Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Йоско

На преден план ръгби F2, събирано семе от розово ръгби. Да видим какво ще излезе :tounge_wink:

IMG_20220711_125406.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Все още няма нощенка. Отдавам го на студеното. Скакалци иначе бол. Там си израстват, и гризкат тук-таме. Не пречи на растенията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Никой нищо не казва - как са ви доматите? Като видях, че е било 5° в оранжерията, обрах всичко зарозовяло, няма да ги чакам, я. След 3 дни трябва да узреят, не е казано наведнъж, но да има за салатка.

 

IMG_20220718_150752~2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Благодаря Алис, че подсещаш :) Както винаги съм изумен от твоята смелост при брането на зелени домати :)

При нас всички домати са болни, а и имат доста малко завръз, по 1-2 домата на китка, на доста от тях първите китки опадаха поради валежите по време на цъфтеж и 0 опрашване. Берем Женечка в момента. Лабрадорите нещо се изродиха и станаха дребни като чери. Черитата, скоро почва жълтата круша и кафявото да зрее, но определено не е както е било преди. Консервните сега почват да цъфтят, първата китка. От друга страна, на всичко съм доволен, защото градината е доста занемарена тази година, дори не успяхме зелената тор да направим, за сметка на други преживявания, къде позитивни, къде не до там.

20220716_181829.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мислех да напиша Боби да не гледа, ама проявих смелост. :mrgreen: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера прерязахме върховете на почти всички домати. Уж сложихме висока оранжерия и пак бяха опрели горе в поликарбоната. Кога ще узрее всичкото това? Масовото зреене сигурно ще е втората половина на август и септември. А тогава ме няма. ММ ще управлява консервирането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 2 часа, Venetka написа:

Вчера прерязахме върховете на почти всички домати. Уж сложихме висока оранжерия и пак бяха опрели горе в поликарбоната. Кога ще узрее всичкото това? Масовото зреене сигурно ще е втората половина на август и септември. А тогава ме няма. ММ ще управлява консервирането.

Venetka ,той ще го упражнява,а ти ще го управляваш (дистанционно):joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 14 часа, Venetka написа:

Вчера прерязахме върховете на почти всички домати. 

Трябва ли да се прерязват върховете на "свободните" домати? Ако трябва, по какъв признак се прави. Например: височина, брой завързали плодове, време до първите слани...или нещо друго?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз не прекъсвам върховете. Това е по желание.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Аметистово бижу,Червен селски, Малинов

20220704_195233.jpg

20220704_195647.jpg

20220704_195803.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Малиновият при мене е направил 1 домат, Аметистовото бижу е далече от узряване, Червеният още налива плод, дребнички са. Направо съм на светлинни години назад. :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 27 минути, alys написа:

Малиновият при мене е направил 1 домат, Аметистовото бижу е далече от узряване, Червеният още налива плод, дребнички са. Направо съм на светлинни години назад. :)

 

Тоя червен е друг червен.Доста по-едър е от моя.От него не съм ти давал, защото ми го дадоха много късно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 3 часа, Emil написа:

Трябва ли да се прерязват върховете на "свободните" домати? Ако трябва, по какъв признак се прави. Например: височина, брой завързали плодове, време до първите слани...или нещо друго?

Има физиологично обяснение - ако прекъснеш разтежния връх, вегетацията спира и се насочва енергията на растението към плодовете (към размножаването). Аз съм го тествал при нас, в климат подобен на Алис, без оранжерии и навеси. На 1 септември два съседни корена Зелена зебра със сходно развитие, на единият му махам върха, на другия - не. Този без връх налива оставащите домати и дори последните успяват почти да узреят преди сланата през октомври, макар и бавно (по това време нощните температури при нас са 3-5 градуса). Този с връх продължава да расте бавно и дори да цъфти, но надолу завързалите домати не узряват особено и не се увеличават особено.

Ако имах оранжерия на по-топло място вероятно бих ги насочил да отиват надолу, както правят в ударняците на пластмасата - Холандия.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За първи път прекъсваме върховете. Растенията станаха огромни във височина, първи завръз относително високо и след това много китки нагоре. Ако продължат да дърпат още във височина  не виждам как ще налеят и узреят доматите. Ще видим дали е добра стратегия, но решихме да пробваме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Махали сме върхове, но не съм съпоставяла. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Доматите са вързали прилично до втора-трета китка и започват да си променят цвета. Има зрели чери от повечето сортове, откъснахме и по един почти съвсем зрял от сортовете Червен крушовиден, Златен  медал, Нягос и Момини сълзи. За останалите ще почакаме още една две седмици.

Междувременно - три пъти брахме по около кило от зеления фасул (от @Боби Димитров). Бях насадил точно 100 бобчета, през 7-8 см.  в редче между двата реда домати в лехата.

20220719_154938.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ру, листата на доматите болни ли бяха? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, alys написа:

Ру, листата на доматите болни ли бяха? 

може да се каже, че бяха леко болнави. нали не пръскам, та махам всичко, което ми се вижда пожълтяло или с петна.  в тия жеги - по-малко листа - по-малко изпаряване. нагоре си имат листа - четох, че дори да не са болни е добре да се махат долните листа до над китката, в която има вече оформени домати. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще трябва и аз да ги махна, ама все ми е жал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Бай Хасан се оказа доста вкусен домат. Жалко, само, че много ни боледува всичко тази година заради огромното нашествие от листни въшки. Приемам всякакви изпитани съвети за борба (които да предам на моя шеф, щото аз от вчера съм градска). 

ПП. При пръскане с 1% разтвор на масло от нийм, нежните листенца по върховете на доматите сякаш изгоряха и не сме повтаряли. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване