Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

jojkata2000
преди 26 минути, alys написа:

Хм, странно. Това чери ти се е променило доста. А онзи домат, уж Ранният розов, е нисичък, не расте нагоре. Трябва някак да го кръстим. 

Расте, що да не расте?При мен е вече над метър висок.Ама кога ще узрее е друг въпрос.Миналата година стана не повече от 10 дни след Лабрадора

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 43 минути, Димо 33 написа:

Жобрадор

По-скоро, Жоранен. 

Нямам предвид Ранния розов, а Жоранния. Той не расте нагоре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

Лабрадорите ми от миналата година. Средна големина 4-5 см, разбира се има и по-едри и по-дребни. Цъфтяха и зряха до есента.

4 градина 28.07.2021.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 15 часа, luchi92 написа:

Лабрадорите ми от миналата година. Средна големина 4-5 см, разбира се има и по-едри и по-дребни. Цъфтяха и зряха до есента.

4 градина 28.07.2021.jpg

Супер са.Би ли споделила метода на отглеждане, пръскане, торене.Знам, че не ползваш изкуствени препарати.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Въпрос към знаещите и с опит. Искам да мулчирам доматите, с кое най-добре от изброените?

-дебел картон (велпапе)

-окосен райграс

-талащ(трина) ситен

 

Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 54 минути, kokorko написа:

Въпрос към знаещите и с опит. Искам да мулчирам доматите, с кое най-добре от изброените?

-дебел картон (велпапе)

-окосен райграс

-талащ(трина) ситен

 

Благодаря.

И трите, в същата последователност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 29.05.2022 г. at 15:10, jojkata2000 написа:

Супер са.Би ли споделила метода на отглеждане, пръскане, торене.Знам, че не ползваш изкуствени препарати.

 Лехите не са прекопавани. Бях садила синап, но той нямаше време да порасне много. Почвата беше чудесна. Постоянно мулчиране с окосена трева от двора. Много интересно, 5см. слой трева   изчезва за една седмица. Земята остава гола. Направихме капково и поливахме доматите на 2дни( май им беше много. Тази година ще опитаме на 5 дни). Това което забелязах днес на Лабрадорите е, че залагат бутони  на всяко второ листо.

Прилагам календара от миналата година

28.04 насадихме доматките  в градината. Т на почвата е  12-13 гр. Нощно време вече е10гр. Под найлона

                През деня на слънце са напълно открити.  Пораснали  са за 2-3 дни .

              Доматите в градината са добре. През нощта е  около 11гр. Но са добре. Трябва да се завиват по-рано през деня за да се запази топлината.

14.05. имат недостиг на различни неща. Пожълтели са в основата на новите листа. Пожълтели са долните листа в м/ужилието и даже       покафеняват.  Полях ги с 1 с.л  лимонтузу  в 10л вода по 0.5л на всяко растение.

24.05 пръсках с боверия и триходерма всички домати и краставици

27. 05 Всички домати имат заложени бутончета.

             Всички лабрадори имат по 2 доматчета колкото орехчета и 1 чери червено на Алис с 2 доматчета.

03.06 пръскани заради черни мушици с настойка от чесън.

05.06  имат едни черни мушици с дълги вертикални крила. Накиснах змийско мляко и стоя 2 дни. Имах от преди 2 седмици накиснат тревен тор. Полях с по 1л.  По 2 буркана от настойката и змийското мляко с 12л. вода.  Напръсках мушиците с настойка от чесън. 100мл  в 1.5 л вода.

07.06 напръсках доматите със 2г. салицилова к-на, 1сл железен сулфат с оцет, че нямах лимонена к-на, боракс с топла вода и 50мл. амоняк,  янтарна к-на и разстопен домашен сапун. По рецептите  на Иван Руски.

08.06 днес мушици пак имаше.

09.06  пръскано всичко и земята и доматите с боверия и триходерма

21.06 започна да зрее първия лабрадор.  Напръсках всичко с триходерма и чесън

24.06 ОТКЪСНАХМЕ ПЪРВИЯ ЛАБРАДОР. Започна да зрее втория  лабрадор. Насадих   тагетис и не са го изяли охлювите.  Почти всички сортове имат малки доматчета ,

26.06 от 2 дни има бели въшки или може би белокрилка. Днес пръсках с боверия, кефир, цвик.

28.06 откъснахме първите 2 черита.  Днес не виждам въшки.

25.07 ОТКЪСНАХМЕ ПЪРВОТО ДОМАТЧЕ ОАКСАКАНСКО БИЖУ. Оранжево с червено дупенце. Много сладко и вкусно. Доста меко.

01.08 днес откъснах още 2 Оа.Бижу и 2. Има зазрял и Калманс пинк.

           Поливаме доматите през ден по 4 часа( по 2 л. на домат ) а краставиците всеки ден  по 4 часа. 

02.08 забелязвам на някои домати най-вече на опалката, че е чушковиден, загнили връхчета. От няколко дни съм накиснала 4 с.л. яйчени черупки на прах в 0.7л оцет,  днес са на 4-5 дни и ще разредя с 12л вода и ще полея по ККМ на корен за обогатяване с калций и   ще напръскам с течен калций 25мл на 5л вода .

05.08 не виждам нови домати с върхово гниене.

08.08 пръсках отново с калций. Не виждам нови домати  с върхово гниене. Има  6 опалка, 2 яша. 1 калманс пинк и 1 високо горе сърцевиден. Днес  накиснах черупки от яйца в оцет. След 5 дни киснене  разреждам кофа 20л и поливам по една ККМ на растение.

11.08 днес настроих доматите да се поливат вече на всеки 3-ти ден по 3 часа. Това са около 6 л. Днес видях 1 нов  домат с върхово гниене от яша.

18.08 доматите се поливат на 4 дни.

25.08 пръсках дом и краст. със 100мл салицилов спирт, 40 мл амоняк в 10л вода.

28 08 спрях поливането на доматите и краставиците, защото след поливане преди 5 дни се вижда че е мокро. Всички домати са здрваи и едреят яко.

05.09 сложих капковото на 1 седмица за доматите и на 3 дни за краставиците.  Върхово гниене няма изобщо повече

 Това са тазгодишните Лабрадори:

Лабрадор 2022-05-30_16-10-15-792.jpg

 

1914648481_2022-05-30_16-10-16-145.thumb.jpg.f6f6b23420f7cefb58e63f9ddbc402e4.jpg

 

1042947754_viber__2022-05-30_16-10-15-714.thumb.jpg.58b05c12ed1cce6299b4cf6c831223b1.jpg

 

1820982835_viber__2022-05-30_16-10-15-838.thumb.jpg.3c85b9ce0f607611140aa5a65f15bfb4.jpg

 Това са ми първите доматчета: чери Жожката. Алис ми го даде цъфнало

458156221_30_06_22.thumb.jpg.d33ed49bdc7f17237a936d0cc3c758bd.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Благодаря за изчерпателната информация и снимков материал.

Въпрос 1 - тази окосена трева сушиш ли я преди това или направо я слагаш в лехите?

Въпрос 2 - това лимонтузо за какво се слага и за какво помага?

Въпрос 3 - това 100мл салицилов спирт, 40 мл амоняк в 10л вода за какво е?

Въпрос 4 - някаква естествена тор слагаш ли ?

Твойте Лабрадори са много високи...мойте са по 25см.

Това е чери с черна шапка, което при мен се омеша с Рила и стана доста едро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bobi71

Здравейте, тази година реших да си насадя домати от мои семена Розова магия. Забелязвам, че има разлика от разсада от купените семена:

1. По-буйно растение

2. Първа китка   по-късно, след 9листо

3. Повече цвят на китка , 7-8 цвята.

Някой правил ли е такъв опит?

Какво мога да очаквам от реколтата, като количество и качество?

Извинявам се ,ако е обсъждано, но не успях да открия.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Ние садим основно Розова магия. Тази година за пръв път реших да пробвам със семена от предната година, но ги разбърках с купените и сега не знам кое кое е.

Не разбрах кои растат по-добре при вас и спрямо кои сравнявате?

Доматът не е малък затова и по-късно започва да плододава.

Броят цветове е по-малко в началото и после започват да прави повече. Ние оставяме до 6 плодчета и след това рережем стъблото, за да може да ги изхрани.

Реколтата зависи от това в какви условия са - средно голям домат, големината зависи от броя домати на китка /по мои разбирания до 6 на китка се оставят/ до около 600-700 грама при единичен домат на китка иначе може да са по-малки като размер и тегло. Качеството е много добро, може да има и по-вкусни домати, но там има и други фактори. При подходящи условия расте до есента и плододава.

Не обича да е силно наводнен - миналата година с изобилните валежи едвам спасихме една част и реколтата не беше обилна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 30.05.2022 г. at 17:15, jojkata2000 написа:

Благодаря за изчерпателната информация и снимков материал.

Въпрос 1 - тази окосена трева сушиш ли я преди това или направо я слагаш в лехите?

Въпрос 2 - това лимонтузо за какво се слага и за какво помага?

Въпрос 3 - това 100мл салицилов спирт, 40 мл амоняк в 10л вода за какво е?

Въпрос 4 - някаква естествена тор слагаш ли ?

Твойте Лабрадори са много високи...мойте са по 25см.

Това е чери с черна шапка, което при мен се омеша с Рила и стана доста едро.

1. Не я суша. Направо от коша на косачката - м/у доматите, не повече от 4-5 см и така  през цялото лято. Смятам, че тя, изядена от червеите и разложена в земята, е също тор за растенията. Имам много червеи.

2. Помага за по-добро усвояване на наличните хранителни в-ва от почвата

3. Мисля, че беше против Фитофтора ( картофена мана).

4. освен окосената трева и зелена тор (накисната коприва, глухарче и змийко мляко,  ферментирали на слънце поне 2 седмици), друго не слагам.

 Лабрадорите и миналата година и тази, ми стават доста високи. На снимките горе Лабрадорите са в най-лявата леха.

 Супер е черито. Много му се радвам, защото са ми първите доматчета за тази година. От календара си виждам, че миналата година по това време съм имала Лабрадори колкото орех, а сега още само са цъфнали.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 4 часа, Bobi71 написа:

Здравейте, тази година реших да си насадя домати от мои семена Розова магия. Забелязвам, че има разлика от разсада от купените семена:

1. По-буйно растение

2. Първа китка   по-късно, след 9листо

3. Повече цвят на китка , 7-8 цвята.

Някой правил ли е такъв опит?

Какво мога да очаквам от реколтата, като количество и качество?

Извинявам се ,ако е обсъждано, но не успях да открия.

 

 Аз съм градинар  за втора година и нямам голям опит, но наблюдението ми е, че и миналата и тази година, купените семена не ми никнаха добре в сравнение с домашните.  За растенията нямам наблюдение, защото не съм имала един и същи сорт от двата вида. Приключих опитите с купени семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bobi71

Благодаря за отговорите!

Ще направя снимки и ще пусна да покажа разликата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 8 часа, Bobi71 написа:

Благодаря за отговорите!

Ще направя снимки и ще пусна да покажа разликата.

Няма гаранция, че от семената, които си събирал ще излезне точно това, което очакваш.Може да се е кръстосал с някой друг сорт и това да е променило, както разтежа така и плододаването.При мен черито се омеша с червения ми домат и сега хем черито е доста по-едро, хем червения ми домат започна да връзва като чери по 7-8 домата на китка в същото съцветие като чери.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Ето така изглежда в момента моят червен домат, след като се омеша с черито .... по 8-9 завръза на китка .

20220601_moiCherven_(1).jpg

20220601_moiCherven_(2).jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Едно доматче от Жоранния в оранжерията започва да зрее, както и едно Кроха (дълго е за нормално писане, само 3-4-5 доматчета са, бяха в сянката на хризантемите, местих, май е задънено, нооо едно доматче е зарозовяло). :love: А е само 2 юни!!! Пу-пу, да не урочасам нещо. Снимки по-нататък.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

При мен тази година Жоранният ме предаде.Вярно, че тази година го пратих най-отзад в оранжерията в северния край, а миналата година беше най-отпред откъм южния.Не знам дали това е причината, но още е зелен,а Жочерито, което е до него узря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, alys написа:

Едно доматче от Жоранния в оранжерията започва да зрее, както и едно Кроха (дълго е за нормално писане, само 3-4-5 доматчета са, бяха в сянката на хризантемите, местих, май е задънено, нооо едно доматче е зарозовяло). :love: А е само 2 юни!!! Пу-пу, да не урочасам нещо. Снимки по-нататък.

Имаш ли Лабрадор?Да го сравниш? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нямам Лабрадор тази година, а и не знам дали изобщо ще го сея. Много се наплаших от алтернарията. Но сравнявам с останалите сортове в оранжерията, включително Сакура и Кроха. Нека опитам как е на вкус.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Сакурата е много назад,...поне при мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване