влагата, някъде срещнах поливане с йод, да речем капка на литър вода.

Заразените едва ли ще се излекуват, махай ги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sponcho

Благодаря за съвета  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 11 часа, Sponcho написа:

.....почва ....

Намери торф на който пише че е свободен от фитопатогени. Не го меси с нищо! Вкарваш болести така! 

Интересно ще ми е да разровиш едно от загиващите да видим как са корените му? Слагай нови семена!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
любопитко

Фузарийно увяхване е това и се лекува само с едно нещо,ма вие ще кажете че си правя реклама...Една поливка с триходерма и листенцата ще се изправят..И домати и краставици съм спасявал не веднъж,само с една поливка...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Хайде, влизам и аз в тазгодишната тема. Миналата година минахме само с 4 корена черита на балкона и доста разсад, който дадох на тъщата за тяхната градина. 

Тази година благодарение на миналогодишните семена от @alys се надявам да гледаме в нашата си градина. Още не съм им оформил лехите, ама тъкмо докато станат ще имам време да го свърша.

Надявам се да не ви се завие свят от описанието ми, къде какъв сорт съм сложил, ама то е доста просто. Две матрици едната 4*4 едната 6*4 и вътре попълнени индексите от списъка ;)

IMG_20220404_205042.jpg

IMG_20220404_205237.jpg

IMG_20220404_210234.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Кукумир, номер 9 е от Радуй, наша грешка, но си го поправи :) . N4 и N5 се оказа, че са от хибриди. Може да се получат различни доматчета, включително видът на листата. 

Влахова би трябвало да е към списък 2, защото е едроплоден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир
преди 1 час, alys написа:

@Кукумир, номер 9 е от Радуй, наша грешка, но си го поправи :) . N4 и N5 се оказа, че са от хибриди. Може да се получат различни доматчета, включително видът на листата. 

Влахова би трябвало да е към списък 2, защото е едроплоден.

Благодаря за поясненията. Влахова е там, защото остана празно място в първия списък и го допълних :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Тази събота с вълнение отворих оранжерията, понеже пет дни си е била затворена вратата и само прозорчетата от двете страни са отворени . Въпреки вятъра и жегите миналата седмица всичко си е наред. Доматките са леко стресирани, но са си добре. Изправени, не са повяхнали, нито са измръзнали, нито сварени, с една дума всичко е наред. Полях и наторих с една лъжица карбамид на 12 л вода. Колкото за старт. При засаждането не съм слагала нищо.

ММ забравил да натовари в колата останалия разсад, с който мислех да допълня редовете, тъй че тази дейност остава за 9 и 10.04.

Много мислих, дори опитах да направя покрив върху едната от външните лехи с мрежа и агривело, но нещо не ми се получи. Последно реших тази събота и неделя дето идват да направя два тунела - единият с перфориран найлон, а другият с агривело и в тях да насадя средно ранни и лабрадор. От последния имам десетина корена закален разсад на балкона. Средно ранните ми също са добре и едрички. Ще остане по великден да садя само руските разсади, щото са още малки и имат нужда от около две седмици закаляване на балкона.

И моля за съвет знаещите. Всяка година садя патладжан на открито , но все не ми се получава. Ще сложа три четири корена в оранжерията. За повече няма място. Останалите навън. Каква е тайната. До сега пробвах на слънце и проветриво,  на сянка, какво ли не и все не става. Цъфти красиво, върже нещичко, но далеч от това , което трябва да стане. Торене? Вода? Нещо друго? Явно ми убягва нещо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Патладжанът: слънце и проветрение, т.е. по на рядко. Поливането умерено, т.е. не като краставиците. Може и от почвата да зависи, на мен ми се получава.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 15 минути, МиХи написа:

Всяка година садя патладжан на открито , но все не ми се получава. Ще сложа три четири корена в оранжерията. За повече няма място. Останалите навън. Каква е тайната. До сега пробвах на слънце и проветриво,  на сянка, какво ли не и все не става. Цъфти красиво, върже нещичко, но далеч от това , което трябва да стане. Торене? Вода? Нещо друго? Явно ми убягва нещо.

Не съм от знаещите, от опитващите съм. Топлина иска патладжанът - топло и дълго лято. При мен лятото е късо, на всичкото отгоре до края на юни, доста често до средата на юли е дъждовно, което също го прави хладно, нощите са по-хладни. Не става и не става. Независимо колко здрав и добре отгледан разсад садя. Имах намерение тази година да посея още през януари разсад, за да посадя добре отгледани растения още в началото на сезона, бях задълго далеч от дома, не ми беше до разсади, значи и тази година не е трябвало да сея патладжан.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване