Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Фотоволтаици

Recommended Posts

Гого

Актуалната тема напоследък. Всеки се е юрнал да слага фотоволтаици. Аз с промишления тук, съвсем се видях в чудо и от известно време чета. И още нищо не съм измислил. Ще ги разполагам на равен покрив. В момента съм на конструкции, ъгли, изложения. Чета разни работи за оптимални ъгли за България, изложение юг. В следващия момента гледам над някакво хале, нареден на земята под 15 градуса в две срещуположни посоки панели и се чудя... Дали излиза по-рентабилно да се нацвъка всяко свободно място с панели както му дойде на човек или да хвърля една камара пари за здрави и устойчиви конструкции под ъгъл около 40 градуса, съответно и на разстояние една от друга, за да не хвърлят сянка.


image.png

Тук констгрукцията трябва да здрава и устойчива на вятър.

image.png

image.png

Последните са с ориентация изток-запад.

Тук има и един сайт калкулатор, според местонахождението, ъгли едно друго, да ти покаже месечните средностатистически добиви.

За материал се препоръчва алуминий, което си е голямо перо. Друг вариант е поцинковани профили.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

Мисля да стартирам с панели 5 kw, с които да си покрия тока за къщата. Ще добавя и акумулатори, за да мога да го ползвам и през нощта.

Какъв вид панели, инвертори, още не съм стигнал. Че и охлаждането е важно.
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Аз стигнах до извода, че токът от слънцето трябва да е по важност след топлата вода и топлоизолацията, тъй като главният консуматор на ток е затоплянето на водата или въздуха. Спестената енергия е винаги по на сметка от изграждането и поддръжката на електрическо производство. Освен ако целта не е да се продава на енергото.
Профилите - от вторични суровини. Акумулаторите, които също са голямо перо - пак от вторични суровини мисля да си направя пакет.
5 KW производство ми изглежда нещо като поне 300 кв.м. площ. Освен контролери и инвертор при 300 квадрата трябва и охрана. Добре е към системата да се добави и някоя перка, ако мястото е по-нависоко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При цената, която плащам в момента за киловат от 70 ст, за мен е абсурдно да не вложа пари в това начинание. Да продавам на енергото иска бумащина, а изкупуват чисто на 11 ст. :)

По груби сметки, на 1 дка може да се поберат панели за 200 киловата. Един панел е около 400 вата.

От вторични суровини профили, ще излезе много трудоемко да се направи нужната конструкция мисля. Тя трябва да издържи поне 30 години.

Имам точно 300 квадрата и постепенно мисля да ги запълня всички. Като ще докарам към 50 киловата, които ще ползвам през деня без акумулатори на работа. При сегашната цена на тока, по груби сметки, ще си избия вложените пари след 2-3 години. 300 кв ми е равна стоманобетонна плоча на височина 8 метра над земята. Акумулаторите доколкото разбрах, трябва да са специални за целта, а не просто акумулатори. Даже е добре да са литиево-фосфатни. Съседът ми, макар и с оловни, вече 11-та година ги ползва. Той имаше и перка, но я разкара. Тя дава 200 вата, много зор с поддръжката. Беше му с опашка, която се върти според посоката на вятъра.

п.с.: за охраната мисля да пусна отделна тема, за видео налбюдението и типовете камери. :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Аз миналата седмица купих система за 5 КВт (това е номинална мощност на инвертора). Направих конструкцията. Вчера боядисвах. Днес живот и здраве ще нареждам панелите. 

За акумулаторите най-важен е режима на използване Аз съм си планирал да точа от тях до 30%. Надявам се така да ги използвам по-дълго.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

От какъв материал направи конструкцията? Ще променяш ли ъгъла според сезоните?

image.png

Примерно Януари-Март – 55°, Април – 32°, Май-Август – 15°, Септември – 32° и Октомври-Декември – 55°.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Гого, темата наистина е много актуална и обширна. Не случайно дори аз се разрових тези дни за слънчево отопление.

Ориентирал си се, май, но да те предупредя пак: една пълна фотоволтаична система, така като я препоръчват търговците, не се изплаща! Освен това службата от 30 години е добре да я намалиш поне на половина. Доказано е, че още първата година фотоволтаиците губят около 15% от мощността заради трудно отстраними замърсявания, от там нататък по-бавно.

Добре си се ориентирал към възможно най-евтиното, още повече, че ти се връзва с нуждите. Токът рано-късно ще поевтинее, но фотоволтаикът по-млад няма да стане, за акумулаторите да не говорим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Конструкцията - метална тръба 40/40/3

Направих ъгъл 35° Според мен (за моите реалности) е ОК. Лятото има предостатъчно слънце, а през зимата потребностите ми са по-малко.

Промяната на ъгъла е изпълнимо техническо решение но оскъпява конструкцията и я прави по-уязвима за ветровете. А за да я направиш за твоите 50 КВт не знам колко желязо ще ти е нужно!

За мен беше важно да изпреваря инфлацията и войната и накупих бързо всичко нужно.

 

fotovoltaic_1b.jpg

fotovoltaic_2.jpg

fotovoltaic_3.jpg

fotovoltaic_4.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Димо Убу де, гледам че промишлените са близко до земята. Ти барачка ли правиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Имам големи кучета, които със сигурност биха проявили интерес и биха надраскали панелите. Затова вдигнах нагоре.

А след време може да заградя с термопанели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

В такава конструкция осигуряване на променлив наклон може да стане по следния начин:
Вместо заварка, връзките на наклонените греди с колоните да са тип болт+гайка за осигуряване на подвижност за накланяне.
На най-високите колони се пробиват по 3-4 дупки отгоре надолу, така че ъгълът от схемата на Гого да се променя на стъпки от 25 градуса до колкото може повече градуса, но трябва и късите вертикални колци да са по-близо, за осигуряване на по-голям ъгъл.
На наклонените греди също се пробиват дупки, така че да може да се осигури сглобка при току-що пробитите дупки на колоните. 
Горните краища на наклонените греди се съединяват с нова хоризонтална греда, така че само с нейното избутване нагоре или отпускане надолу целият "покрив" от панели да може да се накланя. Застопоряването на променената позиция - с болтовете и гайките през предварително пробитите дупки (стъпки) във задните (високите) колони.
Ще трябват двама човека да правят избутването за да не се гъне и да се счупят панелите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Димо Каква площ заемат тези панели? Ние също мислим в някакъв момент да сложим на покрива, но на три места, където съм искал оферта, ми дават мошно разминаващи се нужни площи. Всъщност ако дадеш по-конкретна техническа информация по инвертор, контролер и други, би било супер. Какви батерии взе?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Димо, така и така имаш готов покрив, може да си направиш беседка ит конструкцията, или нещо подобно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, това щях да река - че тъй или иначе има обособено място, плаче и за една барачка или нещо друго отдолу :) Наистина върху покрив изглеждат по-логично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Готово! Навързах всичко. Вече имам ток!

Ако някой има нужда изпращам по Еконт :)fotovoltaic_5.thumb.jpg.74c6526cfbb9de40e6ebdcefbdd7038f.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 10 часа, Боби Димитров написа:

@Димо Каква площ заемат тези панели? Ние също мислим в някакъв момент да сложим на покрива, но на три места, където съм искал оферта, ми дават мошно разминаващи се нужни площи. Всъщност ако дадеш по-конкретна техническа информация по инвертор, контролер и други, би било супер. Какви батерии взе?

С удоволствие ще споделя. Белким помогне на някого.

Относно площта на конструкцията. В основата е приблизително 2 на 4 метра. Горе се разширява с около 30 см във всички посоки. Ако имаш нужда от точни размери ще пиша отделно. Днес имаше доста силен вятър и нито един панел не излетя. Доволен съм засега.

Относно избора на система: Има два подхода. Първият е както го пише в учебниците. Попълва се един енергиен калкулатор. Смяташ си консуматорите през различните дни от седмицата и  различните сезони. След това на основата на тази информация се подбират необходимите батерии, нужните панели и контролер, инвертор. Това е любимия за соларните фирми подход. Като излезеш от консултация при тях започваш да се замисляш дали не е по-изгодно да инвестираш в малък атомен реактор.

Вторият подход е по-пракично ориентиран. Логиката е, че соларната система е като лего конструктор. Винаги може при нужда да бъде надграждана ( в направления акумулатори и панели) особено ако се заложи аванс при избора на инвертора.

Аз дълго се чудих дали 3 или 5 КВт на изхода са ми нужни. Реших да се презастраховам с 5. Освен това се насочих към хибриден инвертор за да мога да включа като резервен вариант и генератора.

Съвременните инвертори имат вграден контролер за заряд на батериите. И тук има един тънък момент. Може инвертора да има изходна мощност 3 Квт но контролерът му да обслужва панели със сумарна мощност киловат-киловат и половина. Аз намерих такъв, който поддържа на входа до 4 КВт. И разговарях с един пич от специализирана фирма в Бургас. Казвам му - намерих такъв инвертор на друго място. Можеш ли да ми го доставиш ти. Искам от теб да го купя за да знам кого да търся при нужда. Той проучва въпроса 2 дни и ми отговори честно, че не може да ми предложи нищо подобно. Още повече на такава цена. Така че изборът ми по всяка вероятност е добър.

Купих ето тази система - https://solarhouse.bg/product/hibridna-solarna-sistema-5kw/ Тя включва 8 панела по 400 Вт, като инверторът (по-точно контролерът вътре) позволява да добавя още 2 такива. Доплатих 600 лева и си взех вместо гелевите батерии, тягови Trojan . Надявам се да ме изкарат доста години.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Димо Дълга и безаварийна! Но по Еконт си струва под 1 килограм :D

За не толкова ентусиастите: почнете с един бидон за топла вода лятото - чиниите да миете и някой душ да си вземете. При наличие на поне една дясна ръка може да му добавите импровизиран слънчев колектор с помпа, за повече не давам акъл.

PS Междувременно @Димо писа втори път...

PS2 А на мен мечтата ми е термо-изолиран "бидон" на покрива, кадърнa самоделка на слънчев колектор и водна стирлинг-помпа. Ще имам топла вода 6-9 месеца, през останалото време почти не живея на село.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

От 15ти започвам да "помагам" точно в такава фирма.. Собственикът ми е приятел и вече доста кВ наслагаха през последната година..

А Боби Сандов откак е министър пък се е заел сериозно да помага на домакинствата с фотоволтаици.. 

Подпомагането, което планират е доста добро и даже говорихме да го предлагаме.. към края на 2022 стартира одобрението на проектчетата..

Инфо тук - https://docs.google.com/document/d/1HiZ3BJd0GUX_HbC5nG4KUno-Nfmu2Po6/edit?usp=drivesdk&ouid=114945618229477289654&rtpof=true&sd=true

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Доста се изкефих, че имаме и такава тема :)

Аз също съм на слънчев ток, но по-скромно. Системата е от 2 панела * 440Вт, контролер SmartSolar MPPT 100/30 Виктрон, инвертор 24/2000 също смарт и също Виктрон и 4*225А/6В батерии Троян, като на Димо.

Това реално е третата система, която слагам на вилата (първите 2 не стигаха и бяха компромисни), а междувременно монтирах още 2 и придобих някакви знания и умения.

@Димо с колко кв. кабел си навързал батериите? При мен е 75кв, както е по специгикация, но преди да я прочета карах 1 месец с 35 и нямаше проблем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 3 часа, Лозан написа:

....Това реално е третата система, която слагам на вилата......

:mrgreen: Откачалки всекви, батчет! :mrgreen:

Пък аз бях тръгнал да обяснявам, че и един път няма смисъл ;)

Ся, да не ме помислите за съвсем дърварин: имам предвид, че съвременната соларка икономически едва ли ще се изплати някога. Екологически: още по-малко! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 21 минути, Лозето ме наби! написа:

имам предвид, че съвременната соларка икономически едва ли ще се изплати някога. Екологически: още по-малко! 

Дай алтернативно решение, което да позволява независимо разпределено добиване на електрическа енергия и да е такова, което да се изплати някога?

Последната ми фактура е на 70+ ст тока, нали се сещаш, че още на третата година с добра консумация една 5 киловата система се изплаща при тези цени, а те няма да паднат ;)

Ние също планираме за покрива на къщата, но очаквам да се отвори вратичка за преструктуриране на заема + подпомагане външно, @Варела ша даде една ръка дет са вика и ще доживеем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване