Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

ORPHEUS
преди 3 часа, Лозан написа:

Орфей, как се разпознава женското от мъжкото растение? Как при събирането на свещи от мъжко не го съсипваш и състаряваш преждевременно, а при женското - напротив? Какви сортове отглеждаш и със собствени семена ли ги размножаваш, или с купени? Какво е хубаво да се прави през тези първи четири години, за доброто здраве на растенията? Всички тези въпроси ще ми помогнат в производството на аспержи за домашна консумация, а вярвам и на колегите. Колко място си заделил за 10 растения и на какви отстояния са едно от друго? Слънчево или сенчесто? След тези 10-15 години, какво става с растението?

Благодаря предварително :)

Отговарям на всички.... 

Боби сарказмът не ти е на място. 

Женското растение се различава от мъжкото по слабата си коренова система, а в последствие по големите цветове, които се развиват в плодове, в които пък е и самото семе. 

Никъде не съм писал, че точно женското го съсипваш като го береш. На админа му писах, че ги съсипва защото ги бере на втората година, когато "растението" трябва да формира кореновата си система. Точка тук. 

Сортовете са Sweet Purple - лилави френски сорт, Connover's Collosal - зелени, Argentuil - бели. Семената ги купувам от чужбина. 

Семена, растения или корени се садят на 25 см едно от друго, като между редовете разстоянието трябва да е от 1 М до 1.5 М.

Мястото е без значение, като трябва да се знае, че по голям добив има ако е пряка слънчева светлина. От практиката ми знам, че при много горещо време свещите порастват с около 15 см за денонощие. 

Надявам се да съм ти бил полезен. 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Кажи повече за брането, кога и как?

При засаждането как подготвяш почвата?  

Женските напълно ли ги махаш и кога? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS
На 30.05.2019 г. at 13:40, Димо 33 написа:

Кажи повече за брането, кога и как?

При засаждането как подготвяш почвата?  

Женските напълно ли ги махаш и кога? 

DSC_0125.thumb.JPG.bd27fbc4472654fef006b6cf2b395ecb.JPGDSC_0127.thumb.JPG.f7993f48b26877ec12451a6b711f98d9.JPGDSC_0126.thumb.JPG.694b4b479d9d3fd74da7aac8728b5075.JPGDSC_0128.thumb.JPG.8f5b7fbb2cb29db670b8bc79518f3e5f.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хайде, помагайте моля. Ей ги към днешна датата закупените в контейнери аспержи. Ще си ги получа в петък и не съм наясно в това време от годината какво трябва да ги правя. Да ги оставя в контейнерите, да ги местя в по-големи, да отиват в земята ли???

viber_image_2019-06-12_13-27-14.thumb.jpg.4a3399e28868f72c5be5a90609f07e41.jpg

То малко никакво такова, ни е пролет, ни е есен та дано да оцелеят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS
преди 1 час, Venetka написа:

Хайде, помагайте моля. Ей ги към днешна датата закупените в контейнери аспержи. Ще си ги получа в петък и не съм наясно в това време от годината какво трябва да ги правя. Да ги оставя в контейнерите, да ги местя в по-големи, да отиват в земята ли???

viber_image_2019-06-12_13-27-14.thumb.jpg.4a3399e28868f72c5be5a90609f07e41.jpg

То малко никакво такова, ни е пролет, ни е есен та дано да оцелеят.

Ще оцелеят. Като гледам май са по няколко в един контейнер. Хубаво е да гиразсадш в кофички ако е така. Като изсъхнат ги оставяш на студено място. На пролет след последната слана изваждаш коренитеи ги сееш както по горе някъде постнах. 

Успех. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, Orpheus, по 3-4 са в контейнерче. Ще ги разсадя всяко в отделна кофичка и наесен в неотопляемата вила отиват. Много ме устройва това, че чак напролет трябва да отидат на постоянните си места, че по-рано ще е зорно с мястото. Ама като чух , че продават и не се удържаш да поръчам. Кво да се прави, градински страсти човешки!!!!!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук искам да покажа към днешна дата как са при нас аспержите. По-тънките са на вероятно 3 години, а дебелата е на 5 или 6.

bvNfWsrLr4YV2tl8ekFDrag1Ju2d4VWjwfaNRJlX   nBGwJNv0wZh5jyIFc1pf0lIyFlnBlps2sa17d1J8

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

към днешна дата как са при нас аспержите.

Моите изобщо не са поникнали...  Дано да са живи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Питането на @Venetka ме подтикна да дигна и тази тема. Ще пробвам нещо ново с аспержите, започвайки от предния месец и ще продължа на есен и другата пролет. Искам да заселя "подлеса" на аспержите с диви ягоди, пълзящи. Целта ми не е толкова добив на ягоди, колкото живия мулч. Четах тук-там, че има такава практика... идеално щеше да е, ако имах някакви пълзящи целогодишни дребни, но уви :( Тези от Алис не пълзят и се размножават много бавно. А "стандартните" ягоди са прекалено големи като растения.

За целта оскубах малко диви ягоди, които съм разселил тук-там из лехите за размножаване и сложих някои корен на 10тина места. Сушата не им се отразява добре за момента, но ще ги видим догодина. Края на август пак ще местя, на пролет пак.

ACtC-3f3iU5GVC688zujXuQzgHdPwxHbXBKzYAlD

 

Тъй като тази година нямаше как в хаоса с гироса да се сетя да снимам големите аспержи, давам снимка от миналия април:

zTFGubIyV4qjohLqh_Q8GmWbtqXdlEgwgp9ZeCRp

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Здравейте.от няколко дни чета форума и искам да споделя ,че днес се сдобих с 12 броя аспержи,вкоренени  в саксии.сега предстои да направим повдигната леха специално за тях.дали е подходящо.и аз търся ягоди да насадя около тях,хората от Разсадника ме увериха ме поне първите две години е подходяща компания

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Здравейте, аз гледам аспержите с домати. Домат, аспержа, домат, аспержа.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Значи да им оставя място тогава.и въпреки че има още дооооста време докато им дойде ред,как преценявам кои да изям и кои да оставя да се извисят....мъжките и женските от едно коренище ли излизат.понеже прочетох ме има и други желаещи за аспержи Ико някой се интересува мога да споделя контакти с Разсадника,от където ги взех

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS

Посади ги напролет когато вече няма опасност от слани. Сега ги дръж на студено. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 часа, Димчева написа:

да споделя контакти с Разсадника,от където ги взех

Да, моля

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Дайте някоя изпитана рецепта за аспержи!  (ние предимно сурови ги хрупаме).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние ги ядем на салата основно. Но опитах мариновани като краставички и бяха доста приятни :) Нямам рецепта, казаха ми същата като за краставички, само ги вариш "малко повече". Отделно човек, който уважавам, сподели, че ги прави ферментирани (като кисело зеле) и така може да ги запази живи в хладилника месеци, потенциално до следващата реколта.

Иначе класиката с холандез е ясна, но не ми е вкусна. На плочата като ги метна със зехтинче и умерен огън долу, от готвените варианти това ми е най-топ, особено с малко мащерка и зелен чесън или левурда.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

От Лидъл съм купувала бурканчета с мариновани аспержи. Много е вкусно.  Преди мариноването са запечени на скара - видно по характерните скараджийски следи. Вътре плуваха и подправки, но не помня какви. Пробвайте и ако ви хареса си откраднете рецептата от етикета :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване