Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Къпини - информация

Recommended Posts

Славянски

Аз най-общо съм разочарован от сортовите къпини и хибриди, които садих. Почти нищо не бера от тях. Слаби растения, мъчат се. Докато дивите наоколо, въпреки че ги режа и унищожавам, дават плод без грижи и е вкусен. Очевидно тези другите стават само на богата почва с яко поливки. Малко ме е яд, че имаше някои доста едроплодни диви храсти, които унищожихме, а можеше да размножа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Предполагам това си го знаеш по презумпция, но това, което купуваме от Полша, това не са диви растения, а селекция за индустриално производство на практика. Никой няма да си играе десетилетие да селектира нов сорт къпина без бодли и с конкретни характеристики (или камчатка, или ирга, или каквото и да е), разчитайки, че форума Без Мотика ще му купи 5 бройки. Играта там е десетки хиляди за плантация и хиляди плантации след това.

Та по тая причина и аз не съм взел за момента от тях - не мога да осигуря нито добра локация, нито подготовка почвена, нито редовна или обилна вода. При комшийката има една къпина без бодли, която е обрасла цялата им беседка, децата ходят там и си берат ежедневно. Огънят гори, луната мига и засега това ни стига.

В градината на покойните ми баба и дядо имаше насаждение къпини без бодли от времето преди да се родя... Когато старите си отидоха и нямаше кой да наводнява по три пъти седмично, къпините винаги изсъхваха преди да узреят добре, директно на клечката. Това ми беше добър урок и индикатор.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То аз от полските имам само една, Арапахо. Тя е американска всъщност. Другите съм ги вземал от България. Но същата работа. Те и дивите понякога се спаружват преди да станат, но това е по-скоро изключение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От двата корена на вилата, които бяха отрупани с плодове  ММ е откъснал вчера първите напълно узрели къпини. Супер сладки били. В предишните години бяха все едни такива сбръчкани и не показваха потенциала си според мен. Поливахме ги, но явно недостатъчно или просто след определена възраст растения вече са достатъчно силни и плододават добре.

С нетърпение чакам събота, за да си ги видя аз сама.

photo_2022-08-07_22-23-10.thumb.jpg.eabe5ca73d4a388a16a25f7f09f009ef.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

От нета

FB_IMG_1671983432692.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Здравейте, в близките седмици мисля да се опитам да се отърва от някои сортове къпини и малини. Ако някои иска мога да предложа резници за вкореняване, а ако успея ида извадя и корени и тях. Имам и три сорта черни малини, които също ще премахвам. Конкретни сортове мога да кажа другия уикенд. Черните малини са Кумберланд, Black Jewel, Bristol. Единични растения са, но нещо не им харесва почвата/климата и няма защо да се мъчим взаимно. Black Jewel  първите няколко години раждаше, но след това залиня. Всичките черни малини изкарват по един/два леторасъла напоследък и толкоз (за тях съм писал и предния пост).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Здравейте ! Можете ли да ми кажете, кои сортове къпини са с дребни семки ? Да не са по- едри от тези на дивите или на малините. Моите бяха масово разпространените с едри семки и без бодли, но ги унищожих. Много са родовити, но ти се отщява да ги ядеш. Семките, освен, че са едри са и твърди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 17 часа, Kalam Mekhar написа:

Здравейте ! Можете ли да ми кажете, кои сортове къпини са с дребни семки ? Да не са по- едри от тези на дивите или на малините. Моите бяха масово разпространените с едри семки и без бодли, но ги унищожих. Много са родовити, но ти се отщява да ги ядеш. Семките, освен, че са едри са и твърди.

Ще трябва да проверя сортовете, но съм изключително доволен от Навахо, много плод и са вкусни, Кайовата са изключително големи, но и изключително бодливи, едните от които съм доволен са от Палми.бг, водят ги хибрид, но раждат много и са вкусни, има оше два три сорта, от които съм доволен, но трябва да ги проверя като сортове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 26.02.2023 г. at 10:25, Ivaylo Bogomilov написа:

Здравейте, в близките седмици мисля да се опитам да се отърва от някои сортове къпини и малини. Ако някои иска мога да предложа резници за вкореняване, а ако успея ида извадя и корени и тях. Имам и три сорта черни малини, които също ще премахвам. Конкретни сортове мога да кажа другия уикенд. Черните малини са Кумберланд, Black Jewel, Bristol. Единични растения са, но нещо не им харесва почвата/климата и няма защо да се мъчим взаимно. Black Jewel  първите няколко години раждаше, но след това залиня. Всичките черни малини изкарват по един/два леторасъла напоследък и толкоз (за тях съм писал и предния пост).

Аз много бих се радвал на малко малини. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 26.02.2023 г. at 10:25, Ivaylo Bogomilov написа:

Здравейте, в близките седмици мисля да се опитам да се отърва от някои сортове къпини и малини.

Иво запази матрял резници корени и каквото имаш, на срещата ще го раздадем! Благодаря!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

понарязах малко резници днес, утре ако не вали ще продължа с тайберитата, ама много бодливи бре

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Такива конструкции, дали биха удачни за къпини?

image.png
 

Махам една оградка, по която вървят къпини. Да не ги махам и тях съвсем, чудя се за нещо такова дали ще е удачна идея. Имам армираща мрежа, от която мога да го направя лесно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За мен става, но ги направи височки. При нас къпините като понаедреят превиват клоните надолу и като има вятър се чупят и всяка година ме е яд. Все още не сме намерили идеално решение за тях като укрепване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен до сега бяха на оградка висока около метър и нещо. Понеже  растат дълги, започват да опират и в земята. И напролет като тръгна да ги режа, всичко, което е опирало в земята, се е вкоренило. Използвах възможността да преместя корени на по-сенчесто място. Тези на чисто слънце нещо не им харесва. Даже изобщо. При баба растяха на източната страна на къщата. Ставаха страхотни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Моите бяха на мястото, където сега са малините, но, сложих още един ред. Ред от стандартни циментови колове с три реда тел на тях. Става да са високи метър и нещо, ако нещото е над 70 см. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Къпините от Полша, специално Арапахо и Лох Нес страшно ми харесаха. Купих си и Дима, но тя някак като че ли за сега се мъчи малко повече и изглежда по-късна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Имам къпина без бодли с ластари дълги около 3м. ( огромни направо) та някой има ли наблюдения ако я изреже по-добре ли ще е и на каква височина, а пръчките може да се пробвам да вкореня,но как?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Дълъг 3 м къпинов ластар, който расте на корена и се е раззеленил или има живи пъпки към върха : 

1) навеждаш върха към земята;

2) изкопаваш бразда дълга 30-40 см и дълбока  около 10 см и слагаш малко прегорял тор;

3) полагаш края на стеблото в браздата така че поне 10-20 см  от върха с пъпките да се подава над почвата;

4) затрупваш стеблото в браздата с почва, поливаш с вода, натрупваш отгоре още малко почва, пак поливаш с вода и затискаш отгоре с достатъчно голям камък - за да не се размества когато духа силен вятър;

5) забиваш подходящо колче  и връзваш към него подаващият се 10-20 см къпинов връх, който би следвало да расте;

6) поливаш умерено;

7) след 3-4 месеца по заровеното стебло може би ще има брада от корени - проверяваш внимателно, отрязваш и засаждаш.

Ако дългият ластар къпина само опира в земята (без да се размества) - пак може да пусне коренова брада.

В моята градина след обирането на последните къпини изрязвам всички плодоносили стебла до земята - дотогава вече са покарали новите стебла. До есента новите стебла обикновено са станали 2-3-4-5 м в зависимост от мястото/огряване от слънцето и в зависимост от влажността на почвата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Ясно, по същият начин съм вкоренявал няколко пъти лози, по морето му казват далдърма.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Ch Petrov много добре описано, благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване