Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Слави Котаров

Алелопатия с тиквички?

Recommended Posts

Слави Котаров

Никъде не можах да намеря информация тиквичките за готвене с кои растения се понасят при съвместно отглеждане, а от вас тук разбрах, че с краставиците не се получава - някой може ли дза ми помогне, че до края на седмицата мисля да насаждам лехата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Май са със същата алелопатия като тиквите - царевица, бобови, босилек.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ето списък със съпътстващи растения, на който попаднах преди време в Wikipedia: Companion plants

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз знам, че за корен се оставя около 1 кв.м. Даже да стане ясно какви са компаньоните му, как точно ще се комбинират. Просто компаньоните извън този 1 квадрат ли? Освен това, било и лакомо растение. Аз лично, ще сложа на различни места в градината около 5 корена. Хем да са далече едно от друго, да не си пренасят вредителите, ако едното бъде нападнато, хем да направя съпоставка, кое на кое място се развива по-добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Гого, аз от три години отглеждам два сорта тиквички-Ница и Пиаченца. Това са кръгли сортове, като малки топки. Ако се абстрахирате от вида им имат доста предимства-много хрупкави, остаряват бавно, страшно удобни са за пълнене - просто ги срязваш на две и стават като две гювечета-пълни със сирене и яйце с кайма и пр. След пържене имат неповторим свеж вкус и най вече не заемат почти никакво място в сравнение с други сортове. Растат като туфа и се разполагат в място за една автомобилна гума.Ранни са,а раждат до края на септември. Ей тук се виждат долу-горе!

033222839.jpg?r=0

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Благодаря за информацията и сортовете. За другата година ще си взема и аз. :)
Другата седмица ще мина няколко пъти с буса през някоя гумаджийница и ще се снабдя с гуми. Явно и за тиквички стават. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ние пък се чудим къде да дяваме старите гуми, дето намерихме натрупани в къщата. Ама за градината не бих ги ползвала - страх ме е, че ще изпускат гадости.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Ние пък се чудим къде да дяваме старите гуми, дето намерихме натрупани в къщата. Ама за градината не бих ги ползвала - страх ме е, че ще изпускат гадости.

Може и да имаш право!Не съм се замисляла!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По тая причина се отказах от схемата "картофи в гуми" преди няколко години. Бях чел две противоречиви мнения и в общи линии "тестът с водата" ме отказа (вода, седяла в гума, се оцветява яката за месец).

 

Ето статиите:

http://tennzen.blogspot.com/2009/05/ask-tennzen-is-it-safe-to-grow-veggies.html

https://brightonpermaculture.org.uk/permaculture/articles/218-growtyres

 

Освен това, гумите загряват много почвата и в горещи места/лета е доста възможно това да е проблем. По тая причина и високите лехи не са идеални за всеки климат, по-точно за всяко растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Зависи какво ще им подложиш на високите лехи, ако е някой дебел дънер, едва ли ще имаш проблеми. Много се изкушавам за гумите, но не, за нищо не бих ги ползвал в двора, освен за стени, ако са добре измазани.

 

Тиквичките освен всичко написано вървят добре с копър, фенел и други високи растения с единични стъбла.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Що ли ми трябваше да прочета поста на Ирина :wub:  за тиквичките - тъкмо мислех, че почти съм приключила с новите сортове и видове зеленчуци за тази кампания, ама не - ще се купуват пак семена, стига да намеря. Това огромното тъмно зелено щом е тиквичка, си струва да се засади. Но доколкото успях да прочета, Ница е по-тънкокора и вкусна.

По темата - садя тивкичките отстрани на картофите, а в същата градина садя тикви, царевица и боб. Разбират се :). Също там - лук, чесън, копър, магданоз, джоджен, ягоди (ама бяха на сянка и не помня дали дадоха плод), Но нямаше проблеми както с краставиците. Ох, гледам, че пробният разсад тиквички има желание да цъфти в близко време... а навън е студ. С оранжерията напредваме, но си има още работа по нея (та и там не може :)).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Георги,разкажи повече за фенела-много съм любопитна за отглеждането му,както и вкуса и начина на приготвяне!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Алис,няма да съжаляваш за тиквичките,а най вече и място се пести.Сложи в оранжерията в противоположния край на краставиците и като станат тези отвън махни тези  в оранжерията.Аз така правя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Благодаря на всички за идеите и помощта, включително за новите сортове (ще потърся и аз семена от тях за проба). Реших цялата леха (4х1.2 м) да я оставя на тиквичките, като между тях насадя царевица и вейков фасул - класическия вариант като за тиква :-) Надявам се да нямам проблеми, ще пиша и снимам, като станат

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване