Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Непретенциозна култура за малка неполивна площ?

Recommended Posts

Храбрият Шивач

На мен ми е интересно как внасяте семената. Правите ли "бомбички" или директно върху почвата ги разпръсквате?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ако са семена, трябва да бъдат покрити задължително, иначе насекомите и птиците ги изяждат. В случая, когато имаме подготвена земя, след разпръскване, ги натъпкваме, така че да попаднат под земята. Ако е голяма площта, ще трябва с глинени топчета :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

А как ги натъпквате?

 

Ние опитахме с детелина миналата година есента. Уж до две седмици трябваше да покълне, но нищо не се получи. То е дълга история, но това  и е кратката версия. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Фукуока мята топчетата директно в неожънатите жита. :)

Миналата година сях детелина. Сега взех още 3 кг. (18 лв/кг)

 

Както е почвата, заравнена, размятах едно към гьотери с ръката семената - струваха ми се много, но явно съм мятал много смело и се оказаха малко... Та както и да е, след това изтъркалях върху тях една етернитова тръба, защото нямах валяк, а за детелината било нужно да се валира. След това полях, и поливах, и поливах.. И взе че излезна. Сега е плътно зелено всичко. Даже под ореха изникна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

И при нас детелината си расте перфектно. Затъпкваме с крака :) Ще ти кажа, когато нашата започне да прецъфтява, за да разпръснеш семена отново :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

И ние с крака затъпкахме. Да видим сега със затоплянето дали няма да се покаже нещичко. Благодаря.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз я метнах някъде юни-юли месец. Този път по-рано. Но важното е да се поддържа влага до поникването, за да не ги отнесат мравките. :)

Сея само бяла детелина от две съображния - по-ниска е. От червената детелина, нашите медоносни пчели, не могат да събират нектар, защото не са им достатъчно дълги хоботчетата.

п.с.: на вилата, където нямах нищо тежко за търкаляне, слагах дървена плоскост и скачах върху нея, само чик-чирик дето не виках :Д .., но ако теренът е неравен, с плоскостта не става равномерно отъпкване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гого е прав, че най-важното е да се полее обилно. Нашият опит със затревяване показва, че първата седмица трябва да се поддържа влага - затова е много добре да се направи на пролет, когато вали тъй или иначе. Специално тук по Софийско съм правил 2 ливадки, края на март е идеално време (стига да не е като тоя март, -2 градуса нощеска).

 

Микс правя обикновено червена и бяла детелина, но е факт, че червената не се хваща добре - обикновено под 20% остава червена, при 1:1 микс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

В крайна сметка посяхме едно каре с боб-пешак, тиквички, сминдух и чубрица и едно експериментално каре чушки ала Фукуока. Чушките са от залежали семена с разнообразен произход, много обилно разпръснати върху подстригана нула номер трева и леко мулчирани със слама. Да видим.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Тиквичке,

Фукуока съветва да се прави разсад на културите, които не са местни. Може би е хубаво да направите за чушките и после да ги бучнете, след като окосите, защото те се развиват мнооооооооого бавно в началото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аз подозирах, че дори и Фукуока не би го одобрил този експеримент, ама понеже са стари семена и така или иначе си бяха за хвърляне. Ми ако искат да растат...

 

Знаете ли аз какво искам? Искам да не правя разсади. Искам също да не копам, да не плевя и да не правя повдигнати лехи. Искам всичко да расте в мир и любов, зеленчук до плевела (ама зеленчукът да е повече, а плевелът - ядлив)  :lol:

 

Преди време във фейса се въртеше едно клипче на градинка - на някакво момче, българин беше, ходеше си из градинката и обясняваше кое какво е. Та неговата градинка беше такава една гъста - пухче от глухарче нямаше къде да падне. Не знам как се постига такова нещо, но предвид ограниченото ни място - точно такава искам и аз.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами тогава само местни видове и всичко ще е шест

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А, без доматки животът няма да е хубав.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Знаете ли аз какво искам? Искам да не правя разсади. Искам също да не копам, да не плевя и да не правя повдигнати лехи. Искам всичко да расте в мир и любов, зеленчук до плевела (ама зеленчукът да е повече, а плевелът - ядлив)  :lol:

 

Амин!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Koe e това клипче, можеш ли дадеш някакви насоки, за да го намерим (възможно ли е да е била на Тишо от групата)? Такова нещо се постига като насадиш всичко нагъсто, не е сложно? Просто иска повече разсад :D

Аз лично нямам против разсада, щото не може всички да живеем в Ахтопол и Сандански (а ако не си там ша видиш зор без разсади), не си падам по ядене на плевели, ако има зеленчуци и смятам, че "мир и любов" са понятия извън природата. В нея има еволюция и борба за оцеляване (друг начин да кажеш "екосистема", което звучи по-политическикоректно, все едно нещата съжителстват в мир и любов, а то всъщност всеки се опитва да изяде другия).

Обичам малкото съпротивление, малко работа, голямо разнообразие. Не държа на епични резултати, а на някакви. В духа на твоето желание е гората-градина, но в нея трябва да се откажеш от домати - има някои култури, които просто не стават без грижи, точно защото не им е тук мястото.

 

Не съм сигурен, че грижите за градината са нещо лошо? Мен лично ме карат да се усещам активен участник в хаоса. Ако само седя и медитирам над градина с перфектен дизайн и съжителство, много скоро ще ми се прище да почна нова градина.

 

 

пп: Малко ми напомни за Мая Новоселска в Улицата: "искамискамискамискамискамискам.......абе къде съм тръгнала аз, като не знам какво искам?!" :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За съжаление това е единственото, което си спомням за това клипче, а много ми се ще да го изгледам пак. Може и в тази група да е било постнато.

 

Еми ето, аз съм в Сандански, значи може да ми се изпълни желанието за без разсади. Това, че времето тук е такова беше една от главните причини да си купим къща именно в този район и искам да използвам всички предимства, които той може да ми даде.

 

Грижите за градината са много приятно нещо, но към задачите тип "робски труд" като плевене и копаене нямам никакви сантименти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Описанието ми прилича на клипче на Мишо:

?
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Това всичкото, обаче, се полива на всеки два дни, иначе няма да има нищо. Същите градини имат всички баби от нашето село, само дето не са им повдигнати лехите, но иначе от разнообразие и зеленина е така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Донякъде моята градина е на този принцип и определно не се полива на всеки два дена ;)
Мулча пази влагата. Некопането прави земята рохкава и корените проникват дълбоко. Мулча помага за образуването на конденз, който дава толкова влага, колкото и дъждовете, ако не и повече. Гъстото засаждане и оставяне на плевели засенчва земята - отново намалява изпарението.   Рядкото поливане стимулира корените да влизат дълбоко  и така растенията стават независими от поливане. Повдигнатите лехи, перпендикулярно на наклона, събират дъждовете и ги просмукват в дълбочина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много хубаво клипче, благодаря, Буш. Аз се поразрових из лайковете си и намерих това, за което говорех - всъщност е на Тишо химселф. Сега с малко по-друг поглед го виждам, като имам мъничко опит, но все пак е една доста богата и гъста градинка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване