Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Поръчка на растения от разсадник Rudniccy, Полша (февруари-март 2022)

Recommended Posts

Славянски

Имаше идея още от миналата зима да се поръчат ирги и други плодни растения в групова поръчка на ниска цена от някои производители в Полша. Обаче искаха голямо количество от порядъка на хиляда и повече растения и ниската цена не помогна. Тази година същият разсадник въобще не предлага от въпросните видове дори, а основно касис, френско и немско грозде. Та поради желание и от някои познати ще се върнем към добрия стар "Рудник". Дадоха ни вариант да пратят на гол корен и да спестим от транспорта. Конкретно за ирги, камчатки. За къпини и боровинки не знам колко е удачно на гол корен, но ще видим. Цените на някои неща още не са се повишили. Да не повярва човек. А и имат повишен асортимент за някои видове.

Идеята е да съберем поръчка за до две седмици да кажем и да пуснем заявка. Ще трябва да се плати предварително като транспорта ще го сметнем първо ориентировъчно. Мисля получател да е Боби и той да извърши общото плащане? "Демократично" да го изберем за доброволец? ;)

Те могат да пратят след затопляне на времето и стопяване на снега (този месец или другия в краен случай). А това е сайтът с цените: https://www.szkolka-rudniccy.pl/41-rosliny-owocowe

Някои хора наистина се надяваха на някакви цени от 2-3 лева на растение, но не успяхме да намерим оферта за такава поръчка. Уж има и такива обяви за на едро, но хората са неотзивчиви, викат "заповядайте на място" или пък няма почти никакъв избор. Касисите не ги броя, и ми се вижда невероятно да поръчаме хиляда растения касис и/или френско грозде.

=====

ЕТО И ТАБЛИЦАТА!

Напомням, че докато не получим от Полша конкретна цена за транспорта, всички цени в таблицата са без транспорт. При предишни поръчки добавката беше нещо от сорта 1.50 - 1.60 лева на литър саксия. За растенията на гол корен, добавката е неизвестна, като се надяваме да е до 50 ст/брой.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мисля да добавя някоя боровинка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

18 сорта сини и 4 сорта червени ги броих. Всички без два сорта са по 4,50 лв. грубо, другите с една злота повече. Преди транспортът добавяше още по два лева. Сега се надяваме да е по-малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да, няма проблем,  само сортовете да уточня, бройките ще са десет. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз ще взема ехинацеи, къпини и други единични неща, боровинки - американски и канадски имам достатъчно вече.

Ако някой ще взима от канадските силно препоръчвам Northline пред останалите сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 минути, Orizaki Koshiyama написа:

Ако някой ще взима от канадските силно препоръчвам Northline пред останалите сортове.

Какви наблюдения имаш за този сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 7 минути, Славянски написа:

Какви наблюдения имаш за този сорт?

Вкусни и изобилни. Наблюденията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Да наистина цените скочиха. Щом го хвали Оризаки толкова NORTHLINE , мога да поръча, но явно  като дойде в БГ, сигурно ще струва 10 лв. Искам ехиноцея , будлея и астранция„

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Явно увеличили цената навсякъде, гледах Шмит, там винаги по-евтино е било и там скочи цената. Ту има повече разнообразие на растения, но цените са същите https://www.sadowniczy.pl/pol_m_SALE-21470.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, алина написа:

Да наистина цените скочиха. Щом го хвали Оризаки толкова NORTHLINE , мога да поръча, но явно  като дойде в БГ, сигурно ще струва 10 лв.

Няма да струва толкова. Миналата година щеше да е към 8,50. Сега ще го пратят на гол корен. За другите работи не знам. Не ми се иска да прекаляваме с голия корен, защото по принцип правят изключение. Но цената я смятам за Northline към 7 лв. В България не виждам въобще предлагане и цена съизмерими.

Относно другия разсадник - там цените са по-високи на повечето неща, но е малко трудно за сравняване предвид размера. Northline имат, но е малко само по-евтина и е 15-30 см, което е малко.

А конкретно иргите не са скочили, което мен ме удивлява.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Боровинки на гол корен, май ще откажа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Димо, дай да видим какво ще стане с желанията на хората, колко бройки ще се съберат и прочие. Ако сте съгласни, има вариант и да отидем на две пратки, като едната да е на гол корен, пък другата в контейнери, ако се съберат достатъчно. Или дори една хибридна. И на мен не ми изглежда добре боровинки на гол корен. Това го мислихме за ирги и камчатки, които няма да имат проблеми. Аз боровинки няма да поръчвам.

Въпросът е да направим списък с нещата и да се види как ще се поберат. Чакам Боби да ъпдейтне таблицата.

Та ако искаш да си платиш по два лева транспорт на растение, няма проблем. Въпросът е да поберем нещата в минимален брой кашони.

P.S. Само да вметна, че преди две-три години поръчвах ирги от Румъния. Бяха в контейнери и пътуваха цели осем дни, заради неразбории на превозвача. Накрая ги получих и бях шокиран да видя, че са на гол корен. Съответно много по-евтин транспорт. Човекът ги беше увил във влажни дървесни трици и стреч и нямаха никакъв проблем. Хванаха се съвсем добре.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Добре, нека се оформи и ще видим какво може. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Славянски всичко на сайта ли е на гол корен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Славянски написа:

Няма да струва толкова. Миналата година щеше да е към 8,50. Сега ще го пратят на гол корен. За другите работи не знам. Не ми се иска да прекаляваме с голия корен, защото по принцип правят изключение. Но цената я смятам за Northline към 7 лв. В България не виждам въобще предлагане и цена съизмерими.

Относно другия разсадник - там цените са по-високи на повечето неща, но е малко трудно за сравняване предвид размера. Northline имат, но е малко само по-евтина и е 15-30 см, което е малко.

А конкретно иргите не са скочили, което мен ме удивлява.

Точно, трябва да има оферта,  с колко ще намалят, ако  наберем бройките. И облепиха сигурно ще поръча, ако е евтино. Иначе и тука в БГ има. Аз рядко участвам в поръчката,  ако има  в някои разсадници БГ , купувам от тях. А редките, които няма тук в БГ,   разбира се от разсадниците извън БГ. Отдавна , като идея фикс, искам да купя рододендрон Калсап. Зафиксирано вече в мозъка ми!!))) Хем, разумът казва, че мога и без него)))) В тази поръчка няма Калсап(((

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Orizaki Koshiyama написа:

@Славянски всичко на сайта ли е на гол корен?

Не, нищо не е. Пише на повечето неща контейнерът колко литра е. Но обичайно или средно 1,5 литра. Само че така ще се поберат трийсетина растения в кашон за шейсет лева транспорт. Те по изключение се съгласиха камчатки и ирги да ни ги пратят без пръст (на гол корен), за да спестим. Може и сто и повече растения в един кашон да дойдат на гол корен. Иначе всичко си е в саксии.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, алина написа:

Точно, трябва да има оферта,  с колко ще намалят, ако  наберем бройките. И облепиха сигурно ще поръча, ако е евтино. Иначе и тука в БГ има. Аз рядко участвам в поръчката,  ако има  в някои разсадници БГ , купувам от тях. А редките, които няма тук в БГ,   разбира се от разсадниците извън БГ. Отдавна , като идея фикс, искам да купя рододендрон Калсап. Зафиксирано вече в мозъка ми!!))) Хем, разумът казва, че мога и без него)))) В тази поръчка няма Калсап(((

Те няма да намаляват цената. Намалението идва от голия корен и по-голямата вместимост на пратката. Те си спестяват саксиите и пръстта, но разбиването на буците от саксиите си е играчка и дано не се отметнат.

Другото, което предлагам, е да се фокусираме на неща, които не могат да се вземат от България. За облепиха не мисля, че първо предлагат. Второ, някои във форума подаряваха. Трето, примерно рододендрон да ги карам да ми пращат на гол корен ми се вижда някаква глезотия. Идеята на поръчката беше да направим бройки и да спестим от транспорта. Аз имам няколко познати, които очаквам да се включат. Ако остане място и за нещо в саксия - добре. Ако се наложи или ако някои от вас настояват или не искат да рискуват с гол корен при едноседмичен транспорт, то може да се направи един кашон само в саксии. Димо даде такава индикация за десет броя боровинки.

Чакам и Боби да се включи с разяснения и линкове и таблица с цени и възможност за попълване. На мен ми е невъзможно да я създам.

Но се надяваме да съберем повече от сто растения. Тогава наистина пестим от транспорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само да вметна, че има и растения в 2,5 литра контейнер. При 1,50 лв. на литър контейнер, то отиваме на 3,75 лв. транспорт само за едно такова растение. На гол корен ще се платят да кажем 50 стотинки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 часа, Славянски написа:

Не, нищо не е. Пише на повечето неща контейнерът колко литра е. Но обичайно или средно 1,5 литра. Само че така ще се поберат трийсетина растения в кашон за шейсет лева транспорт. Те по изключение се съгласиха камчатки и ирги да ни ги пратят без пръст (на гол корен), за да спестим. Може и сто и повече растения в един кашон да дойдат на гол корен. Иначе всичко си е в саксии.

а стига с тия йамчатки вече, боби няма ли за продан? 

аз от догодина почвам да вкоренявам ирги, имам 7 сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

О, и аз съм се понаситил. Мога да взема някой сорт от по-новите. Тъй че поръчката е най-малко за мене. Но покрай Боби и някои познати, споменах, че сме правили такива поръчки преди, и има желаещи. Единият е мераклия с цял декар камчатки, да не са и повече. Ама само два сорта. Би било добре да добави.

Добре, че не съм фен (на отглеждането) на боровинки, че наистина има избор. Още експериментирам с няколко растения в диви условия. Толкова диви, че вече почвам да не помня сортове и ще трябва да ги издиря и да си ги запиша преди да е станало късно.

От иргите миналата година сложих Нортлайн и Ханиууд. Доста добре се развиха, бяха дебели пръчки. Не са цъфтели обаче. Може би тази година. Сега като четох дори Мандам и Красноярская се водят доста едроплодни. Но ми се иска да видя и вкуся разликите. Гроздето на севера...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване