Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Непретенциозна култура за малка неполивна площ?

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Дайте идея какво да садя на трета тераса. Нещо, което да има шанс за оцеляване без поливки и други грижи. 60-70 квадрата е да речем, горната част е засенчена, а долната - слънчева. Дувари няма. Ако не протече пак тръбата на съседа ще е напълно суха.

 

На четвърта имам лук и картофи в слама, без тях значи.

 

Следва извадка от чата  :lol:  

 
@  Веселата фер... : рукола, боб, люти чушки, моркови, ягоди, слънчоглед, подправки - магданоз, чубрица, салвия, розмарин
 
@  Cucurbita Ma... : Бобче... ами трите сестри ще станат ли?
 
@  Боби Димитров : Добре сега, това верно можеше като тема да го пуснеш :) Боб без поливка - не препоръчвам. Ако вали като лани, ок, но ако е сухо като преди 2 години, няма да берете боб.
 
@  Веселата фер... : не, няма да станат на твоето място, освен ако не направиш голяма компостна купчина в единия край и не ги засееш около нея в кръг. А за боба имам предвид ниския бобец ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

:D Ей, трябва да го забранят тоя чат, само грижи с него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ниския бобец този, дето му казват пешак ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами фасул, бял боб, не знам как се нарича точно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пешак му викат по западна България, да, безколов. Но да ти кажа, че сме пробвали и от него без поливка - не става. Според мен пробвай с папуда, може да не изкараш много, но поне имаш шанс, а и при вас е топло, тя е жегоустойчива.

 

Всички сухоустойчиви биха работили, особено ако няма сянка. Бих действал в посока лавандула, розмарин, многогодишни или поне самозасяващи се растения. В общи линии всичко едногодишно без вода е доооста обречено, поне нашият опит е такъв (например с чубрица, царевица). Моркови, ягоди, чушки - без вода поне при нас е абсурд. 

 

Ако не държите да е ядливо, може разни неща за мулч после, като детелина/трефил или пък оман, или да го оставите поляна с диви цветя, или пък храсти. Слънчоглед също не е лоша идея - дори да не даде много семе и да не стане висок - красив е, а стъблата са добра добавка в компоста, вкарват въздух.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Пешак е ниският, неувивен боб. Преди време си мислех, че това е сорт боб, ама после разбрах, че като е нисък, за по-кратко се нарича пешак. Миналата година сях Чер Старозагорски, но го брах в зелен вид, а ми казаха, че и за зрял става. Та този боб е много ароматен и връзваше добре. Сях го през юни. Трябва да разгледам дали би узрял до септември-октомври. Тази година ми препоръчаха освен него още един сорт Лоди, неувивен. Пише, че става и за втора реколта, но май е по-добре да го засея като първа и да видя кога ще узрее. Иска ми се да пробвам варианта с Трите сестри, без слънчоглед, че нямам семе и забравям да видя по пазарите. Обаче всичко поливаме, ако годината не е като миналата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Пешак бил защото ходи (пеш) по земята - много ми беше смешно, като разбрах  :)

 

Иска ми се ядливо принципно, обичаме да ядем...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Тези неща, които написах, не ги поливаме от години и при нас растат без проблем. Може да пробвате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 

Cucurbita Maxima, може ли някой път да снимаш, за да ми се изясни това с терасите? Представям си нещо като амфитеатър :))). 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Това май е най-добрата снимка, която имам и пак нищо не се вижда.

 

035160176.jpg?r=0

 

То не е нещо странно - просто вместо дворът да е с някакъв плавен наклон отгоре до долу, има равно-наклонче-равно и така четири пъти  :) На първа тераса са къщата и основната, така да кажем, градина; втора е най-тясна - 2-3 метра и е покрита с асма, трета... си е трета, помежду трета и четвърта пак има асма и последно е четвърта "овощна". Тази снимка е правена от тавана на къщата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изясни ми се, благодаря! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Весела ферма, а вие къде по-точно в Родопите сте? Климатът как е при вас, вали ли често? Защото при нас е много топло и сухо.

 

По принцип откакто купихме къщата отпадъците си ги събираме в кофичка и си ги носим за компост на село. Първо ги сипвахме в един варел без дъно, уж компостер, ама той есента много червяса, след като сложихме джибри в него. Оттогава ги закопаваме в плитки дупки на първа тераса. Ама скоро тя цялата ще е насадена и няма да остане място за дупки, така че не пречи да ги събираме на купчина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тези неща, които написах, не ги поливаме от години и при нас растат без проблем. Може да пробвате.

 

Според мен при вас вали често и/или по много. Между 01 юни и 01 октомври имате ли инфо колко често вали или колко мм месечно? На едното село често не капва и капка за 90 дни, лятото е сухо и горещо. Юни, юли и август ако е без дъжд:

  • бобът остава на височина 2 педи и цвета окапва
  • чушките изобщо не стигат до цвят
  • ягодите и малините умират на 60-80%
  • чубрицата остава на височина 10 см и умира без да цъфне
  • картофите увяхват преди да са цъфнали
  • рукула след май месец е неядливо люта и горчива

Това е горчив опит от две години, през които си мислехме, че само мулч ще е достатъчен. Е ми, не е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ние не използваме мулч, гледаме всичко по начина на натуралното земеделие на Фукуока. Зелената маса запазва постоянно влажността в почвата. Ние се намираме на същата ширина като Разлог, до Вас. При нас не вали често, защото дъждовете падат винаги долу в полето. Ние все стоим и гледаме страхотни бури на 4 км от нас, а при нас прокапва от периферията. Сега ще отида да снимак лука, за да разберете какво имам предвид. Всъщност в нашите градини никой не разбира, че има изобщо нещо, докато не отида да го скъсам.

post-100-0-47410400-1427968063_thumb.jpg post-100-0-00252700-1427968074_thumb.jpg
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Почвата е от голямо значение за запазване на влагата! Тази красива и тучна зелена ливада при вас, която се вижда на снимката, не се получава в градината на бабата :) 

 

Сравни тревното "покритие" зад тая купчина с ливадата при вас :) Това е непипвана, некопана, негазена част от едно местенце, има 5-6 часа слънце лятото. Тук таме някоя тревичка и толкоз :) Тая снимка е септември, но и на пролет няма особена разлика, няма високи и гъсти "плевели", просто е по-свежо зелено:

6308924906_face3f225e_z_d.jpg

 

Cucurbita може да сравни със тяхната градина в края на лятото и да прецени!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

При нас беше като при теб, просто ние си направихме почвата плодородна :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

При нас не е толкова голо. Нямаме толкова трева, а почти всичко е бурен, но това е защото не е косено (къщата я купихме юни месец, всичко беше обраснало вече). Ето снимка от август (това е праз :lol:)

 

033958718.jpg?r=0

 

Весела, това, което виждам при вас много ми харесва  :)  Чела съм "Революция на една сламка", но се боя, че нищо не ми е останало в главата. Дали можеш да ме насочиш към някое по-практично четиво за този метод?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

За съжаление идеите са развити само в "Революцията на една сламка", тъй като приложението им зависи много от особеностите на климата и региона. Ние "пробваме" растения от 2012. Като цяло идеята ти се е получила с този праз. Важното е да се даде равен старт на всички растения и след това те да израстват заедно, затова или се коси до дъно преди да се бучнат луковици или се маха малък слой зелена маса, ако се слагат семена. След това всичко се оставя. Положителното е, че не се полива изобщо и няма борба с вредители, защото те ходят по растенията острани. Важното е само да знаеш къде какво си бучнала.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Значи, без да знам, една част от садежите ми миналата година са били точно по този метод  :) Но не ми се получиха нещата, почти никои от семената не поникнаха. Предполагам, че се дължи на късното садене (то кой сади през юли?!). Ще пробвам пак значи, този път по-навреме.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване