Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

alys

От ОБ имам само 1 пакетче. Семената са от 2020, тоест пресни са. От 50 сорта не ми поникна само Черен ананас. Ама аз не го дочаках достатъчно, нито предприех мерки. При приятелка е поникнало 1, така че все някога ще го пробвам.

Аз идвам до София от време на време, мога да донеса разсад до метростанция Сливница или Люлин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 20 минути, alys написа:

От ОБ имам само 1 пакетче. Семената са от 2020, тоест пресни са. От 50 сорта не ми поникна само Черен ананас. Ама аз не го дочаках достатъчно, нито предприех мерки. При приятелка е поникнало 1, така че все някога ще го пробвам.

Аз идвам до София от време на време, мога да донеса разсад до метростанция Сливница или Люлин.

Мерси....ама пак ми е напрежение :D  да ида дотам. Ще чакам да поникнат....щом при тебе са поникнали....и при мене ще поникнат. Беше казала че са топлолюбиви...освен да ги опъна върху парното  щом не им стигат 22 градуса :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От някои сортове бяха поникнали по едно или изобщо не бяха и ръснах още семена. Иии, сега повечето ми отмъщават, като са поникнали всички с допълнителните, особено Квадратният на Клеър и Червеният на Жожката. Синьото на Ру изкара второ растенийце, иначе беше самичко. От Кумато, които си поръчах, поникнаха 4. Все пак е нещо, че нещо не искаха да никнат. За Черния ананас писах, че не ми поникна в рамките на 13 дни. Преместих почвата в една саксия с домати и батат. Ако нещо има да никне, ще го видя. Засях цинии, които поникнаха за 2 дни, ето това е растение, да ти е драго да сееш. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Посадих по 2-3 корена домати от десетина сорта  – общо 32 домата.  Част от тях (16 броя) покрих с агривело, да видим дали ще има разлика... 

Посаждам ги точно 6 седмици след засяването на семенцата (16ти март) и са може би малко мънички, а и времето още не е достатъчно топло, но ще рискувам с тхя...   Останалите ще почакат още поне седмица.

 

20220430_152721.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Аз също реших да пробвам. Посадих 12 корена с размер като тези на Ру. Не съм ги покривал с нищо, само натрупах около тях прясно окосена трева. Миналата сутрин температурата беше падала до 3 градуса, тази до 3,5. Да видим...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Такива големи домати за разсат няма тука. Но Лабрадорът скочи в ръжта.

20220429_192118.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

И аз съм тръгнал да се притеснявам, че в сряда ще е 6 градуса при мен и чакам да мине. То при вас сигурно сняг ще вали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Основният доматен спецназ, мисля да го разгърна в четвъртък. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

След 3 почти безсънни нощи  едва успях да засадя доматите в оранжерията в събота. Накрая преплитах краката и трудно се добрах до колата си. 

След като поопекохме няколко пикирани корена на верандата и 2-3 не станаха добри се оказа, че е супер, че имам табличката от Варела. Така и не ги присадих тия домати, но те и без това действие си бяха супер. Да се чуди човек от къде вземаха сили с толкова малко торф около корените. Езин цял ред в оранжерията е с името Варела. Не знам кое какво е, тъй като си нямах белязка за началото на табличката, а и като сях подбирах най-  мощните корени. Ще ги разпознаваме после.

Наполях обилно и затворих вратите за вечерта. В неделя всичко изглеждаше супер. Осигурих им компания от физалис, пипер, тагетес, невен, декоративни чушки и едролистен босилек... и мястото свърши. Толкоз. 

Навън ще сложа евентуално ето тия 6  корена, ако ММ не умори разсада докато се върна. Това е от ония експериментални семена дето ги раздаваха за проба и за споделяне после на мнения.

IMG_4914.thumb.JPG.6cc841cb0bc20ed25e3d547faeb571a4.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 11 часа, Димо 33 написа:

Основният доматен спецназ, мисля да го разгърна в четвъртък. 

Обясни като за нормални :tounge_wink:, че нищо не разбрах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

А такова чудо имали ли сте? Расте без връх. Миналата година имах един такъв корен, тази година са два. Оказа се някакво мини чери миналата година, а тази..хмм?

IMG_20220503_103239.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 29 минути, alys написа:

Обясни като за нормални :tounge_wink:, че нищо не разбрах.

Ще засаждам в четвъртък на тъщата разсада, който е основният.

Твоите сортове са разквартирувани вече под навеса и бяха зачервили бузи, ъ...станали по- тъмни листата, сиреч. :)

Лабрадора имаше завръзчета, ама той си е нетърпелив. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 19.04.2022 г. at 23:20, Panik написа:

@alys Да те питам нещо.....Семенцата от Оаксанско бижу (нали не бъркам...този дето бил за сладко?) които взех на срещата ама хич не поникнаха! Заложих втора партида....ама и там нищо засега. Мисля че не е в мене причината щото всички други 18 сорта са наред. Ти ся ли от него?

Ако искаш мога да ти дам малки колтуци от Оаксанското бижу.Пуснали са коренчета вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 20.04.2022 г. at 9:50, alys написа:

Направих сладко от домати, като сложих три сорта - Оаксаканско бижу, Зеления като зебра (нисък) и Рапунцел. Само обелих, не съм отделяла семенцата. Стана интересно. 

Жожка, може да му е по-тъмно, кой знае какво е. Все пак сме в следващия месец, слънцето огрява по друг начин, а и виж колко непредсказуем е април.  Сортовете същите ли са? Колко време е винало клед пикиране? Ще се оправят, особено като видят повече светлина и топлина. Моите така се навиват, когато е било много горещо (най-вече). И то реагират Лабрадорите и тези с картофения тип листа.

Оправиха се....изкарах ги в оранжерията за една седмица и дръпнаха...

IMG-d357fbd3bf56633e88b097e30e9e1a87-V.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 2 часа, jojkata2000 написа:

Ако искаш мога да ти дам малки колтуци от Оаксанското бижу.Пуснали са коренчета вече.

Благодаря, но мойте изкараха вече. Не знам дали са първите или тези които подсаждах...ама имам повече от достатъчно :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Мисля че преди време бях писал и питал...ама ето пак. Имам проблем с Бялото Биволско Сърце. Отдавна. От години. Само с Него! За съжаление нямам снимка сега, но сега се сетих да пиша. Пробема е че почват да падат листата, като първо падат котиледоните, а после нагоре и нагоре и нагоре....По стъблото и по дръжките на листата се появяват мехури, които се пукат. Колкото повече полети - толкова по зле. Равносметката е че около половината умират, а другите се закрепват и в последствие стават големи и силни растения без повече да се случват такива неща. Рових из целия нет...много....намерих само една подобна снимка, и то без обяснение какъв е проблема. Някъде май разсъждаваха че листата не успяват да поемат водата която корените избутват нагоре и затова мехурите с течност по стъблото. Пръскането с Ридомил Голд например не съм забелязал да помага. Та...някой да е забелязвал нещо подобно. Или да има семена на този сорт които не са с "генетичен дефект" :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Оф, то поне да имаше вкус това Бяло биволско сърце. Не съм имала никога подобен проблем. Имах семена, но отдавна го сях. Ще преровя, но се съмнявам да съм запазила семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 55 минути, alys написа:

Оф, то поне да имаше вкус това Бяло биволско сърце. Не съм имала никога подобен проблем. Имах семена, но отдавна го сях. Ще преровя, но се съмнявам да съм запазила семена.

Ами....наистина може да се каже че е най безвкусен от сортовете ми....но си има чар. Красота :) И всъщност когато е навреме откъснат...хич не е лош вкуса. Не е силен, да! Но не е лош. Иначе и аз сигурно пазя семена от преди 12години...може би преди да се прецака...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нямам ББС, @Panik.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
На 3.05.2022 г. at 10:42, Йоско написа:

А такова чудо имали ли сте? Расте без връх. Миналата година имах един такъв корен, тази година са два. Оказа се някакво мини чери миналата година, а тази..хмм?

IMG_20220503_103239.jpg

Продължение. Централно едно листо и отдолу тръгват два пича

IMG_20220505_103324.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване