Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Против плесен / мухъл

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Имам да ремонтирам / боядисвам жилище, в което като че ли са живяли земноводни - от високата влага са избили петна навсякъде, включително по таваните. Майсторът каза, че трябва да се ошкури, грундира и боядиса с по-така латекс. Ако зависеше от мен щях да варосам, но се плаша да не разваля безвъзвратно фацата, пък и повече време ще отнеме.

Преди да се почне искам да напръскам досегашната "флора". Непременно трябва да е с нещо невонящо, така че белина или серниста киселина отпадат. Чудя се за салицил или др. консерванти за туршии. Идеи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Хубава тема, надявам се ще се включат хора със  всякакви резултати след ремонт.

Аз само да кажа за боята която ползвахме  преди 2 години в  приземния етаж, благодарение на която обичайните черни петна , които избиваха около прозореца на една от стаите не се появиха повече.      Боята купих от Практис  Дишаща боя на варова основа. Търговецът консултант ме убеждаваше в качеството на тази боя, че при  докосване с ръка боята се вдига и след година-две ще се наложи да правя ново боядисване. До преди това бяхме с латексова боя и знаех предимствата, но и недостатъците ѝ. 

Това е от мен, нека и други споделят  това, през което са минали.:)

   

IMG_20220129_141458.jpg

IMG_20220129_141353.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Хъх, това ми прилича на т.нар. "хидратна вар" от комунистическите времена - много цапаше. Предимството ѝ е/беше, че лесно се пръска с машина, но нищо повече. Не ща такова!

С обикновена вар (като на нашите баби, но вече е много фина) в момента е адски еко-меко, модно и не съвсем евтино на запад, чел съм подробости. Предпочитам с нея, но не смея.

Основният въпрос беше: с какво да ликвидирам най-безболезнено досегашната "флора", боята ще я мислим.

PS Чак сега се зазяпах какво пише на етикета, едва ли е "хидратна вар". Но не ми харесва да цапа, пък и идеята не е да се боядисва ежегодно.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Кислородна вода висок процент от аптеката и чист парцал. Не се маже в кръг, а движенията са все едно обираш прах от пода с парцала. За всяко петно - отделен чист парцал (или най-добре марля). Не мирише, не оставя следи и е ефективно. Нашият опит е с третиране на шпакловани и боядисани с латекс стени. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, Лозето ме наби! написа:

Имам да ремонтирам / боядисвам жилище, в което като че ли са живяли земноводни - от високата влага са избили петна навсякъде, включително по таваните. Майсторът каза, че трябва да се ошкури, грундира и боядиса с по-така латекс. Ако зависеше от мен щях да варосам, но се плаша да не разваля безвъзвратно фацата, пък и повече време ще отнеме.

Преди да се почне искам да напръскам досегашната "флора". Непременно трябва да е с нещо невонящо, така че белина или серниста киселина отпадат. Чудя се за салицил или др. консерванти за туршии. Идеи?

Този "по- така" латекс го ползвах за тавана на банята. Наистина, няма мухъл. Скъпичък е, но има ефект. Ако стените са добре шпакловани и не искаш да ги чоплиш, напръскай с разтвор на белина. После трябва да измиеш добре с гъба и тогава да боядисваш. Грунд се слага само на прясна шпакловка за да е еднородно попиването при последващото боядисване. Минал съм по целият път, като едната стая я шпакловах само по логика, как трябва да стане и се получи сравнително добре. Препатих с розов грунд и сега ползвам само бял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Теди , ценно, стига да не ставаше дума за почти целия апартамент. Но все-пак ще видя колко струват 5-10 литра кислородна вода - ще пръскам, няма време за търкане.

@Kalam Mekhar Задължителното условие е да не вони. А ще се грундира защото преди това ще се шкури, според майстора, де.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

@Теди , ценно, стига да не ставаше дума за почти целия апартамент. Но все-пак ще видя колко струват 5-10 литра кислородна вода - ще пръскам, няма време за търкане.

@Kalam Mekhar Задължителното условие е да не вони. А ще се грундира защото преди това ще се шкури, според майстора, де.

Няма да вони, защото хлорът се изпарява бързо. Пръскаш, изчакваш да се спомине мухъла (пожълтява) и тогава почистваш. Не можеш да грундираш, ако латексът не е изцяло премахнат. Както и да е, майсторът знае, щом/ако е майстор. Ако е моя стаята, аз бих решил проблема според ситуацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Kalam Mekhar, не става с белина, бе! Аз на балкона пуша цигара и при леко открехнат прозорец се оказва, че съм окадил където не трябва. Течението е гадно. Точно с тези комшии нямам грам интерес да се карам, пък имат малки деца...

Със хлор ми е ясно как се чисти, по мазета и сайванти съм ползвал от серниста киселина до опушване със сяра или калиев перманганат. Случаят е друг.

PS Майсторът е мангалче от село, но е ходил по гурбети, знам го от хлапе и му имам повече доверие от на някой Баш Майстор. Дори съм му давал картата да ми тегли пари :)

Някой да е рискувал боядисване с гасена вар (киреч)? Съвременната, в запечатани найлонови чувалчета, е доста фина, препоръчват да престои, а аз имам 2-3 годишна. Последно като мазах на село си стана стандартно зърнисто, но имам чувството, че стана заради бавността и допира ѝ с въздух, т.е. има решение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм махал мухъл с оцет, но не беше нещо невиждано като популация, петно около 50х50 и повърхностно. Пръсках го няколко дни наред с пулверизатор с бял оцет. После го изтрих с микрофибър парцал отривисто. И после Dulux за мокри помещения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Аз варосвах банята , стените над плочките и тавана сега, в края на октомври. На плика  пише "Гасена вар, фино очистена 10 кг". Съвсем добре си стана банята, само на брат ми лошо щеше да му стане. Той се постара да направи сравнително луксозен ремонт, а аз с баданарката с варта ... Никога не ни е мухлясвала банята, защото винаги е била с вар. В една от стаите сбърках на намажа и тавана с латекс ( на другите стаи стените са с латекс, таваните - с вар, защото никой няма да пипа таван , та да се изцапа) и мухляса. Та мазах вар върху латекса и т.н.... Но то са няколко петна само. След варосването на петната не е мухлясвало повече.  На мен ми харесва варта като материал , сама по себе си е дезинфектант.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Боби Димитров , точно за теб се сетих к'во ши кажиш ако ти обгазя децата с хлор :D Лошото е, че и оцета вони, нищо че го имам в количества и дори ми е без пари.

От Лидл навремето бях купил няк'ви "едрозърнести" микрофибъри, и сега се срещат, но рядко. Начи: пръскам с няк'во миещо и с един такъв парцал изтърквам цялата много мръсна кола отвътре, парцалът не го мия повече от три пъти.След толкова много търкане се понадупчиха, но и до днес ги ползваме за в кухнята.

Иначе: за малки, но упорити петна от детски ръчички или флумастри се продава нещо като гъба за чинии, но с нанотехнология. Има ги в БГ, струват лев-два парчето, ползват се като гума за триене на молив.

Горното е лирично отклонение само за Боби, де.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Евелина , голямо благодаря! Значи ще варосам поне коридора и тавана на банята.

Страх ме е от "топченцата", защото не всички разбират от еко-меко, предпочитат "бял нарязан хляб от найлонова кесийка". При теб имаше ли следи?

PS Тази вар, "бабешката", не цапа. На село я предпочитам, само дето по-трудно се маже и оставя топченца, май заради контакта с въздух по време на боядисването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

...

Редактирано от run.
начало на бла-бла

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

...

Редактирано от Лозето ме наби!
бла-бла

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Много важно е да отстраниш причината за поява на мухъла: проникване на влага, лоша вентилация и т.н. В противен случай пак ще ти се наложи се бориш с него след време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

В случая причината е непроветряване и поддържане на влага - от банята, сушене на пране вътре, но там климатът по принцип е влажен. Апартаментът е на десетилетия и такова чудо за първи път виждам.

Иначе: продължавам да събирам идеи, само преди две години беше ремонтирано, а в момента е ужас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, Emil написа:

Много важно е да отстраниш причината за поява на мухъла: проникване на влага, лоша вентилация и т.н. В противен случай пак ще ти се наложи се бориш с него след време.

Е това мнение е много важно за мен.

Щом преди две години си правил ремонт и днес това не личи, наблегни върху търсене на причината, а не събиране на идеи.

Причина за петна и мухъл по тавана за стаи близо до мокрите помещения може да е и теч по тръбопровода на съседите над вас.

Видях го с очите си в апартамента на сестра ми. Докато на нея и почерня тавана в кухнята и коридора на съседите отгоре им нямаше нищо и влязоха в жесток спор, но няма как на теб да ти е мухлясал тавана, а

аварията да е на долния етаж.

Споменавам тази, като една от многото причини....

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Разбира се, че първата ми работа бе да търся всевъзможни причини, но единствено намерената бе в новите обитатели. Все пак "флората" се появи повсеместно някой месец след тяхното влизане (рИваха ми по телефона, ама заради короната не отидох да видя), не е само в банята или на определена стена.

Затова питанката ми е как да затрия стария мухълоплесен, ама с минимум миризми, а че ще се боядисва яко ми е ясно. Не случайно избрах да питам тук - нали за еко-меко говорим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Може да сложиш някой и друг влагомер. Ако се качва над 80% трудно ще избегнеш мухала. Решението е зимата по-често отваряне - широко за кратко (няколко минути). Ефектът е по-голям когато отвън е много по-студено. Ще се изненадаш как едно проветряване намаля влажността с 5, понякога и 10%.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

А също така бих препоръчал един уред който се слага на рамката ли беше на крилото ли беше. Напиши в гугл, "прозоречни вентилационни клапи" и избирай, аз имам положителен ефект след поставянето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване