Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

luchi92

Алис, много ще ми е интересно как ще се получи при теб   №29. Дядо Илия Лучия.  Това ни е с стар червен сорт. Едър домат и много месест и вкусен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може ли да мине за нарцис :innocent:

 

IMG_20220410_104955~2.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 часа, alys написа:

Може ли да мине за нарцис :innocent:

 

IMG_20220410_104955~2.jpg

Даже е по-хубаво ;) .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

В неделя засадих всичко в оранжерията - 25 корена домати, пипер Каптур от външната страна към найлона и пипер Аманда от другата страна, към пътеката салатки и репички. Толкова при 4.5/2 м.

Две седмици първите домати са в оранжерията и изглеждатspacer.png

spacer.png 

прилично. Имат тук там бели петна по листата от студ ли, от жега ли, но не е болка за умиране.

spacer.png

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Може ли някой да ми каже колко високи стават- Шопски, Бай Хасан, Лесново и Радуйски ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Растат, докато не им прекъснеш върха.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

@МиХи, понеже парничето ви е на вид същото като нашето, да те питам дали си засякла разликата с външната температура при затворен цип? Благодаря предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Благодаря , Алис. Значи 2м и над 2 м.

Да. Доста по-топло дори при отворени прозорчета.При слънчев ден вътре е топло и влажно като в сауна. При облачно и хладно време е осезаемо по топло. Не съм мерила температурата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Домати не знам, но дворчето ти е много красиво Михи, особено с този горист баир на фона! Много ме зарадва! Надявам се, че няма да се окаже изцяло покрито в найлони по земята някой ден :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 47 минути, Боби Димитров написа:

Домати не знам, но дворчето ти е много красиво Михи, особено с този горист баир на фона! Много ме зарадва! Надявам се, че няма да се окаже изцяло покрито в найлони по земята някой ден :)

Не, разбира се. Това отстрани е картон. Ще го покрия с окосена трева. Поне малко от времето да ми спести, че не ми стига. Тази част е наскоро разчистени трънаци- основно повет, шипки, диви къпини, репей и коприва. Цялата съм изподрана. На ниво почва останаха едни тънки дълги примки от някакво увивно, които се опитам да унищожа. При косенето се снижават и оцеляват, а като вървя ми правят примка на ботушите и няколко пъти се опитвах да падна. Има още да отвоюваме от природата, но за сега толкова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@luchi92, всички твои семена, които засях, поникнаха много добре. Справила си се отлично със събирането на семената! :love:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вчера насадих 5 домата (полегнали и без колчета) и ги завих с 5 ката агривело директно, тоест без тунели. При -1 в оранжерията, под агривелото беше 7,6. Ще садя още. Лошото е, че трябва или да местя марулите, или да садя между тях. А марули ще ядем, докато станат доматите, ако не цъфнат.

IMG_20220412_191534_3.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Не е ли по-добре да садиш между тях. Да се топлят взаимно. А какво е това рошавичкото на преден план на снимката?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще опитам да садя между марулите. На преден план е салата Дъбов лист. Много я харесах като студоустойчивост и родливост. Вкусът е нещо средно между салата и маруля, също много ми хареса.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бяхме оставили една табла с разсад идеал пикиран в парника на комшиката за проба. При -2 външна, разсадът е умрял. Не е помогнала туба с вода легнала до него. Не е бил завит с нещо. Това са важни проби за нас, защото нямаме опит с парник и очевидно парникът не пази достатъчно за без допълнителни разправии като тунел в тунел, парник в парник, катове завивки и прочее.

Нашият разсад беше вън, от южна страна на къщата, покрит с агривело - не е умрял.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Бяхме оставили една табла с разсад идеал пикиран в парника на комшиката за проба. При -2 външна, разсадът е умрял. Не е помогнала туба с вода легнала до него. Не е бил завит с нещо. Това са важни проби за нас, защото нямаме опит с парник и очевидно парникът не пази достатъчно за без допълнителни разправии като тунел в тунел, парник в парник, катове завивки и прочее.

Нашият разсад беше вън, от южна страна на къщата, покрит с агривело - не е умрял.

Парника с поликарбонат ли е или с найлон? Защото аз също съм оставил в моя няколко кофички с разсад и му няма нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

По принцип през нощта парникът само спира вятъра. Тунелчето е по-ефективно защото задържа по-малък обем въздух по-близо до затоплената през деня почва. Рано е за в парник без допълнителни мерки, дугата седмица пак ще е студено. Зависи от късмета и местния климат, разбира се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 2 часа, jojkata2000 написа:

Парника с поликарбонат ли е или с найлон? Защото аз също съм оставил в моя няколко кофички с разсад и му няма нищо.

И аз оставих разсада от ранни домати в оранжерията, така както са в кофичките от кафе и нищо им няма, при това прозорчетата са отворени, от двете страни по три прозорчета, на които има мрежа против насекоми.. Две седмици вече. Може би има значение къде е оранжерията- на ветровито или закътано място. При нас е на закътано, между дървета и сайвант, а като гледам при Алис е на насип и вероятно е по изложена на атмосферни влияния. Вероятно и други причини има.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 20 часа, jojkata2000 написа:

Парника с поликарбонат ли е или с найлон?

Този е найлон и е голям, тип асеновградски, не съм мерил, но е нещо от типа 5х15. Интересното е, че другият им парник (по-малък) е самоделка винкел и стъкло, в него вече има насадени домати, както и сандъче разсад, там няма никакви поражения. Та в общи линии ако някой ден имам нещо като мини парник (което планирам да е 2-3 квм опряно на бъдещия кокошарник) ще е остъклен, така или иначе найлоните ме тревожат вътрешно. По въпроса с градушките, комшийския стъклен парник е на 20 години и няма поражения, вкл. от градушката, която помля София наскоро.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Хъх, имам събрани доста прозорци с дървени черчевета, време и мерак не ми е оставало. Нали сега сменят дограмата с ПВЦ...

Между другото сериозно съм се навил да строя и от 10л туби за вода, измислил съм как.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване