Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Таня

Бобиии, какво да правя с аспержите тази есен/засях ги пролетеска  от разсада и сега са едни големи храсти/.Да ги изрязвам ли, да ги покривам ли с компост или тор...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Изчакай хубаво да повехнат, изрежи всички пръчки до дъно, използвай отрязаното за мулч. Ако имаш компост, тор, слама, листовка или друго - завий. Ако нямаш - не завивай :) В началото на лятото, като спреш да ги береш за ядене и ги оставиш да растат нагоре, можеш да наториш и мулчираш по-обилно.

Поздрави!

пп: Епично зеле!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Подсетен от @Кукумир вдигам темата.

20 април 2018, семената са сложени предната седмица без накисване.

1HO6MsgCLq4YJobkkQuGM3G9cMC0xS1CtX3IyGck

20 октомври 2018, разсадът е прекарал лятото в сандъче, на шарена сянка. Вече почва да вехне, значи може да се мести. Ножицата е за мащаб - корените са добре развити, слагам ги в плитка леха, посипвам с непреситен компост и пръст.

8MqLxyhdFRVP_tuWsgeqiOiNXqtHGHno6en7pjvc

На другата пролет - береш и ядеш като солети!

33805298732_60ccbe3b70_z_d.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Сега ще ме карате и семе аспержи да си купувам... каквито сте сладкодумни :) А държат ли на студ, сняг?

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
caprimulga

Като за първи пост не знам добре ли е, но намерих темата в търсене на отговор на един въпрос - и моята приятелка като @Таня има на вилата си едни плъпнали аспержи и се чудим дали да ги орязваме с надеждата за втора реколта есенно (не че сме видели първата) или да ги оставим на мира.

Ето така ги заварихме:

IMG_20190519_195102.thumb.jpg.20833af004a8f206492ac200f2c1bae7.jpgIMG_20190519_195110.thumb.jpg.9db70a4644d897941ac3fa9c10fb81f7.jpg

 

Тук-таме има и свещички:

 

IMG_20190519_195235.thumb.jpg.bd360d4e91cd6437ed197ab69bf11422.jpg

 

И честит 24ти май! :)

 

IMG_20190519_195039.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Няма да имате втора реколта есенно време. Оставете ги да растат и съберете плодчетата (червени) в късната есен. Почистете зимата и на пролет почвайте разсада :)

Аа, и дубрядо и честито включване :) Готска снимка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS

Гледам щом има плодчета, са женски. Хубаво е да се отделят само мъжките още при разсаждането. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS

И така. От петте ми години опит и проучване на аспежите, научих че не е толкова лесна работа това, както го описвате тук. 

Принципно за лична консумация човек може да се задоволи със каквато и да е реколта по размер и количество, дори и минимална, но същността да се насладиш на този прекрасен зеленчук е когато се отглежда правилно. 

received_2335662973386268.thumb.jpeg.a3d21c4643f19c15fa5c845b365fb260.jpeg

Това е първата реколта. Растенията са получени от семена. 

received_426940448123090.thumb.jpeg.673d93547cb036471e022c865f6ff05c.jpeg

Това долу е седмична реколта от седем корена. 

received_449486488953547.thumb.jpeg.1259f47f2c4d0c0ffb851c537f7e7420.jpeg

Както можете да видите, тънките аспержи са от женски плант. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Защо искаш да ги делиш на мъжки и женски? За мен е безразлично. Добивът ти за 5 годишно насаждение е добър, че и само 7 корена. Слагай ги гъсто и на 2 реда и лесно ще имаш 30-40-50 :) За мен същността на наслаждението е да се берат и ядат на зелено директно в градината от децата, най-много в салата. На тая същност се наслаждаваме още от втората им година, когато изкарват стъбла като шишчета.

Тая година съм заложил по-скромно семена за разсад, но целта ми е да имам поне 100тина неглежирани корена по оградата, които не искат нищо повече от доза мулч есента покрай подрязването. Почти съм я постигнал!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS
На 28.05.2019 г. at 12:16, Боби Димитров написа:

Защо искаш да ги делиш на мъжки и женски? За мен е безразлично. Добивът ти за 5 годишно насаждение е добър, че и само 7 корена. Слагай ги гъсто и на 2 реда и лесно ще имаш 30-40-50 :) За мен същността на наслаждението е да се берат и ядат на зелено директно в градината от децата, най-много в салата. На тая същност се наслаждаваме още от втората им година, когато изкарват стъбла като шишчета.

Тая година съм заложил по-скромно семена за разсад, но целта ми е да имам поне 100тина неглежирани корена по оградата, които не искат нищо повече от доза мулч есента покрай подрязването. Почти съм я постигнал!

По твоя начин колега растенията ги съсипва и ще и се насладиш най-много пет, шест години,а ако ги гледаш правилно 10-15.

Разбира всеки сам си избира ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моля обясни в детайли кое ги съсипва и как по-точно действа съсипващия процес, благодаря в аванс! Най-старите ни корени са на 6 години и нямат признаци на съсипване, напротив, дават все повече.

Моят метод, освен, че ми е удобен, позволява непрекъснато самоподновяващо се насаждение с варираща възраст, което ще рече винаги имам разнообразни растения. Имам и все по-устойчива на условията генетика, особено предвид, че от догодина почвам да смесвам сортовете. Аз не правя промишлено производство, за да търся 20 годишни корони с максимално дълги и дебели пръчки, защото се оказва, че по-тънките са по-подходящи за нашата употреба, макар че имаме и дебели. В крайна сметка играта е всичко коз, а разнообразието е валето!

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Моля обясни в детайли кое ги съсипва и как по-точно действа съсипващия процес, благодаря в аванс! Най-старите ни корени са на 6 години и нямат признаци на съсипване, напротив, дават все повече.

Моят метод, освен, че ми е удобен, позволява непрекъснато самоподновяващо се насаждение с варираща възраст, което ще рече винаги имам разнообразни растения. Имам и все по-устойчива на условията генетика, особено предвид, че от догодина почвам да смесвам сортовете. Аз не правя промишлено производство, за да търся 20 годишни корони с максимално дълги и дебели пръчки, защото се оказва, че по-тънките са по-подходящи за нашата употреба, макар че имаме и дебели. В крайна сметка играта е всичко коз, а разнообразието е валето!

 

Да, виждам че белота ти се отдава ама аспержите не. 

Така... Аспержите за да образуват добър корен от който да произвежда качествени свещи, трябва да се развива поне три години. 

Ти както си ги почнал само солетки, както ги наричаш най вече ще си хрупате, което не е лошо, щом го предпочитате. 

Но мисля тук във форума е мястото за даване на съвети как правилно да се отглеждат зеленчуци, тъй като специално за аспержите литературата на български е малко, както и опитните стопани. 

Така, че колега мисля, че е хубаво да пишем повече за добрите практики в света, дори и у нас отколкото да пишем за някакви случайни експерименти. Трябва да се знае за аспержите, че всеки може да посее и получи нещо от семе без никакви грижи, тъй като аспержите са най-големия плевел от плевелите. 

Но качествен зеленчук се получава с търпение, търпение от четири минимум години. 

Така, че всеки си знае какво да прави. Който търси качествена реколта, може да бере на четвъртата година и то една седмица. 

Ако искате допълнителни съвети съм насреща. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Приятели, както съм я подкарал само аспержи още нямам, но преди да се хвърля в боя ще се радвам да посъбера повечко съвети. Че тук май не е като да боднеш лук... :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ORPHEUS
преди 3 часа, Димо 33 написа:

Приятели, както съм я подкарал само аспержи още нямам, но преди да се хвърля в боя ще се радвам да посъбера повечко съвети. Че тук май не е като да боднеш лук... :))

Мм даа. На първо място мога да ти кажа, че необходимите растения, за едно семейство е прието десет планта на един човек. Това количество е напълно достатъчно да изхранва семейството. Иначе добива им е около 500-600 кг /дка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Бива. Значи повечко да сложа... :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Орфей, как се разпознава женското от мъжкото растение? Как при събирането на свещи от мъжко не го съсипваш и състаряваш преждевременно, а при женското - напротив? Какви сортове отглеждаш и със собствени семена ли ги размножаваш, или с купени? Какво е хубаво да се прави през тези първи четири години, за доброто здраве на растенията? Всички тези въпроси ще ми помогнат в производството на аспержи за домашна консумация, а вярвам и на колегите. Колко място си заделил за 10 растения и на какви отстояния са едно от друго? Слънчево или сенчесто? След тези 10-15 години, какво става с растението?

Благодаря предварително :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Аспержите не са нищо особено на вкус, не знам какво им харесвате, честно! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Теди То и спанака не е нещо особено, или пък броколито, хеле па марулите, които са чиста трева, но се харчат, я ский на Изито градината ;) Какво ме привлича мен:

  • имат специфичен вкус, който няма аналог, пък бил и не особено атрактивен като на пъпеша примерно
  • едно от първите зелени неща в градината е, април месец
  • може да се яде сурово и е по-полезно така, все пак Asparagus Officinalis - вероятно знаете какво значи това
  • може да се готви лесно и бързо и се приема за деликатес, с други думи може да има социална функция като го сервираш на някого
  • привлекателно е за деца от 6 месеца нагоре, което е изключително важно за всеки родител, който иска да си научи децата да ядат зелени неща
  • многогодишно е, което трябва да е топ приоритет във всяка пермакултурна и изобщо смесена домашна градина
  • може да се размножава лесно от всеки от семена, от които дава изобилно много, както и да се продава като разсад
 
@Димо 33, с аспержи не може да се "изхранва" семейство, колкото и "планта" да имаш (не знам какво е това пренебрежение към хубавата дума "растение"?!). Те са сезонна храна, която не е високо калорична, но е полезна и лесна за консумация и вкусна, а и разнообразието е от голямо значение.
 
Сега се надявам Орфей да отговори поне на въпросите на Лозан, щото моите ги подмина като малка гара... Докато чакаме, ще оставя тук тази графика от началото на темата:
AsparagusFig4.jpg
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Довечера имам гости и едно от нещата е аспержи. На мен ми харесват,  нищо че като пикаеш после, мирише на канализация.  :))

Боби, точно заради траншея ги оставих за по- натам,  че кое по- напред. Но не е проблем да го изкопая. Предпочитам да го направя отначало както трябва,  пък и нали, слаб в главата... 

Няма проблем,  колко и да са ще се мъчим някак. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване