Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Дюля (Cydonia oblonga)

Recommended Posts

Александър Ал

Ето ги моите дюлки

lemon.jpg

lemon2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Благодаря за чудесната тема! За да не изпадна в излишно разточителство (на форумно място) и за да не се отклонявам много от темата, в това си писание ще смеся номерирани наблюдения, обобщения и въпроси. Предварително се извинявам за хаоса и неудобството!

(1.) Аз, например, обичам да ям дюлите директно, когато са добре узрели но без да са "угнили" (без да са претърпели bletting), т.е. да са твърди, ароматни, сладко-кисели и сочни. Някои сортове са много твърди и се ядат много трудно до един месец след прибирането, но все пак са ми много приятни, особено в началото на зимата, когато на село няма други подобни плодове. На първата  снимка разрязаната дюля е внос от Турция и си я купих вчера от Била. Цветът ѝ в мястото на срязване не е просто жълт, ами кафеникав (с кавяфи порички), сякаш е "просмукана" с кафе. Тази дюля е претърпяла bletting, мека е, малко е гъбеста и суха, дъвче се много лесно, но е много блудкава на вкус.

(2.) Дюлята много ме привлича и с възможноста да образува "желе". В чужбина съм си купувал испански мармалад от дюли и той доста ми хареса тъкмо с желеобразната си консистенция, макар че беше твърде сладък и твърде концентриран (сух) за моя вкус. Преди много години, леля ми беше разправяла, че от семките и вдървесинените изрезки от сърцевината на дюлите, чрез сваряване, може да се направи желе, без дори да се ползва плодовото месо на дюлята, което дава допълнителна възможност да се направи (по-необичайно) желе с аромата и вкуса на друг плод. Ето един чудесен повод да се чуя с леля ми и да обсъдим тази интересна тема.

(3.) Въпрос. Дюлята често се използва за ракия, но дали придава дюлев аромат на ракията? Ще се радвам ако споделите впечатления. Например, според мен, кайсиевата ракия има лек аромат на кайсии, докато сливовата ракия, например, няма никакъв аромат на сливи. Когато в нашата фамилия сме слагали дюли в плодовата смес за ракия, то те са били в малко (незначително) количество и съответно аз не знам дали дюлята прилича повече на кайсия или на слива по отношение на придаване на совя аромат на ракията.

(4.) Дюлевото дръвче е доста красиво, а същевременно може да бъде доста компактно (малко) по размери и да оползотвори някое "малко" място в градината. Дори бих се опитал да оформя дюлев храст. От друга страна, мои съседи имат в градината си доста голямо дюлево дърво, високо над 4 метра и под короната му мога да вървя прав. Предполагам, че ако искам да се сдобия с малко дюлево дръвче или храстче, ще трябва да си направя подложки от дюлеви резници? Или пък приосновни/ коренови издънки, които някои дюлеви дръвчета "произвеждат" в изобилие? Втората снимка е правена на 19-ти май тази година и показва част от резултата от моите опити да се науча да присаждам дръвчета (започнали през миналата 2021 година). На това място в градината ми, близо да каменен дувар имаше едно ниско, криво и вероятно боледуващо дюлево дръвче, което за 3 последователни години наблюдение не даде никакъв плод и аз с мъка на сърце го отрязах преди, може би, 2 години. През тази пролет орязах повечето от поникналите около пъновете издънки, като запазих 4 от тях за експерименти. На най-лявата издънка присадих ранна зелена ябълка, а на следващите три издънки -- неизвестен сорт дюля (по-малките и по-равномерно окръглени плодове) от дома на родителите ми, донесен от дядо ми (лека му пръст!). И макар че калемите ми бяха събрани "в закъснение" (според думите на Христо Ашламинатора), те все пак се прихванаха успешно.

(5.) Въпрос: Може ли да се отгледат хубави дюли, без да се третират изобщо с химически препарати за растителна защита? Например, баща ми понякога пръска дюлевите дръвчета в тяхната градина, може би с бордолезов разтвор или син камък, ако съм запомнил вярно, но съм чувал, че хубави дюли стават и без никакво химическо третиране. Ще се радвам да споделите.

(6.) Въпрос: Ако имате опит или впечатления от повече от един сорт дюли и, например, дори от два различни сорта да не знаете името на единия, може ли да споделите и сравните вкуса и трайността на дюлите? Например, какво харесвате в Лимон Айваси, дето бързо набират популярност напоследък, спрямо някой друг сорт? Ами Асеница? А обичате ли да ядете дюлите малко след като ги оберете (без да чакате да угният)? :-)  

IMG_20220606_160248_s01.jpg

IMG_20220519_191518_s01.jpg

Редактирано от embedeo
отстраняване на дребни правописни грешки
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Днес нагледах двете тънички клечици Лимон Айваси от Пламен Пенков. Въпреки “късата клечка” с тези почти небъдни растенийца, те се захванаха и нарастват много добре. Доволна съм.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, embedeo написа:

Предполагам, че ако искам да се сдобия с малко дюлево дръвче или храстче, ще трябва да си направя подложки от дюлеви резници?

Здравей. Предполагам с издънка ще стане. Дюлите пускат издънки. По принцип и при дюлевите подложки има разлики - някои имат по-слаб растеж, други по-силен. Ако дюлята е от семка, тогава би трябвало да е с по-силен растеж дървото.

преди 5 часа, embedeo написа:

Може ли да се отгледат хубави дюли, без да се третират изобщо с химически препарати за растителна защита?

При мен дюлите страдат от кафяво гниене и рядко задържат нещо. Те са мисля и диви, доста дребни и тръпчиви. Имам и три облагородени млади фиданки, но от тях засега нищо като реколта за сериозна дегустация.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Благодаря, Славянски!

(4.) Да, прав си, че дюлевите дръвчета пускат доста издънки. Аз, когато си рязах калеми, отрязах от корена на майчиното растение,  откопах и пресадих на временно място и две издънки. Беше малко късно, че времето се беше затоплило доста, но засега са живи, а дори и да умрат, лесно ще си намеря други през зимата.

(5.) Жалко, че предполагаемите ти диви дръвчета не задържат плод заради болести, но поне има надежда в облагородените ти фиданки. Ще следя с интерес в бъдеще.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Семките на дюлите се ползват успешно против кашлица.Особено ако се начукат в хаванче. Не случайно според мен защото именно това вещество спомага за образуването и на желе...

А имам отделени също й обвибката около семките, те също се варят за стопиране на кашлица, както и кората от нар.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние събираме и сушим ядрата на дюлите при правене на сладко или при печене, когато ги чистим - точно за такава цел!

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Не зная дали не сгреших. Короната на Дюлята ми се стори малко разхвърляна и поорязах клоните. Може би трябваше след като обера плодовете... ама .... естетиката преди всичко.

nojica.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Беше добре да снимаш преди и след. Така е малко трудно да се разбере разхвърляността.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На нашата дюля Лимон Айваси сорт са изпадали всички плодове. Бяха понаедрели, не виждах никакъв проблем и след седмица ги няма. Валяло е много през тая седмица. Това ли да е причината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 18 часа, Александър Ал написа:

Не зная дали не сгреших. Короната на Дюлята ми се стори малко разхвърляна и поорязах клоните. Може би трябваше след като обера плодовете... ама .... естетиката преди всичко.

Дюлите по характер растат "разхвърляни" и най-вкусната и добивна дюля, която съм виждал, старо дърво, прилича на разплетена кошница, търкаляна по баир :) Отделно, че бавно растат, та ако ще я оформяш, добре е да се заредиш с търпение ;)

 

преди 1 час, Venetka написа:

На нашата дюля Лимон Айваси сорт са изпадали всички плодове

Понякога дървото хвърля плода, когато не може да го изхрани. Не зная дали е това, но все пак да го спомена. Може да е проблем с корена, примерно пресно подкопан, може да е шок от променливи условия (студ/жега, суша/наводнение и тн). Може са е хормонално, дървото не e запасено и не може да заложи в плодовете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

По вероятно е да е от променливите условия. Не е копано около дървото. Там е поляна, която косим само. 

Миналата година отгледа доста дюли. Нещо не му е харесало тая година за съжаление.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, аз нямах предвид вие да сте подкопали, а друг ;) От наше село пример - завъждат се ларви на златка или майски бабалюг в корените, къртикът надуши тая раута и дойде да се развърти и почват странностите по дървото надземно. Или някоя полевка си направи дупка наблизо, нещо умре вътре, черъв налази да компостира, идва пак копач подземно и така. Най-често се случва (при вас не е така, но да го спомена) при нас като някой прекалено ентусиазиран овощар метне 2-3 кофи оборска тор в дупката на ново дърво и после що не се хвана - е как да се хване, като си направил хранилка за къртици...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Офф, пепел ти на устата Боби. Не ща такива помагачи в градината.

А и прекален овощарски ентусиазъм не ни е налазил, не сме торили. Искрено се надявам в нашия случай с дюлята да е някъде другаде причината.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Moята лимонова дюля: и моята сливопраслова Flover Fall 

леме.jpg

слив.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Моментно състояние- трети сезон след засаждане. Първо плододаване на дюля Limon AIVASI. 28.08.22. Село Баново на 18 км СЗ от Варна.

dula3.jpg

dula.jpg

dula2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Гадният западен вятър събори от дръвчетата всичкия останал плод. Още зелените Дюли Lemon Aivasi(Дръвчето е въдворено в Баново 2020 година) Т.Г. ще зреят на прозореца. Мисля, че добре се представя.

lemon.jpg

lemon2.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@embedeo
(1.) Както се вижда от десет годишния опит, покафеняването на месото е сортова особеност - значи не при всички го има или при някои е в по-малка степен. Ако този сорт силно и много покафенява и това те притеснява, аз бих ашладисала, а не да режа пораснало. Опитните лказват, че покафеняването не пречи на качествата на плода за преработка.

(2.) Аз приготвям пестил, като ползвам за желиране именно вътрешността и семките (внимавам да не са наранени семките, защото не са безобидни).

(3.) Опитвах някаква чешка купена "Дюлевица", която беше с аромат на дюля, но няма гаранция, че не е "парфюмирана". Също, опитах домашна такава, но човекът каза, че след дестилацията, е сложил плод в нея за известно време, което подобрявало аромата. Не съм веща в това и не знам дали искам, но от чисто любопитство...

(4.) Не съм чувала и чела за малка компактна дюля. Всички, които съм виждала през живота си, са разхвърляни и доста хоризонтални, което в моите очи е екзотична, красива картинка. Ако дръвчето ще се "възпитава" против природата си да расте във вертикална форма, подозирам, че няма да ти хареса като здраве и плододаване. Ако няма място, по-добре човек да се ориентира към друга овошка, макар, че дюлята е доста здраво и благодатно създание.

(5.) На този въпрос, също е отговорено в споделения опит на германските изследователи. За всичките 10 години, хектарите отглеждани различни сортове, не са третирани с никакви препарати.

(6.) Личен опит все още нямам. В таблицата на първа страница има сортови характеристики.
В един турски разсадник, собственикът ми похвали Esme, но може да е субективно. Харесвал я повече от "Лимон", разгледах, че в доста техни разсадници е от първите изброени. Имам малка, ще споделям натам. Някак се случи, че нямам ни един български сорт, но възнамерявам да посадя Асеница.

 

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 18.09.2022 г. at 16:07, Александър Ал написа:

Гадният западен вятър събори от дръвчетата всичкия останал плод. Още зелените Дюли Lemon Aivasi(Дръвчето е въдворено в Баново 2020 година) Т.Г. ще зреят на прозореца. Мисля, че добре се представя.

lemon.jpg

lemon2.jpg

Тази от Пламен Пенков ли беше?
Формата прилича на Limon Ayvası от картинките в интернет пространството. Може пък въпреки тънките клечици (в моя случай от двете им последни клечки "за зъби", едната загина), аз ти и Венетка да сме извадили късмет с не сгрешен сорт. 
Турци, които се занимават с отглеждане на дюлеви насаждения посъветваха, първите години да не режа много и да прореждам силно плода. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Антоанета , благодаря за подробните отговори! А като стана въпрос, ти, в крайна сметка, сдоби ли се с фиданки от сорта Лудвиг (Людовѝк)?  И, евентуално, добре ли се развиват?

(4.) ... По темата със "смаляването" на дюлевото дръвче, откакто писах тук, през юни 2022, "изтече много вода" и аз прочетох и научих доста интересни неща. Например, едно от тези нови за мен неща е, че има научни публикации, които споменават за дюли присадени върху глог дори и като част от комерсиална практика. Повече инфо пуснах в темата "Глог ( Crataegus sp.)", тук в bezmotika. В резултат, реших, че при първа възможност -- наличие на подходящи растения от глог, ще пробвам присаждане на дюля и/или круша върху тях. Иначе дюлевото дръвче, независимо от размера си, е доста красиво растение, в моите очи, но малките му размери биха имали и допълнително предимство, предвид че дюлята има едри и тежки плодове. Аз лично предпочитам половин килограмов плод  да расте и зрее на височина, колкото се може по-близка до човешки ръст, защото ако плода се откъсне неочаквано и полети към земята, то разликата в кинетичната енергия на удара при падане от 2 метра и при падане от, примерно, 5 метра е значителна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване