Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Йоско

Ей ги и моите първи за тази година. Засях ги около 20 март. На южна тераса остъклена са засега. Вероятно ще ги пресаждам в ккм докато дойде време за в земята. 

IMG_20220417_104843.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В петък опекохме 6-7 броя разсад, забравили сме да отворим вратата на верандата и от голямата жега вътре кофичките, които са най-малко поляти бяха сдали багажа.

И не мога да се начудя защо непикирания ми разсад изглежда по-добре от пикирания. И да е жив и здрав Валери, май пак той ще ни спаси. Прекрасни са растенията от неговата разсадна кутия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

След прикиране брой 2 седмици адаптация. Това е нормално, тъй че спокойно. Колкото по-рано е тази адаптация, толкова по-добре. Дори оригиналът да е много напред от пикирания, като тръгнеш май месец да го скубеш и садиш, a пикирания го слагаш без сътресения, вторият ще надмине първият до края на месеца.

А на Валери разсадът е точно на размер, какъвто го садим в градината ние, всяка година. Така че ни съм зорлия за ранен, ни за прерасъл. Пикирах го седмица след срещата и на размер до момента не е дръпнал, но прави корен. След месец влиза в градината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене и на размер дръпна, и на стъбълце разсадът на @Варела. Обаче къде и кога ще го садя, не ми е ясно. Досега поне разбрах, че ако садя скубан разсад, трябва да е по-малък. Дали да го пикирам в ккм и пак в оранжерията да стои. Градинските домати също ще трябва да пикирам. Не знам как сме садили скубан разсад преди. Бяхме съботно-неделни градинари преди години и явно за пет дни доматите са успявали да се прихванат. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Ние изчакваме да мине тази студена вълнА и ще садим най-високите и здрави доматки в парничето. За сега сортът Чудо земли, който сяхме края на февруари заедно с един куп други, върви най-здрав и силен. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз я направих една. Част от доматите в оранжерията са измръзнали. Прозорчетата са отворени заради жегата в топлите дни, но имало е и студ явно.Не са съвсем повредени, но доста. Гледам и колтуци са почнали да пускат. Така че намеренията за домати на 1 юни се отлагат :cry:  Напръсках с някакъв стимулатор  с ензими и пак ги оставих на отворени прозорци. Или ще свикват на тези условия или ще си ядем салата до юли :smile: На салатите им харесва и не им е студено. Репичките също са поникнали. Каквото такова. И понеже съм ... какво да кажа , не знам, но насадих под агривело и две лехи навън. Или ще станат или ще подсаждам. Луд не умалява. :wink:

Алис, и аз съм имала салата дъбово листо. Сях някакви салатки смес и част от тях са такива. Ще ги опитаме скоро.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Дожаля ми за разсада на балкона и го прибрах в къщи. Полях с тор за разсади и се ококори след три-четири часа на стайна температура. Ще стои на топло и тази нощ, пък дано познаят синоптиците и по Великден да засадя всичко. Писна ми от тези резки промени на времето. Лошото е ,че е кръвното ми ги следва :) Надявам се пораженията в градините ни да са по-малко.

Направих и едно наблюдение- доматите под сайванта, отворен от юг, с покрив, се чувстват по-добре, отколкото тези в оранжерията. Обаче кой ще ми построи истинска къщичка за растения със стени до някъде, прозрачен покрив и добро проветрение,  изобщо не знам. Никой. ;) Другото / леката конструкция с найлон/ е просто лош заместител. Е, повече от нищо е все пак.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Нещо вторият ми разсад хич го няма, но не мога да разбера какво му е?Пикиране е преди 16 дни.

20220419_192721.jpg

20220419_192646.jpg

20220419_192658.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Горещо, сух въздух, силно слънце?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@alys Да те питам нещо.....Семенцата от Оаксанско бижу (нали не бъркам...този дето бил за сладко?) които взех на срещата ама хич не поникнаха! Заложих втора партида....ама и там нищо засега. Мисля че не е в мене причината щото всички други 18 сорта са наред. Ти ся ли от него?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Оаксаканско бижу е сортът. Сях и си поникнаха. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 11 часа, alys написа:

Горещо, сух въздух, силно слънце?

Вътре в къщата са на 16-17 градуса постоянна температура.Това е вторият разсад, първият беше при същите условия и беше много добре.Нищо не съм променял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 9 часа, Panik написа:

@alys Да те питам нещо.....Семенцата от Оаксанско бижу (нали не бъркам...този дето бил за сладко?) които взех на срещата ама хич не поникнаха! Заложих втора партида....ама и там нищо засега. Мисля че не е в мене причината щото всички други 18 сорта са наред. Ти ся ли от него?

За сладко ли ? Това как съм го пропуснала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Направих сладко от домати, като сложих три сорта - Оаксаканско бижу, Зеления като зебра (нисък) и Рапунцел. Само обелих, не съм отделяла семенцата. Стана интересно. 

Жожка, може да му е по-тъмно, кой знае какво е. Все пак сме в следващия месец, слънцето огрява по друг начин, а и виж колко непредсказуем е април.  Сортовете същите ли са? Колко време е винало клед пикиране? Ще се оправят, особено като видят повече светлина и топлина. Моите така се навиват, когато е било много горещо (най-вече). И то реагират Лабрадорите и тези с картофения тип листа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 12 часа, alys написа:

Горещо, сух въздух, силно слънце?

При мен го има всичко това, комбинирано със студено, влажен въздух и тъмнина и все пак са си живи доматките :D Всичко става по-добре като свалим леко летвата и забавим леко хронометъра.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Panik, ако не поникнат семената, имам отрязани растения, сложени във вода да пускат корени. До десетина дни ще са готови за засаждане. Повечето са с бутони, но ще се разчита на следващата китка, тази я прежалваме. Мога да ти ги дам. Ако ти е рано, като пуснат колтуци насадените, мога да ти вкореня. Само дай знак.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, alys написа:

Направих сладко от домати, като сложих три сорта - Оаксаканско бижу, Зеления като зебра (нисък) и Рапунцел. Само обелих, не съм отделяла семенцата. Стана интересно. 

Жожка, може да му е по-тъмно, кой знае какво е. Все пак сме в следващия месец, слънцето огрява по друг начин, а и виж колко непредсказуем е април.  Сортовете същите ли са? Колко време е винало клед пикиране? Ще се оправят, особено като видят повече светлина и топлина. Моите така се навиват, когато е било много горещо (най-вече). И то реагират Лабрадорите и тези с картофения тип листа.

Всичко е абсолютно същото като първият път.Пикирани са преди 16 дни.Ще видя сега като се позатопли и има помече слънце какво ще стане

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От онези семена от сортовете за пробване и споделяне на впечатления дето ги раздаваха от ... не помня къде, ни една семчица не ми е изникнала. Нещо не ми върви тая година, а и двете колежки дето пробват с мен са напред с материала от същите тия семена.

Ще взема да се откажа аз от разсада домати и да се пробвам да убедя Варела да ми прави разсад. Получава му се супер, а и ето ти бизнес идея за него. Само дето той сигурно хич не му се занимава с такива неща, а пък аз на негов гръб правя планове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 4 часа, alys написа:

@Panik, ако не поникнат семената, имам отрязани растения, сложени във вода да пускат корени. До десетина дни ще са готови за засаждане. Повечето са с бутони, но ще се разчита на следващата китка, тази я прежалваме. Мога да ти ги дам. Ако ти е рано, като пуснат колтуци насадените, мога да ти вкореня. Само дай знак.

 

 

Ами зачудих се дали просто семената не са от калпав домат. Аз така от златен медал съм има случай от семена събрани от един домат почти нищо да не пониква. Та да разбирам че при тебе си никнат нормално? От същото пакетче!!? Иначе ще е супер да ми дадеш....1-2-3 растения са ми достатъчни за проба. Но само ако цялата работа се случи без никакво напрежение...иначе не си заслужава. Т.е. без пращане по пощи, идване до вас, или подобни. Ако има начин да ги пратиш до София някак си....по някой.....бива. Иначе не си давай зор. Все от 20 семена 1 трябва да поникне :) Изключвам да е в мене вината...ама....знаеш ли :)

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Да кажа и аз, че и четирите сорта семена, които взех на срещата от @alys ("Влахова", "Пожарево - змей", "Радуй - от Лозан" и "Чакал - малко червено сърце") и които насях на 3ти април, поникнаха и вече имат истински листенца, та утре ще ги пикирам в ккм). 

 

20220420_165358.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване