Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Bore

Търсят се семена за житни култури - малки количества за любителски посеви

Recommended Posts

Bore

Здравейте, съмишленици. Знаете ли откъде мога да се снабдя с малки количества чисто отгледани устойчиви сортове семена за следните култури:

- ечемик (пивоварен)

- ръж

- овес

- просо

- ориз

- соя

Става дума за съвсем малки количества за любителски посеви - килограм-два от всяко; за ориза може и една шепа; за соята може и десетина зрънца.

Благодаря :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Повечето ще намериш по био-щандовете из суперите. Днес из семената намерих половин кило "Ръж за покълване", вече е късно да я сея и ще я дам на птичките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

мога да првдложа гол овес без шлюпка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 13 часа, Bore написа:

Здравейте, съмишленици. Знаете ли откъде мога да се снабдя с малки количества чисто отгледани устойчиви сортове семена за следните култури:...

 

От 23 до 27 февруари в Пловдив за поредна година ще се случи много хубаво събитие, а именно агроизложение. Там ще можеш да намериш български сортове зърнени култури.

През 2020 от там си тръгнах с подарък 6 или 7 сорта български пивоварен ечемик :) от приказка на приказка и решиха да ми подарят по една шепа от всеки сорт. 

Ето информация за събитието https://www.fair.bg/bg/event/2022/agra-2022#tab-exhibitors

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 5 часа, Миленка® написа:

От 23 до 27 февруари в Пловдив за поредна година ще се случи много хубаво събитие, а именно агроизложение. Там ще можеш да намериш български сортове зърнени култури.

През 2020 от там си тръгнах с подарък 6 или 7 сорта български пивоварен ечемик :) от приказка на приказка и решиха да ми подарят по една шепа от всеки сорт. 

Ето информация за събитието https://www.fair.bg/bg/event/2022/agra-2022#tab-exhibitors

 

Дано не е като миналата година,заради ковида.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ковидът ще го плащаме минимум петилетка след края му, освен ако Революцията не настъпи по-рано и избесим политиците, но тогава ще плащаме минимум още 20г, пък през това време ще се пръкнат нови за бесене... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 4.02.2022 г. at 22:38, Лозето ме наби! написа:

Повечето ще намериш по био-щандовете из суперите. Днес из семената намерих половин кило "Ръж за покълване", вече е късно да я сея и ще я дам на птичките.

През април ще сееш. Наесен събереш реколта и под зимата ще засееш , като сидерат и тор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 5.02.2022 г. at 16:32, Кр.Николов написа:

Дано не е като миналата година,заради ковида.

Дано

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 5.02.2022 г. at 11:23, Миленка® написа:

От 23 до 27 февруари в Пловдив за поредна година ще се случи много хубаво събитие, а именно агроизложение. Там ще можеш да намериш български сортове зърнени култури.

През 2020 от там си тръгнах с подарък 6 или 7 сорта български пивоварен ечемик :) от приказка на приказка и решиха да ми подарят по една шепа от всеки сорт. 

Ето информация за събитието https://www.fair.bg/bg/event/2022/agra-2022#tab-exhibitors

 

Благодаря за информацията, само датите май са променени с :

от: 09 МАРТ 2022

до: 13 МАРТ 2022

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Аз пък търся един килограм (може и повече) сорго? Може ли някой да ми съдейства?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това захарна метла ли е или обикновена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Предпочитам сорго за зърно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 15 часа, Nikolay Kolev написа:

Аз пък търся един килограм (може и повече) сорго? Може ли някой да ми съдейства?

Мога да предложа шепа сорго. Напишете ми в личните съобщения къде да изпратя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Като стана дума за сорго, някой може ли да ми обясни за различните сортове? Миналата година си взех Разноцветна метла (сорго за метли) и Тарахумара (сорго за пуканки). Интересува ме за маджун трети сорт сорго ли ми трябва (пр. захарно сорго) или кажи-речи всеки сорт става?

Още ми е доста непозната тази култура, да ме прощавате за лаишкия въпрос :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Bore, за маджун ти е нужна захарна тръстика. Аз имам семе от камъш, баща ми твърди, че това е едновремешната захарна тръстика. Стъбрата са значително по-високи от тези на соргото, класът донякъде наподобява класа на класическата метла, семената също имат формата на метлените семена, но за разлика от тях, са черни, метлените са кафеви, и двата вида са малки около милиметър и тънички. За да направиш маджун от нея, ти е нужна специална машина с валове, които да смачкат изключително твърдите стъбла и да се изцеди сокът, след това се изварява до достигане на необходимата гъстота на маджуна. Преди 3 години пробвах да изцедя едно стъбло от камъш с бавнооборотна сокоизстиквачка, тц, не е удачно, толкова е твърдо стъблото, че едва изцедих около 50 мл. 

За маджун ти препоръчвам да си отглеждаш захарно цвекло - лесно се оглежда, не е трудно и приготвянето на маджуна. 

Тарахумара гледах едно лято, пуканки не ядох. 

По принцип има много различни сортове сорго, които се отглеждат за фураж. В Шуменския регион сорго се отглежда повече от 50 години, дори Институтът по захарно цвекло в Шумен поддържа няколко сорта. На соргото класът е по-къс, семената са кръгли, гъсто разположени и с големина от 2 до 4 мм. Аз познавам сорго с бели и с кафеви зърна. 

В София до Халите има магазин за варива, където продават за ядене лющено бяло сорго. 

Метлите, които познаваме от детството си, се правят от растението метла, което е подвид на соргото и класът е по-дълъг от класа на соргото, което го прави по-подходящо за изработката на метла. 

Надявам се да съм разбулила част от неизвестностите. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
На 11.02.2022 г. at 11:27, Миленка® написа:

Мога да предложа шепа сорго. Напишете ми в личните съобщения къде да изпратя.

Благодаря за съдействието! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Благодаря, Миленка!

Камъшът/захарната тръстика всъщност е т.нар. захарна метла/сладко сорго. Сега вече си навързах нещата :)

Ще може ли една детска шепичка семена и за мен в такъв случай?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Един ученически въпрос: Небеленото зърно за покълване от био магазините върши ли работа за посев?

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Bore написа:

Един ученически въпрос: Небеленото зърно за покълване от био магазините върши ли работа за посев?

Всичко което се продава за кълнове върши работа за посев.. даже и да не е био.. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии то при беленето се предполага, че може да се повреди. Обаче пак да кажа как пуснах семки белен слънчоглед в аквариума и те поникнаха. Беше от био-щанда, но не за покълване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване