Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Непретенциозна култура за малка неполивна площ?

Recommended Posts

Боби Димитров

Аз си мислех че е това:


(само за протокола, това е градина, в която всеки ден се работи - може да е по малко, но има ОГРОМНА, бих казал неизмерима разлика между това да си там за 2 дни по няколко часа седмично и всеки ден с на практика неограничено време)
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Буш, градинката ти огрята ли е от слънцето от сутрин до вечер - юни до септември?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Огрята е, на голо поле - доста слънчево и много отцедлива почва. На съседите голите лехи се поливат през ден, а ако не - се цепят на дълбоки резки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

А колко често поливаш? Правя си сравнение с миналогодишните ми мулчирано-повдигнати лехи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Миналата (дъждовна) година полях 4 пъти, горе-долу по един път на месец. Като последното беше защото отивах на село (септември) и не знаех кога ще се върна - за всеки случай, а не по нужда.

Тия снимки долу са от август, след като съм липсвала 2 седмици. Толкова е порасло всичко, че не се види де има леха, де пътека, а за намериш морков, трябва да клечиш :) По същото това време на съседите лехите се пържат на слънцето и дори и да вали се стича по утъпканите пътеки и се изпарява със страхотна скорост. Тая година ще взема да правя повече сравнителни снимки.

В Герман, където е мястото, вали определено по-малко, отколкото в София. Доста пъти (пак миналата година), когато удави града, се тюхкахме, че при градините не е капнало.

 

 

А ето иначе разположението и с какво започнахме преди две години. (Преди това работех съседно място.)

post-23-0-56212600-1429693691_thumb.jpg

post-23-0-87102800-1429693196_thumb.jpg

post-23-0-17776700-1429693200_thumb.jpg

post-23-0-69529200-1429693202_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ееееееее, направо да ти разтопят сърцето тези снимки :)  Красота. :rolleyes:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ето тук се вижда отзад мястото на съседа, както и на преден план развитието на моя боб, за да има малко нагледен материал и за ефективността:

post-23-0-55381700-1429694041_thumb.jpg

 

post-23-0-33971800-1429694043_thumb.jpg

 

post-23-0-32659500-1429694042_thumb.jpg

 

post-23-0-18107000-1429694041_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Епично, вече си представям колко бабички са припаднали, гледайки твоята градина! Скоро ще е нужен сигурно монумент, за геройски загинали в съзерцание на перма-хаоса :D

 

Тези жълти съцветия, дето са най-много - това копър ли е?

 

Тая година, ако ти остане ред за снимки, снимай по-общ план, примерно вашето парче снимано през едно парче, ще е страхотно за сравнение :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Буш, ти също комбинираш с Фукуока. Гледам заплевено е стабилно, много готино. Кой ще тръгне да ти краде продукцията, като тя е невидима за простото око?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Бабите идват, застават на края на парцела, с ръце на Ф и като ги повикам, казват троснато "Ми аз де са стъпя - де ти е лехата, де са ти пътеките?!". Шокират се, определено. И есента прецеденото ободрение звучеше така "За начина по който я гледаш градината - много добър добив!", снизходително, демек :lol:

 

Когато се захванах с градинарство започнах да чета. Купих си всички базови, според мен, книги и ги изгълтах. Отидох на един пермакурс, който ми даде прекрасна насока за цялостта на идеята. Гледах филми, клипове. И се захванах. Проведох епична битка в двора си, пренасяйки с кофи 9 кубика пръст от едната част на двора до другата, за да няправя няколко прекрасни повдигнати лехи, за да се окаже, че под гора от дървета, калкан на къща, от едната и къща от другата страна,  и ужасно много влага - няма как да се получи. Тогава намерихме парче в Герман и започнах по-иначе нещата. По кой метод - не знам. Но опитвам, когато имам задача, да се спра и да помисля. Ако не се втурна веднага, обикновено се получва добре. Вадя някъде от наученото някой метод и го прилагам за конкретното нещо. Съчетавам и дейставам със следващото. Бъркам, вадя си изводи и се старая да не повтарям грешки. И така.

 

p.p. Извинявам се за спама, но намерих снимка, която много добре онагледява любимата ми поза Ф. Това, обаче, е на село, когато мъжовете преправяха дувара. Съседката инспектира.

post-23-0-64524900-1429701992_thumb.jpg

 

А това са повдигнатите лехи в двора в Софето.

post-23-0-61520700-1429695102_thumb.jpg

post-23-0-60308800-1429695104_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За протокола да отбележа, че засятото на въпросната малка неполивна площ, а именно - боб пешак, зелен боб, тиквички, чубрица и сминдух се спомина безславно в августовските жеги. Реколтата беше 1 бр. тиквичка, която не сварихме да оберем и презря, и 1/2 шепа боб. Имахме там и един храст червено френско грозде, и той май изсъхна. Това всичкото беше в горната (слънчевата) част на трета тераса.

 

В долната част, която е на сянка под смокините повече или по-малко успешно отгледахме кейл (до края на юни вървеше добре, после нещо се спече), пореч (расте уж, но явно не му харесва сянката - изкилифинчва се), рукола (бива, в момента е особено буйна) и праз (хич не расте).

 

Това всичкото със забележката, че все пак поливахме, при това всеки уикенд, с изключение на периодите, когато бяхме на море.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И аз за протокола да кажа, че от изброените неща в общи линии за всичко ти писах, че няма да стане без поливка.

 

Не ги приемай буквално на Веселяците от Фермата писанията :) И при тях без влага не стават нещата. Колкото и да е плодородна една почва, колкото и да си мулчирал, влагата трябва да дойде от някъде. 

 

Няма значение дали поливаш 3 месеца всеки ден, ако после един месец оставиш без вода, че дори и 2 седмици. При нас например, краставиците увяхнаха само за 1 седмица в големите жеги. Ако е това въпросът, при майка ми понякога увяхват всички домати въпреки че полива обилно 2 пъти седмично - духне някой горещ вятър и толкоз.

 

За догодина помисли дали да не приложиш част от моето предложение - някаква тревна култура, която в началото на лятото ще поливате пак докато се захване. Или просто гравитично капково. Или засенчващи мрежи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване