Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Къпини - информация

Recommended Posts

rufo

Здравейте, бих искал да си засадя няколко коренчета Къпини. 

Ще се радвам на всякаква информация свързана с тях. 

Сортове, разсадници които ги предлагат, отглеждане и други тънкости. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Димо 33 е царят на къпините. При мен купешките вървят слабо. Дивите са хубави, но бодливи и намаляха от разчистване на площи. Обичат влага къпините. Последната година заради сушата никакви ги нямаше.

А купешки сортове вкусни като дивите не съм ял засега. Обикновено са по-кисели или безвкусни. Но това може да е само моят опит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Намери си пръчки / коренчета от познати за да знаеш какво мушкаш. Започват да дават на втората година, саморазмножават се: пускат дълъг отвод и той се вкоренява където опре. Моите са едри и без бодли, от два корена набирам достатъчно. Край мрежеста ограда са за да не ми се пречкат, но се налага да вляза при комшията за да ги бера - натам е юг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Според моят опит, нещата не опират само до сорт. От един сорт, но различно поливани брах къпини с различен вкус. При идеални условия, резитба, слънце, подхранване с чкч или компост, оптимално ph, и най- вече поливане, дори и сорт без бодли може да даде вкусен плод. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 40 минути, rufo написа:

Здравейте, бих искал да си засадя няколко коренчета Къпини. 

Ще се радвам на всякаква информация свързана с тях. 

Сортове, разсадници които ги предлагат, отглеждане и други тънкости. 

 

Не знам сорта, но, тези без бодлите с падащи надолу, като лози върхове на стъблата не ти трябват. Масово разпространени са.  Унищожих един ред. Посредствен вкус и едри, твърди семки. Иначе са много родовити.  Сега съм засадил втори ред с малини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

В интерес на истината аз вкусни къпини не съм ял дори на полето, моите два корена ги поддържам в името на разнообразието и понеже са едри, плодородни и без бодли съм много доволен... откъм положения труд.

В малините е истината, имах доста но от калпав сорт, сега се чудя с какво да ги намножа. И за аронията да не се забравя, нищо че не е същото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

По същата логика Боби би казал, че истината е в Еленския бут, но това няма отношение към темата. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Горещо поддържам Боби! От къде да си поръчам разсад?

Сетих се: имам трети корен къпина, купих го защото беше само 2лв, сорт не помня, но три години бере душа и не иска да расте, за плодове и идея си няма.

Редакция Стандартният поздрав за всички фенове: къпини, любов и още нещо! :D 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Къпините ги ядем само на компот или по-рядко на прясно изцеден сок. Дразнят ме едрите им семки и за това спрях да ги бъркам с кисело мляко за закуска. Като вкус ги бият ягодите и малините, но е хубаво за разнообразие да има и от тях.  Страхотен антиоксидант е сока, особено много помага при гадене, когато нищо не може да се яде. 

Нашите са без бодли, наследени в двора от предишния стопанин. Наблюденията са ми, че искат поливка и полусенчесто за оптимални резултати. Също напролет искат рязане на изсъхналите клонки и "лакомниците" (едри, безплодни стебла). 

Като бяха на директно слънце, плодовете изсъхваха преди да узреят. За това ги преместихме на полусянка и там им е по-добре. Направихме им някаква слаба конструкция - метални тръби и опънат тел между тях. Така сякаш е по-лесно да изправяме къпините, иначе започва едно пълзене, вкореняване и завземат територия. 

Разсадник не мога да препоръчам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Поне аз, предпочитам хубави къпини пред малини и ягоди, въпросът е само човек да успее да ги отгледа хубави и сочни, защото ако се спаружат, не стават за ядене. При мен са на директно слънце и изглежда да са добре. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, Теди написа:

Също напролет искат рязане на изсъхналите клонки и "лакомниците" (едри, безплодни стебла).

Ъм. Едрите безплодни стъбла пускат цветоносни разклонения на втората година...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А вече далите плод не винаги съхнат, но пак е добре да се режат. А бе като с малините долу-горе. Аз (за срамотиите) съм оставил моите на самотек, само лятото скъсявам дългите за да не плъпнат и чистя изсъхналото. На върло слънце са, но много рядко ги поливам. Вярно, че на метър-два има поливна площ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 30.01.2022 г. at 10:28, rufo написа:

Ще се радвам на всякаква информация свързана с тях. 

Сортове, разсадници които ги предлагат, отглеждане и други тънкости. 

Полският разсадник, от който организираме обла поръчка в момента, предлага няколко сорта къпини:

https://bezmotika.com/topic/1012-поръчка-на-растения-от-разсадник-rudniccy-полша-февруари-март-2022/?do=findComment&comment=28743

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

От тези сортове най-скъпият "Dima" PBR е пълзящ сорт къпина, роднина на полските къпини. Това са "истинските" къпини, с много по-наситен вкус и аромат. Дървовидните са едри, но в сравнение с този са вода и захар.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo

Вече си поръчах къпина Карака Блек, взех я от разсадник - пък да видим какво ще стане...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Справочник на къпините, съдържащ информация за умопомрачителен брой сортове.

https://myblackberryplants.com/en/varieties

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей тук е сбрана много информация за селекцията на къпини и хибриди в последните десетилетия:

https://www.researchgate.net/publication/289212567_Blackberry_breeding_and_genetics

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Повечето спртове от полската поръчка июат завръз, надявам се скоро да имам време да споделя  снимки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Ровейки из файлове по другите ми коментари установих че във времето съм успял да посадя 18 вида къпини и 25 вида малини, с уговорката, че черните малини, тайберитата и логанберитата са в графата малини. Някои от тях са записани под наименованията "стар сорт", "от комшията" и т.н. Щеше да е полезно за мен ако в началото знаех, кои са стелещи, полустелещи и изправени за да не се чудя сега как да правя конструкции за тях и да се гоним из двора. Има 4-5 сорта къпини от които съм много доволен, сред тях са Navaho и Kiowa, макар че кайовата е безумно бодлива и изключително голяма като плод, атрактивна. Доволен съм и от една закупена от палми.бг, която се водеше в сайта само като хибридна. Едни оживяха, други не, за черните малини се оказа че не им е мястото при мен, слаб прираст и почти никакво плододаване.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване