Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

По вкуса на аспержите ме запали моят приятел Владо от Наградина. После, покрай пермакултурата и изобщо увлечението по многогодишни култури, се зачетох за аспержи и решихме семейно да пробваме.
 
На няколко места прочетох изрични предупреждения, че аспержите искат СУПЕР плодородна почва, че искат редовна поливка, че всичко трябва да е идеално оплевено, че имат специални нужди за засаждане, че е АБСУРД да виреят под орех, че почват да дават достатъчно дебели пръчки след 7 години...
 
Разбира се, на други места прочетох, че точно аспержи (вкл. диви) виреят под орех, че са доста непретенциозни, толерантни са към "плевели" и ако не очакваш търговски добив, могат да се справят и на самотек.
 
Винаги в настроение да порутвамe норми и тертипи, планувахме да ги засеем точно под орех, след което да не ги поливаме изобщо, да не ги копаем, да не ги плевим и да видим дали ще оживеят в жежко лято с 90 дни без дъжд.
 
Ноември 2012, десетина тазгодишни бебета в едно кръгче. Подготовката включваше събиране на орехова шума, разбиване на глинестата кора с мотичка и посипване по 1 шепа тор ЧКЧ с перлит за всяко коренче.
8199691359_220429ccda_c_d.jpg
 
През 2013 ги поляхме един път, някъде през есента, а на пролет ги оплевихме частично, в търсене на аспержите. В края на годината бяха направили доста големи стъбла, по около 70 см, стърчаха гордо от нападалата прясна орехова шума. Дебелината беше между клечка за зъби и моливче. Най-якото беше, че оживяха :)
 
През 2014 голяма част от тях май отидоха на букети, така че сега ми е интересно да видя дали ще изкарат нови пръчки, колко дебели ще са и тн.
 
Пак през 2014 заложих нови семена за разсад, 200 броя от сорт Connover's Colossal. Тъй като избързах много, някъде през март ги сложих, а то се падна студена пролет, повечето изгниха. Общо към 20 станаха, макар че не направиха кой знае какво коренище, защото ги гледах цяло лято в една тарелка 4-5 см дълбока, да им е гадно :) 
 
Ето ги при пресаждането в отделни саксийки, ноември 2014.
IMG_20141030_163221~2.jpg

 

От тях раздадох 10тина, вкл. на Храбрия Шивач двечки, останалите ще ги слагам в градината тая пролет. И някъде през април ще залагам нови семена. 

 

Целта ми е до 3-4 години да можем да си берем поне за 2-3 хапвания на пролет.

 

Безспорният ми идол в гледането на аспержи, а и не само, е кака Кейси:

http://www.caseyangelova.com/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151463601113477.1073741833.181774668476&type=3

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Понеже пише, че аспержа се гледа само от разсад, аз миналата година засадих на няколко места в градината семена, като не съм поливал но тя си беше дъждовна годината, миналата  седмица гледам, че една от аспержите, засадена под синя слива е пуснала 3 антени - голяма радост.

 

Тази година мисля да засадя повечко и да ги прибера през зимата, и после да разхвърлям по всички краища на градината да се види дали няма да и намеря някое местенце на където да вирее добре, без да и се отделя специално внимание.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По белия свят хората предпочитат да си купят коренища (известни и като crowns, корони), защото така можеш да имаш реколта още на следващата година, не се налага да чакаш 3-4-5 да заякнат и да се удебелят. Обаче разликата в цената е огромна :) 200 семена = 2 паунда, 1 коренище = 2-5 паунда според размера :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

Боби, благодарим за разсада! Гледахме ги изумено как бързо растат, за разлика от всичко останало тези дни. Ето какво е положението от преди няколко дни, сега са още по-големи :)

 

Аспержи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Много съм объркана! :huh: Преди няколко години ентусиазирано си купих семена от аспержи и гордо тръгнах да ги сея.Един съсед -производител на зеленчуци ми скърши ентусиазма като ми каза,че е почти невъзможно да отгледам аспержи в домашни условия.По спомени мисля,че ми обясни,че на втората година ако през първата е поникнало нещо,се копаели някакви траншеи,заравяли се аспержите и какво там се подрязвали и т.н ....не помня вече,но беше сложно!Дали може да се намери отнякъде готов разсад за аспержи,а семена ако си купя първо в малки саксии се сеят така ли?Ще потърся и в нета информация,но мисля,че вашият опит ще ми е повече от полза! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хех, тръгнеш ли да слушаш едрите земеделци, ще стигнеш лесно до извода, че е най-добре да се метнеш от балкона :D

 

От друга страна, ако слушаш бай Тоби, ще стигнеш лесно до извода, че едрите земеделци трябва да се метнат от балкона :D

 

AsparagusFig4.jpg

 

Ето я схемата. Това е "професионалният" начин. Целта е да се осигури дълбока почва и силен запас (купчинката под корените е тор), през годините се засипва и те така. След 2-3 години почваш да ядеш. Принципно можеш да ядеш и по-рано, просто не са дебели.

 

На снимките по-горе, червените саксийки виж. Това са точно аспержи, които първата година са били семенце, подрязал съм ги, сега почват втора година и ще ги слагам в градината. Разбира се, няма да им правя такива траншеи (защото от една страна е мега трудно в нашите условия, от друга не вярвам в създаването на ИДЕАЛНА среда). 

 

Разсад (коренища, корони) се продават, както писах, не е особено достъпно, поне не за моя джоб. Затова предпочитам семена. За тях е най-добре да ползваш табла за разсади или чашки от кафенце. На следващата година - в градината. Имаш време и за тая пролет, аз още не съм заложил нашите нови семена, защото е студено, а така няма да тръгнат - държа ги вън, не в парник.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не бързайте със сеенето, да не изгният. В естествени условия плодовете започват да никнат едва след средата на май, а няма закъде да се бърза - така и така са за догодина! Ще слагам моите края на месеца някъде, най-вероятно в чашки. Не мога да видя как да споделя един мой фейсбук пост по темата, но там се касае за едно старо диво коренище, което разсадих тази пролет в лехата с доматите. Идеално си партнирали.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Със сигурност ще опитам!Благодаря ви много-бях се отказала от аспержите в моята градина!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Delyan Dimitrov

Моите аспержи от семена в момента са около 5-6 см високи и се намират заедно в една голяма саксия. Чудя се дали да ги поразредя сега и после наесен да ги засъдя на постоянното им място или да минат без прореждане, че и така са не повече от 25 растения.

 

 

https://lh3.googleusercontent.com/QhEQ2Oxyh5xmhf8uSCmyc_zgvEV9hHKKISsajnwwP6A=w1469-h881-no

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не са нагъсто. Според мен направо като увяхнат есенес ги слагай в земята, даже ако не бързаш, бих ги оставил една година в саксийки, индивидуални.

 

Интересно защо са толкова малки - късно ли ги нася? Моите, които тая година насях за разсад, вече са на 3-4 стъбла. Ето ги в средата на май - отзад на фона. От тогава ги преместих в двойно по-голям обем тарелка и пуснаха новите стъбла.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Delyan Dimitrov

Ехаа, твоите са огромни. Май месец ги насях и после много късно поникнаха. Освен това купих торопочвена смес в чувалче за тях и имам чувството, че е страшна беднотия. Благодаря за отгововора!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Моите поникнаха от семена тази година, бяха 5-8 см когато ги пресях, не знам дали не избързах. Сложих го на 3-4 места в градината, под 2 големи череши са половината. Общо бяха 10-15, сложих ги по 3-4 на квадрат най-често 25/25 см. Ще видим какво ще стане.

P.S. Добре, че преродактилите не ги припознаха като храна, че вече нищо нямаше да има!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Питах някъде из форума, но сега виждам, че има тема.
При мен изникнаха диви под една "подстригана" малка черничка. Когато булдозера е заравнявал, около черничката се е насъбрала купчинка плодороден слой, та не е толкова глинесто и точно там покараха. На това място пада сянка към 15 часа, влажно е на пролет и неплевено. Само изрязвам издънките на черничката и на близката акация.
Чудя се (ако се покажат и тази година) има ли начин някак да се погрижим за тях или е по-добре да си ги оставя където и както са си решили да си растат? Не са ми спешни, но не искам да ги изгубя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Преди да действаш - наблюдавай! Важно правило в пермакултурата. Така че тази година им обърни внимание, можеш дори семена да си събереш, след като узреят плодчетата (стават червени). Не бих ги месил, освен в случай на сериозна нужда - по-скоро бих ги размножил и на други близки и сродни места.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Кога се появяват тези червени плодчета? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Първо са зелени :D Узряват наесен. Не можеш да ги объркаш, щото се отличават ясно :)

 

60e929.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Обяснено точно като за мен.  :lol: 
Да, мисля че съм ги виждала.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Боби, посадих коренищата в 50см траншеи, загърлях ги докато се изравни и сега те избиват тънки свещички и някои са на път за цъфтят. И аз какво да правя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошла на форумите, Таня! Сега нищо. Полей ги по възможност 1 път месечно. Ако дадат плодчета, на есен ги събери, извади семената и догодина ги посади. И така всяка година. Ако някое от коренищата изкара повече от 3-5 аспержи, можеш да откъснеш някои от тях. Добре е първите 1-3 години да им дадеш време да заякнат, което става като оставяш повече стъбла.

Нашите аспержи първата година (от семе, което покълва) са в табла за разсад. Втората година са в градината и са тънки като косъмче, по 1-2 стъбла на корен. Третата година, ако оживеят зимата (за момента около 50% от всички са ми умрели зимата, но това е защото 50 см траншея не бих си и помислил дори да копая, а и повече от 25 при нас е невъзможно без един общак на надник), ще изкарат по 3-4 или повече стъбла като шишче за скара дебели или дори като моливче най-силните. Гледай на повърхността, като видиш, че избиват няколко от корен, хапнете си на зелено.

На 4-5 години почват да изкарват и по-дебели. Тази година за първа имаме "магазински" размер, общо 6 броя от най-старите корени. Не ги откъснах, защото най-големите стъбла връзват най-много плодчета. Имам нужда от повече семена, за да мога да ги развъждам. Децата изядоха тия на размер дебел молив - на снимката долу предните три да речем.

27633081698_4e4379feb9_h_d.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Благодаря, Боби.Като отида на Балкана през уикенда, може и аз да успея да покажа нещо 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване