Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Дюля (Cydonia oblonga)

Recommended Posts

Антоанета

Дюлята (Quitte - немски) може да бъде интересна култура поради високите възможни добиви, относително простото отглеждане и добрите възможности за продажба и преработка.
Огнен пригор: Сортовете дюля обикновено не са силно по-податливи на заразяване с Erwinia amylovora, но поради по-късния си цъфтеж са в графа "с особено внимание". По-високи температури, по-дълга продължителност на деня*; свързаните с това по-високата натрупана температурна сума и не на последно място наличието на първични огнища на инфекция от цвят на ябълка и круша правят редовните проверки неизбежни.
Култивиране, резитба, подложки, разстояние на засаждане: За постигане на равномерни запаси, едностволово отглеждане на дюля. Подложка Quitte A с разстояние на засаждане от 2 x 4,5 до 2,5 x 5,0 m се е доказала. При стойности на pH над 6,5 вместо това трябва да се използва по-бързо растящата подложка BA29. 
Защита на растенията: В допълнение към пригора, различни видове гниене на плодовете и случайно заразяване с листни въшки, гъбата Diplocarpon mespili причинява симптоми, подобни на струпясването на ябълката и крушата. Често срещани са листните, а не плодовите инфекции.
Преработката е възможна безпроблемно въпреки често срещаното покафеняване на месото и може да бъде сведена до минимум чрез избор на сорт. В литературата има много предложения - рецепти за преработка.
(Литература: "Дюлята", Моника Ширмер; ISBN 978-3-930167-75-3 "Ябълки, круши и дюли", Франц Мюл; ISBN 3-87596-096-3
„Круши и дюли”, М. Хамершмит; ISBN 978-3-529-05766-3 "Дюля", Розенблат/Кристандл; ISBN 978-3-7750-0517-3)

___
* в Германия

Ябълкова или крушова дюля?
Общата класификация според сортовете дюля с форма на ябълка или круша няма смисъл от ботаническа гледна точка. Някои от по-известните и най-разпространени сортове могат да бъдат причислени чисто случайно, но има и много сортове с двете възможни характеристики, типично "дюлевидни". Заключенията, които се правят от формата на плода относно свойствата на обработка, също се основават само на случаен опит.

 

Съставената таблица е на база изпитвания в Deutenkofen - югоизточна Бавария, 490 m над морското равнище, относително изолирано място - сортове силно податливи на пригор са приемлив риск.
През 2006 г. и 2007 г. заразяването от Огнен пригор е било високо, а през следващите години ниско. Не е използвана химическа защита. Средната годишна температура е 8,0 °C, средногодишните валежи са 780 мм, дюлевият цъфтеж в Deutenkofen обикновено започва около 10 май.
Изборът на сорт за опита с дюля в Deutenkofen се основава чисто и просто на наличността.
Екземплярите са предоставени от Изследователския институт на Гайзенхайм, LWG Veitshöchheim и Федералната служба за сортови растения във Вюрцен и др. Специалистът по дюли г-жа Моника Ширмер от Регенсбург отговаря за по-голямата част от поръчките. 
Култивирането се извършва на Quitte A (QА), засадена на разстояние 4,0 х 2,0 м с по 4 дървета на сорт. Спектърът на изпитваните сортове е - 56 сорта (около 80 сорта са известни в Германия и около 700 сорта в света).
Тестовата ферма за отглеждане на плодове в Deutenkofen е публична институция, свързана с област Долна Бавария и центъра за селскостопанско обучение Landshut-Schönbrunn. В Deutenkofen се отглеждат над 600 различни вида местни плодове. Зоната на отговорност включва наблюдения, точни тестове, както и преподаване и обучение в областта на овощарството, хоби градинарството и дестилерията на плодове.

Долна Бавария; 400 м/нв; изолирани 20 хектара, без химическа защита, но с ежедневни грижи; 10 годишен опит

    Cydonia.thumb.png.db9da3163e934713ff388e776e4abded.png

Не намерих как да кача Numbers, та малко замазано, но се чете все пак. 

 

 

  • Харесвам 3
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Защо някои от сортовете в таблицата са оцветени в синьо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Emil защото са често препоръчвани по немски форуми. Таблицата правих първоначално за лична употреба на база данни от експеримента. :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много интересна таблица. Чак сега имах време да я огледам. Не знаех, че има толкова много сортове с разнообразни характеристики.

@Антоанета а покафеняването на месото какво точно е? Гниене?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мисля, че е вид bletting, нещо от типа на мушмулата. Действително някои плодове покафеняват отвътре, не са точно развалени, но не са и вече твърди/жълти. Вкл от нашите дюли от едно дърво някои покафеняват, други не. Благодаря на Тони за тази чудесна таблица в превод! Аз със моите асеница и пазаржиклийка, хванал съм златната среда. Напоследък в бг стана много популярна Гигас, но не я видях в таблицата?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Засадих я преди 2 години тази Гигас, но още не е плододавала. До нея сложих и Враня за разнообразие. Ще споделям натам, но новите смятам да засадя по-далеч. Сега имам нова - Лудвиг - зимува в светло мазе и като разбрах за срещата, беше късно за калеми. Имам набоден резник, него мога да взема. Някъде поръчвах и  Лимонка, но близо 10 дена никакво движение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 29.03.2022 г. at 0:28, Славянски написа:

Много интересна таблица. Чак сега имах време да я огледам. Не знаех, че има толкова много сортове с разнообразни характеристики.

@Антоанета а покафеняването на месото какво точно е? Гниене?!

Месото леко променя цвета си, но пишат, че от това качествата не се променят и е годна за преработка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 3.05.2022 г. at 8:41, Славянски написа:

То плодът е важен в крайна сметка. Аз така и не знам с какво ще е по-различна от другите като сорт. Въпросът е да е това, за което си я взел.

@Славянски, отговарям тук, за да не разводняваме темата за разсадниците.
Дюлята Лимон Айваси е търсена, заради постоянно добрите си показатели ежегодно, в различни условия - доста устойчива на заболявания, много висок добив, силен аромат, подходяща за дестилация. 

 

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето я моята Лимон Айваси...нацъфтяла:                       От днес. 06.05

Djulya.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Александър Ал, разкошна е! :love: 

Като пораснали растения, дюлите са много красиви и подценени. Какво вкусно сладко става, компотче и други благинки…
Моите лимонки, като ги гледам, близките години не се очаква да ме наградят с цвят, но Лудвиг изглеждаше цялата разцъфтяла. Също така, цъфтежът се оказа доста дълъг - все още тук там блесва някое цветче, но дружният цъфтеж премина. Изглежда наистина ще е изобилен сорт. Не се сетих да снимам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 6 часа, Антоанета написа:

@Александър Ал, разкошна е! :love: 

Като пораснали растения, дюлите са много красиви и подценени. Какво вкусно сладко става, компотче и други благинки…
Моите лимонки, като ги гледам, близките години не се очаква да ме наградят с цвят, но Лудвиг изглеждаше цялата разцъфтяла. Също така, цъфтежът се оказа доста дълъг - все още тук там блесва някое цветче, но дружният цъфтеж премина. Изглежда наистина ще е изобилен сорт. Не се сетих да снимам.

И аз много харесвам дюлите... като суровина за кулинарни продукти и алкохолен дестилат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Лимон айваси- отрупана с цвят.

photo_2022-05-09_20-41-28.thumb.jpg.c5fe8cc65d21d54f4341173101d569a6.jpg

А като си помисля, че я бяхме отписали преди две години. Тръгна да съхне, после изби над присадката и решихме да и дадем шанс и тя с бясна скорост се възстанови. Миналата година доста дюли имаше. Дано и тая година да удържи плодовете. Ако видя че са прекалено много ще ги поразчистя обаче. Не изкам да се изтощава прекалено дръвчето.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Venetka, вашата от къде е взета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@АнтоанетаКато се прибера в БГ ще погледна в тефтера, че е от масовото засаждане през есента на 2018 година и тогава купувахме от няколко места и не помня кое от къде беше. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@АнтоанетаСега погледнах в тетрадката. Дюлята Лимон Айваси сме я купили от разсадник Пламен Пенков.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Моята в момента е отрупана с плод. Чудя се дали да не прореждам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен дюлите обикновено изгниват през лятото, та засега не бързам да се радвам... Има още много път даде извърви. Но ако са твърде много за дръвчето - прореждай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Проредихме вчера крушите и ябълките, но дюлята не посмяхме. На някои клончета плодовете са още малки и някак сбръчкани седят и не зная това реално добър плод ли ще е и затова сега беше объркващо кое да махна и кое да оставя. Ще огледам пак тая неделя и ще премахвам, определено са много плодовете за тоя размер растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Бих изчакала, ако е първо-второ плододаване, да видя как се държи сорта.

Аз за първи път ще имам плодове от дюля - Враня. За сега вървят добре. Лудвик късно го насадих и ще пропусне този сезон, въпреки изобилния цъфтеж. Лимонките от Пламен Пенков са ми като пеканите - тънички клечици, но поне се разлистиха. Не бързам... Една Gigas имам, но нея също я очаквам догодина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване