Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Астрала

Всичко за декоративните рози

Recommended Posts

Астрала

Във форума няма такава тема, което е жалко за кралицата на цветята.

Rosa 'Getrude Jekyll' е розов храстов сорт роза, отгледан от британския селекционер на рози Дейвид С. Х. Остин през 1986 г. Той е кръстен в чест на известната британска писателка и градинска дизайнерка Гертруда Джекил. „Getrude Jekyll“ е една от най - популярните английски рози на Дейвид Остин.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Madame Anisette. Една от любимите ми рози в моята градина, единственият недостатък е, че не обича пряката слънчева светлина, цветята изгарят бързо, така че е по-добре на сенчесто място.

d32efca7111866c12c33ef9cd9b8beb1.jpg

0182c0ba0eb1953f_6384-w500-h666-b0-p0--.jpg

Madame_Anisette_Parfuma.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тук повече се набляга на това дет става за ядене. Ама, нейсе.. и храна за очите трябва, та благодаря за темата за розите.

Къде ти е градината, в кой край на БГ? Втората роза изглежда добре, ама е странно, че не трае на слънце. Обикновено розите нямат точно такава претенция, а са кеки при сянка или много дъжд. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Друга храстовидна роза на Дейвид Остин, много ароматна роза, цветовете остават много дълго време, дори след проливни дъждове. Лесно се гледа - 6+.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 9 минути, Venetka написа:

Тук повече се набляга на това дет става за ядене. Ама, нейсе.. и храна за очите трябва, та благодаря за темата за розите.

Къде ти е градината, в кой край на БГ? Втората роза изглежда добре, ама е странно, че не трае на слънце. Обикновено розите нямат точно такава претенция, а са кеки при сянка или много дъжд. 

От гр - Съединение, лятото когато дните са по-горещи, цветовете прегарят от прякото слънце. Но се пак това са рози от Германия, малко е по-студено при тях. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Съединение не е далеч от Пловдив, ама аз не съм забелязала на нашите 30+ / или пък повече... забравих / вида рози точно слънцето да им създава проблеми. Явно нашите са устойчиви сортове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

 

Няколко резитби на катерещи рози. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

@Астрала прекрасни са:) а сега дай снимки на резитбата.Торенето с какво е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Резитбата се учи с годините. Тя самата роза и мястото и ти казват какво да правиш. При нас торенето е с Яра мила Комплекс, един път в годината, пролетта, при среднодневни температури над 10-12 градуса и това е. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 1 минута, Venetka написа:

Съединение не е далеч от Пловдив, ама аз не съм забелязала на нашите 30+ / или пък повече... забравих / вида рози точно слънцето да им създава проблеми. Явно нашите са устойчиви сортове. 

Така е, зависи от сорта има устойчиви и не толкова. Имам рози от резници от Мадам Анисет, на сянка не изгаря цветята, също е много ароматна роза, има аромат на карамел, нещо уникално за една роза. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ние имаме един основен проблем с розите. Всичките до една надминават поне двойно размерите давани от селекционерите им и стана такъв гъчканак, че се чудим и маем на къде да ги подвеждаме и какво да ги правим. Две преместих, ама има още няколко дето трябва задължително да преместя, а ММ не си дава от мястото на райграса и това е. Периодично водим борба... Нямало къде да завърта косачката... това му е основния довод в споровете с мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 8 минути, kokorko написа:

@Астрала прекрасни са:) а сега дай снимки на резитбата.Торенето с какво е?

Подрязването може да е индивидуално, ще кача един файл от няколко резитби, дано се получи. Що се отнася до торенето, зимата и пролетта са добри до май, това е поне препоръчително, , за торенето органичен тор не се иска много торене. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 7 минути, Venetka написа:

Ние имаме един основен проблем с розите. Всичките до една надминават поне двойно размерите давани от селекционерите им и стана такъв гъчканак, че се чудим и маем на къде да ги подвеждаме и какво да ги правим. Две преместих, ама има още няколко дето трябва задължително да преместя, а ММ не си дава от мястото на райграса и това е. Периодично водим борба... Нямало къде да завърта косачката... това му е основния довод в споровете с мен.

Като ги поливате повече, розите стават по-големи, можете да ги съкратите повече тази година и ще видите дали лятото ще има ефект. Розите се регенерират бързо, освен ако не са миниатюрни или хибридни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

.archivetempbeetrosen_schneiden_bilder_anleitung.

.archivetemp攆terbl乭ende_kletter_ramblerrosen_schneiden.pdf .archivetempstrauchrosen_schneiden_bilder_anleitung.pdfТова са няколко резитби на различни видове рози, единственият недостатък е, че са на немски. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Интересно тези обръчи с абсолютно идеални размери около корените от какво ги правят? Вероятно са метални, ама пък ако са метални трябва да са поцинковани иначе ше ръждясат за отрицателно време. По отношение на торта не те разбрах - само оборска тор ли слагаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От бетонни или каменни блокчета са обръчите около корените. Продават се такива и можеш да оформиш няколко размера. При нас са правоъгълни формите около корените на розите. Става по-лесно и не търсиш специални блокчета, а ползваш обикновени бетонни малки блокчета за оформянето на участъка. Слагаш ги да са на нивото на околната част от градината и лесно после се коси около розите. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 1 час, kokorko написа:

По отношение на торта не те разбрах - само оборска тор ли слагаш?

Не, използвам и птичи тор но е много силен, трябва да е отлежала поне няколко месеца, също от компоста, каквото имам . Имам над 20 рози и ги наторявам заедно с овощните дръвчета. За мен най - хубавия тор се получава от Калифорнийски червей.) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

А от къде мога да си купя по-специализирани корени рози тук? В Бриколаж и Практикер продават масово на онази Павликенската фирма, Фидус Плант май беше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Аз мойте миналата седмица ги оформих , можех да ти изпратя цял чувал резници. Както и да е, до година. Виж линковете по-долу. 

https://nezabravkaflowers.com/ 

Не винаги има това което търсиш, но са на приемлива цена.

https://oakplants.eu/ 

Цените хапят малко, иначе качеството е много добро. 

https://britrosaco.com/английски-рози

Нямат голям избор от рози, но цената е доста добра. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От личен опит и от трите посочени фирми може спокойно да се купуват рози. На Оакплантс и Незабравка са в контейнери, докато на Бритрозако са основно на гол корен и е хубаво да се купуват есента. Първите ни рози са от там.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване