Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

МиХи
преди 5 часа, Лозето ме наби! написа:

Патладжанът: слънце и проветрение, т.е. по на рядко. Поливането умерено, т.е. не като краставиците. Може и от почвата да зависи, на мен ми се получава.

Благодаря! Ще опитам по-нарядко. Слънцето си го има. Водата само събота и неделя, но може тя да ми е малко. Почвата е лека песъчлива, не задържа много вода. В единия край имам малко по-глинеста, но и там не става.  Разсадът тази година ми е странен. Посях го раничко. Поникна добре. Обаче растенията се разклониха почти веднага и сега не всички, но някои са с по два клона /върха/. Що ли? За  първи път ми се получава така. Сортът е Лонг Пърпъл.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Патладжан и @Миленка® : за топло лято съм съгласен, по-скоро за слънчево. Но дори аз не го садя по-рано от средата на май и то ако наистина е топло.

Семето на патладжана иска доста време да поникне, но няма смисъл да се сее преди доматите.

А от тук нататък би трябвало да насея патладжан - втора реколта, щото първият до есента ще се смарангяса. А бе 10 хубави корена са много за едно българско домакинство, номерът е да са по нарядко и на по-слънчево.

А любителите на патладжана си знаят: има сортове за това и онова, и как се отглеждат...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Как да удебеля стъблата на разсада без да ускорявам растежа нагоре - с лампи ли става номера?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

У вас слънце нямате ли си?:mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Имаме си, но това, което свети на доматите, е отвън :mrgreen: и удълженото работно време е някъде май-юни. Освен да сеем разсада по-късно, обаче сортът е сравнително голям и се развива по-бавно, затова се опитвам да започна по-отрано.

За лампите нещо някой?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 5.04.2022 г. at 22:55, domatin написа:

Как да удебеля стъблата на разсада без да ускорявам растежа нагоре - с лампи ли става номера?

От това, което поразрових и попрочетох, два съвета ми допаднаха за целите, които търсиш.

Единият от тях е поставяне на разсада на по-ниска температура. Съветът е температурата да се намалява в продължение на 4-5 дни през деня до 12 – 15 градуса, а през нощта до 8 – 10 градуса. Според съветващите, не е опасно нощните температури да се намалят даже до 4 – 5 градуса. В останалото време дневните температури се подържат на температурен режим 18 – 25 , а нощните 8 – 10 градуса.

Вторият е на някой си Джейкъб Митлайдер, който препоръчва периодично подрязване на листата. Същността на този агротехнически метод се състои във въвеждането на доматения разсад в шоково състояние чрез подрязване на листата. Веднага щом листата на разсада започват да докосват листата на съседните растение е необходимо „варварско орязване“  на един или даже два долни листа.
Той твърди, че при този способ растенията изпадат в шок и прекратяват развитието на височина за около седмица. Заедно с това растенията започват да удебеляват стъблата си, което е необходимо за развитието на по-мощна коренова система. Според Митлайдер, операцията трябва да се извърши, когато в точката на разтеж се е формирал поне един лист.
Това подрязване може да се извърши няколко  пъти, като в резултат се получи разсад с дебели стъбла и мощна коренова система.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тук се сетих за нещо, което не помня къде четох или са ми го разказвали.

Баба, отглеждаща домати ги пръскала с разредено кисело мляко като потупвала метлата в пръчка, без съвременните пръскачки. И минавала няколко пъти дневно през тях, пак с  метлата като ги разбутвала все едно силен вятър има. Така ставали силни корените и с добра коренова система. Има логика... Дървета на места със силни ветрове са ниски и по-дебели и се стремят да създадат добра коренова система, за да удържат на капризите на времето. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 11 часа, Миленка® написа:

От това, което поразрових и попрочетох, два съвета ми допаднаха за целите, които търсиш.

Единият от тях е поставяне на разсада на по-ниска температура. Съветът е температурата да се намалява в продължение на 4-5 дни през деня до 12 – 15 градуса, а през нощта до 8 – 10 градуса. Според съветващите, не е опасно нощните температури да се намалят даже до 4 – 5 градуса. В останалото време дневните температури се подържат на температурен режим 18 – 25 , а нощните 8 – 10 градуса.

Вторият е на някой си Джейкъб Митлайдер, който препоръчва периодично подрязване на листата. Същността на този агротехнически метод се състои във въвеждането на доматения разсад в шоково състояние чрез подрязване на листата. Веднага щом листата на разсада започват да докосват листата на съседните растение е необходимо „варварско орязване“  на един или даже два долни листа.
Той твърди, че при този способ растенията изпадат в шок и прекратяват развитието на височина за около седмица. Заедно с това растенията започват да удебеляват стъблата си, което е необходимо за развитието на по-мощна коренова система. Според Митлайдер, операцията трябва да се извърши, когато в точката на разтеж се е формирал поне един лист.
Това подрязване може да се извърши няколко  пъти, като в резултат се получи разсад с дебели стъбла и мощна коренова система.

Ще ги сложа на студено тогава. Това с подрязването сигурно работи, но не искам да ги шокирам много - искам да ядем плодове от щастливи домати :) .

 

преди 11 часа, Venetka написа:

Тук се сетих за нещо, което не помня къде четох или са ми го разказвали.

Баба, отглеждаща домати ги пръскала с разредено кисело мляко като потупвала метлата в пръчка, без съвременните пръскачки. И минавала няколко пъти дневно през тях, пак с  метлата като ги разбутвала все едно силен вятър има. Така ставали силни корените и с добра коренова система. Има логика... Дървета на места със силни ветрове са ниски и по-дебели и се стремят да създадат добра коренова система, за да удържат на капризите на времето. 

Чувал съм за доматите че обичат проветрение. Освен да взема някакъв картон или списание и да им "правя вятър" по няколко минути 2 пъти дневно.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 часа, domatin написа:

Освен да взема някакъв картон или списание и да им "правя вятър" по няколко минути 2 пъти дневно.

 

включи им едно вентилаторче с таймер!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На 6 и 7 април засях доматите и пипера за градината. Реших да са 32 сорта домати. Разчитам и на разнообразието от сортове от разсада на @Варела, които растат в ястъка. Двете серии домати, които вече са готови за засаждане (особено първата от 13 февруари), ще останат за оранжерията. Чакам да мине поредното захлаждане след 4-5 дни и ще садя в оранжерията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Утре и аз ще си взема разсадите от Варела. Изненада ме оня ден като звънна и вика... Вени, идвай, че растат с по сантиметър на ден. Моите що не растат така? И пикираните са по-дребни от останалите в кутиите непикирани. Големи сме майстори на разсад и ние с мъжа ми, ама се пънем, ли пънем... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Днес се радват на слънчеви бани

IMG_20220408_111846341_HDR.thumb.jpg.41e97156d80ab9890e0a81f00a9a5956.jpg

IMG_20220408_111855823_HDR.thumb.jpg.8e55655633cf1f2db1e1ee925674770b.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Успокоих се. Нашите са по-едровати от на Миленка :tounge_wink: Пусто, нали сложихме оранжерия и съм се разбързала да садя, а те дребосъчести. Ама то природата си знае работата..

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sponcho

И аз мисля другата седмица да набоцкам доматите в оранжерията. 

20220408_155048.jpg

20220408_155015.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Оранжерийката вече е на терасата, осветлението е включено, време им е да заякват. За догодина ще трябва да си намеря някакви датчици да се изключва осветлението когато е много слънчево и да се включват при облачно и смрачаване.

IMG_20220408_181127202_HDR.thumb.jpg.1ebf072b82c8aad2d3f43fe70be6d763.jpg

 

IMG_20220408_181127202_HDR.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Днес от пазара си взех 5 едрички коренчета Калина за по левче. Ако не ме домързи да ги засадя както трябва май си реших проблема с ранните домати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

По план трябваше да са тези сортовете

За оранжерията
1 Круша бърза Клеър
2 Розов издължен Краси
3 Вкусен
4 Радуйски червен
5 Аметистово бижу
6 Оаксаканско бижу
7 Червено сърце Чакал
8 Золотой Кьонигсберг НАМ
9 Раиран устойчив НАМ
10 Яша Югославски
11 Ърлиана Клеър детерм.
12 Бъкби Клеър детерм.
13 Димероса F1 Клеър
14 Чери Сакура F1
15 Чери Кроха
16 Чери червено Жожката
17 Леля Буба Жожката
18 Ранен розов Жожката

За градината
19 Германска ягода Жожката
20 Дес Андес
21 Черен ананас Лазара
22 Кумато (мой нов)
23 Кумато Клеър
24 Жълт Де Барао Клеър
25 Колхозная королева красная Клеър
26 Болгарское чудо Клеър
27 Квадратен Клеър
28 Българско червено сърце Ивко
29 Змей
30 Каспийски розов
31 Розово с картофени листа
32 Влахова
33 Шест ръба розов Жожката
34 Червен Жожката
35 Розов плътен Жожката, Плевен
36 Розов Малинов Жожката, Пловдив
37 Розов надиплен сърцевиден Лидия Мацка
38 Розово сърце Лесново Лидия Мацка
39 Розов огромен Лидия Мацка
40 Селско чудо Лидия Мацка
41 БГ Фантазия НАМ
42 Розов гигант Суходол НАМ
43 Розов гигант Лесново НАМ
44 Червен гигант Суходол НАМ
45 Червен гигант Лесново НАМ
46 Португалски НАМ
47 Бычок розовый allatomatiki
48 Щека Кёртис allatomatiki
49 Команда мулов allatomatiki
50 Айсберг allatomatiki

Реално за градината остават тези:

За градината - отказах се от някои сортове, защото от експерименти няма да остане място 
19 Германска ягода Жожката
20 Алис едър розов Лучия (този искам да го разпозная, защото не се знае сортът)
21 Черен ананас Лазара
22 Кумато (мой нов)
23 Кумато Клеър
24 Жълт Де Барао Клеър
25 Колхозная королева красная Клеър
26 Болгарское чудо Клеър
27 Квадратен Клеър
28 Българско червено сърце Ивко
29 Дядо Илия Лучия
30 Синьо Ру (едро чери?)
31 Вкусен
32 Влахова
33 Шест ръба розов Жожката
34 Червен Жожката
35 Розов плътен Жожката, Плевен
36 Розов Малинов Жожката, Пловдив
37 Розов надиплен сърцевиден Лидия Мацка
38 Розово сърце Лесново Лидия Мацка
39 Розов огромен Лидия Мацка
40 Селско чудо Лидия Мацка
41 Круша бърза Клеър
42 Розов гигант Суходол НАМ
43 Розов гигант Лесново НАМ
44 Червен гигант Суходол НАМ
45 Червен гигант Лесново НАМ
46 Португалски НАМ
47 Сърцето на Албенга
48 Червено сърце Чакал
49 Радуйски Лозан
50 Розов издължен Краси

По всяка вероятност за градината ще останат и доматите от пакета на @Варела. Едно доматче пострада при пренасянето и не знам дали ще пусне корени. Също така не знам кои точно ще успея да засадя. Важното е, че са директни сортове и все хубави. :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Датчици: Викиват са най-"народни", не твърдя че са най-евтини. Поръчвал съм и е нямало проблеми.

А най-добре е които има хлапе в подходяща възраст да го отлепи от смартфоня и да го побутне към Ардуино или нещо подобно. Хардуерът е евтин, има огромно количество готови примери, програмният език е елементарен. Не казвам, че ще стане от първия път, но е добро начало. Моят синковец го изтървах, вече има прекалено много уроци, а покрай короната се чудех как да го изпъдя навън.

@alys поддържа над 50 сорта, а аз толкова корена няма да садя :o

Чудя се за 5-те купени корена Калина F1, сефте сея толкова ранни, парник нямам. Мощни са, всеки момент ще започнат да цъфтят, но саксийките им са малки. Да ги садя в изрязана 10л туба от вода или да се мъча с импровизиран парник в градината? Все пак са необходими само докато започна да бера другите сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не поддържам, а искам да отгледам тази година тези 50. Следващата година, живи и здрави, други. В саксия е трудно поливането, но си имам една вкъщи, с два корена вътре, да им се радвам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 11 часа, Лозето ме наби! написа:

Чудя се за 5-те купени корена Калина F1, сефте сея толкова ранни, парник нямам. Мощни са, всеки момент ще започнат да цъфтят, но саксийките им са малки. Да ги садя в изрязана 10л туба от вода или да се мъча с импровизиран парник в градината? Все пак са необходими само докато започна да бера другите сортове.

Което е по-лесно. Импровизирания парник може да отнеме повече време от очакваното за сглобяване, поне при нас стана така.

 

На 7.04.2022 г. at 22:04, Ру® написа:

включи им едно вентилаторче с таймер!

Нямам подходящ малък вентилатор, иначе идеята ми хареса.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване