Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Dilyan Bakalski

Марципанобрия

Recommended Posts

Dilyan Bakalski
Публикувано (Редактирано)

Здравейте, художник и скулптор съм който от скоро живее на село. В темата на "Без мотика" ме привлече сходството увлечението ми по пермакултурата (от скоро и от хортикултурно земеделие). Интереси имам и към коб строителството и строителство с естествени материали. В опита си градинарството ми е интересно с полето където мога да вложа практическа изобретателност. 

В интернетите имам страничка в която подробно водя фото дневник с анотации за моята градина - [link] тук като акценти ще наблегна на хоризонталния подпочвен дренаж (от който съм много доволен - корнишонче колкото патладжан), в градинката съм си разположил и няколко паяшки къщури (понеже се занимавам с глина си ги изработвам и пека сам) експериментирам и с подземните теракотени напоителни цистерни (нещо което наскоро научих и е много удобно за мързеливото ми градинарство - удобството водата да се отдава леко през микропорите на керамиката).

За сега най-големия ми проект за предстоящата година ще е града на мъха и геконите - нещо между урбанистичен арт проект и градинско езеро където вплитайки всичко научено от мен за хабитата на земноводните ще се опитам да отгледам и жаби и други полезни градински помощници. Предвиждам за топлия сезон и бар за охлюви (вероятно знаете за тяхното влечение към бири), както и да реализирам и някои други традиционни похвати за които научих от приятели. 

Ще се радвам да споделям опита си и много ми харесва че и вече на български ще мога да задавам въпроси в темата на общите ни интереси. 

_____

* Марципанобрия - от творческия ми прякор - Самардаламандре Де Марципанобрия

Редактирано от Dilyan Bakalski
  • Харесвам 9
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Олеле майко. Творческият ти прякор е убиец. Гътнах се доде го прочета. Нещата от линка ги оставих за след вечеря. Ще ми трябва питие преди четенето, инстинкта ми го подсказва.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 34 минути, Dilyan Bakalski написа:

Предвиждам за топлия сезон и бар за охлюви (вероятно знаете за тяхното влечение към бири), както и да реализирам и някои други традиционни похвати за които научих от приятели. 

 

Това лято впиянчих голямо количество охлюви, които впоследствие бяха открити от съседските кучета, които от своя страна се пристрастиха към яденето на маринованите в бира охлюви - което мен ме направи особено щастлива, тъй като откривах баровете за охлюви старателно облизани от кучетата ...

п.п. Добре дошъл

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Пък аз рекох, че Марципанобрия е някакво екзотично дърво, от което се добива марципан? :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Благодаря ти, Господи! Мислех се за безнадеждна откачалка.... :D

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Покрай перма и хортикултурата ще чакаме да пуснеш и пластика на един удавен в бира охлюв

Добре дошъл! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Добре дошъл пътешественико. И попътен вятър!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Бай Ли Шъсей си намери майстора! Добре дошъл човече с непроизносим псевдоним!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Индия

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Явно художниците/скулптори  ( и философите , да..) сме един дол дренки. И при мен има къщички за птици, купове клечки за смока, къщички за пчели-зидарки , рапани за най-малките жаби и т.н. Само гьолче още няма.

Много са хубави глинените къщички.

Успех в градинарството и в строителството с естествени материали :) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Добре дошъл Самардаламандре..

Саламандър със самардала и в марципан звучи найс :D

Ако идваш към Пловдив, обади се.. мойто Праси е велик керамик.. от 2021 имаме и раку пещ на газ..

Почвам и аз хотелите за паяци.. много добра работа.. Браво..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Чемширът е хотелът за паяци, бре! Китайският молец (дето мори чемшира) вече е на изчезване, май.

Оставил съм доста чемширени издънки, пратете някоя млада булка да ги намушка :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dilyan Bakalski
На 2.03.2022 г. at 20:55, Теди написа:

Покрай перма и хортикултурата ще чакаме да пуснеш и пластика на един удавен в бира охлюв

Добре дошъл! 

https://marzipanobria.wordpress.com/2022/04/01/snail-pub/ ето една такава пластика директно с умрял охлюв в бирения басейн. 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Мда, и аз като Венетка - с чаша вино ще гледам линка довечера, като after десерт след печената тиква с индийско орехче и канела. :D 
Добре дошъл! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dilyan Bakalski
На 6.03.2022 г. at 21:36, Лозето ме наби! написа:

Чемширът е хотелът за паяци, бре! Китайският молец (дето мори чемшира) вече е на изчезване, май.

Оставил съм доста чемширени издънки, пратете някоя млада булка да ги намушка :)

Дали ще има да ми пратиш напролет да оформя някой пасаж?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dilyan Bakalski

Аз пък докато четох за паяците като помощници в градината им направих един бунгален лагер с пасаж от розмарини в мащерки (дето още покълват и не се виждат на снимката)

spacer.png

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dilyan Bakalski

IMG_0004.thumb.JPG.9dd188324a4a82f9659c223993f764ab.JPG

За сравнение с предишната снимка от април: паяшките бумгала през май - риганът, чубрицата и мащерката, оформят градинката ми за подправки, заедно с розмаринчовчетата. В бунгалата редовно свиват паяжини, пауките, отвреме навреме зареждам и охлювния бар с бира, на бунгала като на бунгала...

 

 

 

IMG_0075.thumb.JPG.5851b0ce2b57c42d8d91085c5e9aa527.JPG

Същия бунгален лагер от август 15. 2023 - гъсти подправки са завладели мястото и дават купончета (листенца) за манджа.

 

Покрай паяшките бумгала и другите ми керамични градища (хотели за пазители на градината), заформих и няколко мини градини с бонсайни доматчета и многогодишни чушки. Които ще споделя тук като поотрастнат.IMG_0057.thumb.JPG.6b90d808e5fdc69cd61d79b336db0feb.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване