Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

staZart

Овошките в пчелина

Recommended Posts

staZart

Здравейте,

Закупих 1.2дк старо лозе. Правя нов пчелин, мястото вече е чисто и настаних 20 кошера. 

Та на въпроса! Спешно искам да засадя овошки, като основната цел е сянка на кошерите и разбира се и за нас да има малко плодове. Спрял съм се предимно на сливи, но ще сложа от всичко по малко. Препоръчайте сортове устойчиви, ако има добър растеж е предимство. Няма да мога да пръскам с 'тежка' химия, а инсектициди ЪпсурТ. Възможно ли е такова отглеждане на овошки? Лесния вариант е да засадя Акация, но не ми се иска. За сега имам 2 круши, 3 череши, дюля, праскова, кайсия и 4 сливи стелни, но всички те са доста встрани от кошерите. И късно ли е вече и да изчакам есента?

Поздрави,

Станимир

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Привет, Станимире

за сливите особено сини, пък още повече стенлей.. недей.. искат яко пръскане.. същото е и с по-разпространените сортове кайсий и праскови.. ако искаш да береш плод де.. 

от ябълките карастоянка, тракийска късна са българските устойчиви и с много плод.. 

на каква височина си и в кой район?

огледай какви овошки имат комшийте по дворовете и разпитай за изпробвани от тях сортове..

Добавено: ако не са се разлистили не е късно.. ако има тук там цъфнали цветни пъпки по дръвчето не е проблем.. важното е да не са тръгнали листата.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Привет!

Както каза и Варела, мястото има значение. Какво вирее, какво е изложението, надморската височина, местоположението.

Не е задължително да се пръска. Аз на Балкана и Стенли бера, но често са червиви. Но от габровските/кюстендилските сливи бера и рядко са червиви и то без третиране. По принцип има дървета, които са медоносни, примерно липа. Акации да садиш в лозе ми се вижда непрактично, освен ако нямаше много декари.

Аз примерно имам брекина, която е медоносно дърво, но кога ще почне да цъфти като е необлагородена... Ако мястото ти е ограничено, повече си струват ябълки, круши, мушмула. Дават и много плод като количество. Те пчелите се хранят и с плодовете. Има ли късни повратни студове?

Канадската ирга също е интересен и медоносен храст. Имаме тема за нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
staZart

Тутракан, 124м надморска. Храсти не ми се иска. Ще ги режа на висока корона да не ми пречат и за хубавия сянка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Здравей и добре дошъл.

Защо паникьосвате човека? Само на 12- 13 км от Тутракан гледахме сини сливи, ябълки, череши, круши без да пръскаме. Да, доста от плодовете падат, ама и много остава. А и той иска дърветата за сянка. По мои впечатления най- бързо дръпват на черешите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще си позволя да ти говоря на ти. Станимире, след седмица съм си в Белица. Ако искаш пиши на лични и ще си поговорим подробно за това което беше при нас /  мястото продадох преди 1 година/.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Подкрепям Venetka. Основното ми село е на 20км от Тутракан.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Моите сливи не са се разлистили и мога да ти пратя, тамън премахвам разни едно- или двегодишни, че никнат навсякъде. Растат и раждат без никаква химия и без никаква подръжка на лека сянка на малко по-висока от твоята надморска височина. Сорт не знам, но са сини, сочни и сладки.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
staZart

Май най добре да си изберем каквото ни харесва да ядем и да се опитаме да намалим третиранията. Предполагам че бордомикса и фунгицидите не пречат много на пчелите, но остава да помислим как ще борим червеите без инсектициди!? Ще се поразровя във форума, мисля че имаше нещо по темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 33 минути, staZart написа:

..фунгицидите не пречат много на пчелите..

Грешно предположение.. B)

https://corhv.government.bg/Д-р-Ирена-Богоева:-Пестициди-здраве-на-пчелите-и-чистотата-на-пчелния-мед-n-29-1334

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 15 часа, staZart написа:

Май най добре да си изберем каквото ни харесва да ядем и да се опитаме да намалим третиранията. Предполагам че бордомикса и фунгицидите не пречат много на пчелите, но остава да помислим как ще борим червеите без инсектициди!? Ще се поразровя във форума, мисля че имаше нещо по темата.

Не съм пробвала, но четох, че третиране с коприва бори червеите. Не пречи да се опита. Ако не помогне точно за това, поне няма да навреди на нищо наоколо, а и има други позитиви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване