Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Астрала

Всичко за декоративните рози

Recommended Posts

Астрала

Уникална роза, но и достатъчно място в двора трябва. Този форум за цветя вече не съществува, за съжаление авторката почина преди около година. Тя имаше над 160 рози, беше много полезна с работата си. Беше така добра да остави съдържанието във форума за изтегляне, то е общо 450 MB. 

Вторият файл е за полезни насекоми и други по-малко полезни. 

.archivetempveilchenblau.pdf

.archivetempinsekten_n乼zlinge.pdf

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Сортът е създаден от Мари-Луиз Мейланд и въведен във Франция от Meilland International през 1985 г. като част от колекцията Renaissance. Имам тази красива роза от една година, няма този аромат като другите ми рози, лесно се гледа. 

f61c5de8fda16465fda5e8ea7aa2611b.jpg

05c456d728861994b83141484e11b7a3.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

За една година е достигнала такива размери (ако съдим по снимките)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Не, това не са моите рози. Иначе расте бързо, имам други, които растат по-бавно. На снимките мисля, че е роза на няколко години. Ако ги поливате обилно всяка седмица стават огромни рози, личен опит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 16.03.2022 г. at 11:22, Астрала написа:

...Имам рози от резници от Мадам Анисет, на сянка...

Как така сянка - пълна сянка? 
Здравей и поздравления за цветната тема! :) 
Ще надничам.
До сега отлагах розите, но то се не издържа. :D 
Миналата и тази година се "набарбуниках" с резници и на гол корен и вече чакам с нетърпение да се позатопли.

Освен катерещи, чаени и флорибунди, от известно време са ми интересни Rosa Rugosa - така наречените азиатски шипки. Какво ме привлече лично мен - здрави и устойчиви, нисък компактен храст с приятна нежна зеленина, като на дамасцената, едри шипки, ако не за нас, то за птиците и не на последно място нови сортове с кичести цветове, дълго цъфтящи. 
Червено море - маджента, цъфти от юни до слана; 'Gelbe Dagmar Hastrup’ - жълтурка; 'Wild Eagle' аромат 5 от 5, сигурно става чудно чайче; 'Pink Grootendorst’ прилича на карамфил; Дива птица доста кичеста и също с много силен аромат. Има още доста сортове, но от тези на които съм попадала, описаните за сега ми допаднаха най-много.

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ах, пропуснах - снимките са от немски сайт. Нищо не продавам и не рекламирам. :)

Също - търся чаения хибрид 
'Gräfin Diana'. Някой?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Красиви рози.) На полусянка точно под Асмата , след 12 часа следобед почти пълна сянка и така, точно когато е най-горещо. Другата роза ще трябва да се мести тези дни някъде, макар че аз не искам. Ще кача няколко снимки на изгорели цветове, точно такава като на моята роза ( формата на цветовете), снимки от нета. 

rose-diseases.jpg

Botrytis-Blight-on-Roses.jpg

bkpam2184391_roseballing1.jpg

c0137341-800px-wm.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
На 17.03.2022 г. at 23:59, Антоанета написа:

Ах, пропуснах - снимките са от немски сайт. Нищо не продавам и не рекламирам. :)

Също - търся чаения хибрид 
'Gräfin Diana'. Някой?

 

https://superplants.bg/p/aziatska-shipka-alba-rosa-rugosa-alba/

https://superplants.bg/p/aziatska-shipka-rubra-rosa-rugosa-rubra/

Тези проверявала ли си?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

 

На 19.03.2022 г. at 8:19, Emil написа:

Да, гледах ги.
'Alba' е по-дребноцветна, със слабичък аромат и малко по-висок храст - към 1,50 m според немски източници.
'Rubra' я дават по-едроцветна, но пък цветчетата са единични, храст 2 m. Иначе описаните позитиви, важат просто за всички азиатски шипки.
...но много благодаря за инфото! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И моите на слънце изгарят през жегите. Имам засенчени, на тях пък от това не им върви.

На последната снимка на неразтворената има едни точици - при моите са много. Това паразит ли е или резултат от съхненето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Получава се от слънцето, много прилича на гъбична болест по цветовете на розите. В руските сайтове, има много подробно описание на болестите по розите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Малък рай от една градина на колега от Англия. 

P1050789.JPG

P1050790.JPG

P1050791.JPG

P1050792.JPG

P1050795.JPG

P1050796 (1).JPG

P1050797 (1).JPG

P1050803.JPG

P1050804.JPG

house.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Още няколко снимки. 

P1050780.JPG

P1050779.JPG

P1050778.JPG

P1050776.JPG

P1050804.JPG

P1050759.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днес ММ ми купи 2 рози от крайпътен разсадник. Кръстени от производителя им Фантазия и Емоция. Та тез две рози с тез прекрасни имена бяха засадени на невероятно място. Опитвам се да облагородя отсрещната пустош и мъча от 1 година малка градинка с рози. От предишните оцеля само 1, сега и осигурих дружинка. Само дето мамините кокошки точно там ровят в захлас. Покрих с кашони. Чудно.. изглежда. Луд умора няма. Визирам себе си.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Venetka, запомнила съм, че имаш прекрасна оранжева ароматна катерачка с дълъг цъфтеж - каква й е съдбата? Знаеш ли й името?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не знам за Венетка, но аз имам точно такава - наследство от майка ми. Много я пренебрегвам, чак ме е страх да не се загуби. Ако имам стимул ще се опитам да я размножа...

Уф, под "стимул" разбирам мераклии да я искат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@АнтоанетаДа, знам и името. Розата е от време оно, разпространявана на принципа ти на мен, аз на теб. Даде ми я колежка като се сдобихме с къщата и градината.

От цветарския форум я определиха като Westerland. Невероятна е. Расте си без никакви проблеми. Болест до сега не я е хващала, върло бодлива е и е трудно контролируема от гледна точка на огромния годишен прираст. Невероятен аромат, както казва мъжа на колежката... Това чудо е страшно вонливо на парфюм. Цъфти на няколко вълни и практически винаги има цвят. Силно я препоръчвам, само дето трябва да внимавате къде я слагате. При нас достига с върло пролетно рязане всяка година 5-6 метра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 11 часа, Venetka написа:

@АнтоанетаДа, знам и името. Розата е от време оно, разпространявана на принципа ти на мен, аз на теб. Даде ми я колежка като се сдобихме с къщата и градината.

От цветарския форум я определиха като Westerland. Невероятна е. Расте си без никакви проблеми. Болест до сега не я е хващала, върло бодлива е и е трудно контролируема от гледна точка на огромния годишен прираст. Невероятен аромат, както казва мъжа на колежката... Това чудо е страшно вонливо на парфюм. Цъфти на няколко вълни и практически винаги има цвят. Силно я препоръчвам, само дето трябва да внимавате къде я слагате. При нас достига с върло пролетно рязане всяка година 5-6 метра.

Ако се сетиш при резитбата есента или лятото бих искал да помоля за резници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@kokorkoНяма проблем, само ми напомни моля есента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

И аз "ожидам" за тази хубост, но все забравям когато му е времето. В "любими" ми е, но все има 33 най-необходими... :D 
Дават я храстова, но щом се е доказала при теб...
В "любими" ми е, но все има 33 по-необходими... 
https://www.pflanzmich.de/produkt/10752/rose-westerland.html

Тази година с много интересни рози и шипки се сдобих (включително ADR), но са малки още за рязане. При мен трудничко тръгват розите, но нямам търпение да видя цъфтеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване