Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

alys
преди 8 часа, Теди написа:

Бай Хасан се оказа доста вкусен домат. Жалко, само, че много ни боледува всичко тази година заради огромното нашествие от листни въшки. Приемам всякакви изпитани съвети за борба (които да предам на моя шеф, щото аз от вчера съм градска). 

ПП. При пръскане с 1% разтвор на масло от нийм, нежните листенца по върховете на доматите сякаш изгоряха и не сме повтаряли. 

Това имам записано, не съм пробвала.

100 гр. лайка суха /от аптеката/ се накисва в студена вода 1 литър и се оставя 12 часа да престои в затворен съд. Прецежда се. Разрежда се до общ обем 4 литра. Добавя се малко течен сапун за прилепител. Действа срещу- миризливки, листни и щитоносни въшки, гъсеници, лъжегъсеници (оси) и други смучещи.

Наистина гони и миризливките.

 

Една почти безплатна рецепта от Руски Иван.Против листни въшки,цикади, трипс, акари , както и превенция против брашнестата мана. 100 гр обикновен сапун за пране, се настъргва и се поставя в 1 литър топла вода..След като се разтвори, се получава една кашоподобна структура. След това с постоянно бъркане се добавя 200 мл олио. Тук олиото играе ролята на прилепител.Така направена, кашата е готова за използване чрез разреждане в определен момент. Тази доза е за 10 литра. Пръска се на всеки 10-12 дни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

6 дни не бяхме тук и доматите бяха на самотек без поливка. Няма жертви, макар че бяха оклюмали доста. Сега ше възстановявам. Иначе завръз имам доста по ръгбито F2 , повечето черита също, аморозо ( което пак го мъчи алтернарията) . Ще видим. Брах по малко два пъти вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
На 18.07.2022 г. at 15:24, alys написа:

Никой нищо не казва - как са ви доматите? Като видях, че е било 5° в оранжерията, обрах всичко зарозовяло, няма да ги чакам, я. След 3 дни трябва да узреят, не е казано наведнъж, но да има за салатка.

Ами почнаха да зреят в началото на юли. Трета седмица има достатъчно за салата. Далече сме от масово зреене. Ще видя тази събота как ще е. Поливам веднъж седмично обилно. Не съм торила, а  трябва. Пръскам основно с масла. Малко алтернария, но нищо сериозно. Очарована съм от оранжерията, макар да берем от тези вън, заради оприлското измръзване, което си беше изцяло по моя вина. Сравних Сърцето на Албенга на открито и в оранжерията. Тези в оранжерията са значително по-вкусни, без кухини. Мрънкам да ми направят истинска оранжерия, че тази хем е малка, хем съвсем слабичка, въпреки че издържа доста бури и поройни дъждове без да излети. На първата снимка са Лабрадор, чери, раиран устойчив..., на последната е Бай Хасан.spacer.pngspacer.pngspacer.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Миленка, какъв е вкусът на раирания (Ру каза, че сортът е Цзи Би Ю или още Виолетов Яспис)? При мене е кашав, но пък като цяло не е лош. При оранжериите е като при хората - малки деца - мялки проблеми, големи деца - големи проблеми. ;) Макар че може и съвсем безпроблемно да бъде. При голямата оранжерия трябва много добре да се обмисли проветрението. При малката като че ли е по-лесно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 15 минути, alys написа:

Миленка, какъв е вкусът на раирания (Ру каза, че сортът е Цзи Би Ю или още Виолетов Яспис)? При мене е кашав, но пък като цяло не е лошо. При оранжериите е като при хората - малки деца - мялки проблеми, големи деца - големи проблеми. ;) Макар че може и съвсем безпроблемно да бъде. При голямата оранжерия трябва много добре да се обмисли проветрението. При малката като че ли е по-лесно. 

Ами леко мармаладен е, но не е лош. При това ражда обилно и е здрав. Не е точно моя домат , но пак ще го садя по тези причини. Първи узря след лабрадора.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Да кача фото на контролните 3 корена на гаража. Ще късам по някое чери докато не ги умори алтернарията. И един голям успя да върже, всички други цветове на тоя корен ги хвърля от жегата.

IMG_20220721_175309.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 5 часа, Йоско написа:

Да кача фото на контролните 3 корена на гаража. Ще късам по някое чери докато не ги умори алтернарията. И един голям успя да върже, всички други цветове на тоя корен ги хвърля от жегата.

IMG_20220721_175309.jpg

Междувременно нощенката дойде на гаража, което значи че при стабилно подобно време ще цъфне и 200 метра по нагоре до седмица, две - при другите домати. Снабдих се с рапакс, че даже и нано сяра си взех експериментално. Сярата сега ще я пробвам на асмата, която дава знаци за пепелница

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Първите две доматчета, почти узрели, от градинските парници са Бърза круша Клеър. Това беше и първият завързал домат. Не е Сърцето на Албенга, ражда добре. Снимах единия домат, другия не съм откъснала. :)

IMG_20220722_091940~2.jpg

IMG_20220722_092018~2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Един въпрос за Цзи Би Ю - Съхнат му изцяло долните листа, за нула време стават като опечени, силно чупливи, без промяна на зеленото към друг нюанс. По същия начин бяха един като Зелена зебра (ниския), Черен на Флориан и Полосатъй шоколад. Какво се случва? Мислех, че е алтернария, но дали съм права? Никакво жълто или кафяво няма по листата, изцяло изсъхват. Това започна тези дни, досега нищо му нямаше. Може ли да е недостиг на вода?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 10 минути, alys написа:

Съхнат му изцяло долните листа, за нула време стават като опечени, силно чупливи, без промяна на зеленото към друг нюанс.

Аз късам долните листа преди да успеят да изсъхнат, но и при мен стана така на някои, предполагам е от високите температури, растението само се освобождава от излишните повърхности, за да изпарява по-малко.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз все си мислех, че са болни. Ще си садя Черния на Флориян, много ми допада на вкус, а и като завръз. От страх, че може да е болест, спрях да го садя. Чери Сакура и други подобни не ми харесаха. Дебела ципа и само подлъгва, че е узряло. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От руските сортове - нищо и половина - Команда мулов и Саша - кисели и двата. Нямат много семена, хубава консистенция, ноо кисели. 

IMG_20220722_122129~2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 6 минути, alys написа:

От руските сортове - нищо и половина - Команда мулов и Саша - кисели и двата. Нямат много семена, хубава консистенция, ноо кисели. 

IMG_20220722_122129~2.jpg

Имам един такъв кисел розов кръгъл.Не знам откъде дойде.Прилича на Издължения розов на Краси, но е кръгъл и много кисел

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Добър ден, да питам нещо за моите домати. Бях боднал преди месец в една дупка разсад. Днес гледам - вместо класическото доматено растение от земята излизат китка може би 10 отделни растения по 2-3 педи. Отделни понеже като ги дръпна едно по едно, излизат по отделно, с отделни корени. Пробвах да пресадя няколко, но сякаш 10-ината минути в които стояха извън земята им се отразиха доста неблагоприятно. Някой виждал ли е такова нещо - китка стръкове да се оформят от едно растение посадено и на какво се дължи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да не би да са били няколко семки заедно или при засяване и поливане да се е получило така, че всички са се събрали на едно място?

От сега си харесах три сорта за догодина (живи и здрави) за оранжерията. Не съм 100% сигурна в имената,  просто ще взема семена от тях. Едното е Бърза круша Клеър, другите две са тези - предполагам, че са Леля Буба на Жожката (оставила съм много колтуци, иначе всичко в кадъра е от едно растение) и Вкусен (Влахова?). Не са завързали кой-знае колко, но за мене е добре. Ще видя и нататък как ще са. И те изресяват, но има и домати. Крушата не съм снимала. Също Сърцето на Чакал ще остане и сигурно поне още 2-3. 

IMG_20220724_202712~2.jpg

IMG_20220724_202806~2.jpg

IMG_20220724_202737.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, на последната снимка на земята, това тор ли е насипано около корените или е копано?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тор, Боби

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

photo_2022-07-25_12-40-11.thumb.jpg.a98e9e5571d93892f6f4297d7351da6e.jpgphoto_2022-07-25_12-40-14.thumb.jpg.8f864562d62c98797dff5591c21b071e.jpgphoto_2022-07-25_12-40-18.thumb.jpg.96d8a55d8d8c62603e37a19cf7ce8295.jpgphoto_2022-07-25_12-40-22.thumb.jpg.47102144b99cc84825f0359468d1d288.jpgphoto_2022-07-25_12-51-12.thumb.jpg.0d3a0d0b2fcd5fad688d2acee39f63bf.jpg 

При нас на вилата ситуацията на доматите основно е в цвят зелен. Откъснах около 2 кг, основно черита. Наполях обилно и ги оставям за две седмици на ММ.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Доста пожълтели долни листа и  на един корен около 50 процента от листата сухи. Като ги пипнеш се ронят. Алис беше писала за нещо подобно при нея. Но пък доматите на корена изглеждаха добре. Махнах листата и оставих корена. Да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако някой знае, моля да помага - как изглежда Чери мутант на @Варела като вкус, цвят, големина. Имам сърцевиден червен домат, но не силно изразено сърце, доста сочен домат, родлив, според моите изисквания. Не е сладък, кожицата е нормална, не е дебела. Опитах го недостатъчно узрял и киселее, но следващия ще го изчакам достатъчно, за да видя дали има промяна във вкуса.

Хитът на този сезон - Золотой Кьонигсберг. В оранжерията се получи повече сладък, отколкото кисел.

 

IMG_20220727_152344.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване