Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Radost

Здравейте :)

имам интересен въпрос. На село имаме два стари ореха и 3 нови, които според моите родители били много по-хубави и вкусни от старите ...

Четох и знам, че орех не се сади до къща. Може би поне на 10 метра разстояние ако не и на 30м. Оказа се че имаме не два, не три, а пет ореха!!! Купон...

Сега въпросът ми е. Според вас възможно ли е да си сплетат корените и да задружно да изградят огромен орехив корен заедно и щастливо, или ще си пречат и вече си пречат... дали трябва да се изкорени някой от тях и това възможно ли е изобщо?

С две думи Голяяям Купоооон :) много ми се иска д ане ги пипаме и да си останат така както природата реши :)

Благодаря ви предварително :)

 

пп. между другото не знам в коя тема трябва да поместя въпросът си. Боби, моля те я премести, ако прецениш. Благодаря

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз имам 5 ореха в двора, не мисля, че си пречат, но пък пречат на всякакви топлолюбиви зеленчуци и е невъзможно да се гледат домати, краставици, чушки, патладжани и т.н. 

Иначе през лятото е супер - създават много приятна прохлада. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Зависи и от големината на дърветата. В един имот, за който се грижа наблизо, има - броих - 18 ореха. Дворът е към два декара и нещо може би. От тези може би 5-6 са садени или оставени от хора навремето, другите са саморасляци станали на около 20 години вече. Всичките от по-младите са горе-долу еднакви на размер. Но поне половината са по периметъра/ дувара на имота, другите и по-млади са по към средата. Отделно има и огромни ябълки и круши десетина. Та земеделие няма да се прави с толкова дървета. Поне три-четири от тях са за махане във времето.

Зависи за какво ви трябва мястото. Орехите хвърлят сериозна сянка и стават огромни. Единият във въпросния двор може да е на сто години и е огромен, "затиснал" е две от ябълките, които самите са по 8-9 метра, а неговите клони са на 10-12 и нагоре. Рязането на такова дърво си изисква ноу-хау. А този конкретно е калпав и костелив и отива за катериците, та не ми е толкова жал, но и не пречи толкова до дерето, а е и внушително дърво. Принципно орехи бих толерирал повече от северна страна и някъде, където не пречат на другите насаждения. Зависи и място колко имате. Но пък от липса на орехови ядки не мога да се оплача.

Другото е, че си има време за сечене и ореховият материал (тъмната сърцевина) е много скъп. Не си струва да се гори, макар върху някои от орехите, които премахнахме (а те не бяха малко) да сложихме успешно мицел от шиитаке. Има хора, които режат големи дървета и на място ги бичат на янове. В момента чамът гони цената на ореха (отпреди), а орехът може би на палисандъра (вече).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

По моите наблюдения: ако са наблизо по-мощният орех "задушава" другия. Не съм забелязал ореховите корени да пречат на къщата, както е при липата да речем. Орехът с калпави плодове е най-добре да се отсече, иначе само мъчи стопанина си. За сянката вече е казано, моите са от северната страна. А за пред къщи си има лозници.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

По принцип орехите са защитени и ще ви трябва разрешение, ако ги премахнете. Но в България няма закони, дядо ми беше засадил 5,6 ореха на двора, единият пречеше на къщата, другите пречеха въобще, на всичкото отгоре бяха гъсто засадени. Нарязах ги за дърва, не бяха стари орехи, може би на 20 години.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radost

Ехаааа много ви благодаря за отговорите :)

Всичките 5 са на запад.

Закачам ви снимка да ги видите. Един до друг са горе долу и петте. Два по-стари (и не много вкусни според ноите родители) и три малки.

image.jpeg.778e3f627f608b24f8c6e00a9850a7ba.jpeg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз бих махнал веднага най-левия голям, само се пречка и е почти заминал (нали натам е юг?). И поне един от двата малки насред градината, но зависи дали не искам повече орехи и по-малко градина :)

А за защитеното: в България сме, освен това е в частен имот. Преди да се разлисти - режеш. Ако някой вдигне пара, поради зъл комшия да речем, казваш "изсъхна преди две години" и толкова, но не вярвам да се стигне до там.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Дори в частна собственост. Ако пречи на основите на къщата може да се реже.. моите с разрешението на кмета ги изрязах. Но устно разрешение.:grin:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Астрала Другият път го питай дали можеш да имаш по-близки отношения със самотна комшийка! А като се обърна не чу ли зад гърба си някакво мърморене по твой адрес? :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Онзи до оградата ще я счупи. Аз бих оставил само най-десния голям + евентуално един от двата малки във вътрешността на градината. Може би е добре да имаш предвид, че съседите ти, върху които ще пада сянка от дърветета (есенно време от най-десния сянката може да стигне до 100 метра след 10 години) ще те "благославят" за засенчването на имотите им и особено ако гледат едногодишни растения, реално всяка година ще се "радват" на занижени добиви.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

То зависи от съседите и мястото, все пак и те ще берат орехи. А орехът е толерантен към постройки, поне според мои наблюдения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radost

Много ви благодаря за всички отговори :)

Ако все пак решим да махнем някой от орехите, някой от вас запознат ли е как става това? Само отгоре ли се реже, или и отдолу някак се откопава... а след това дървото може ли да се остави да си “гние” в почвата...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Режеш възможно най-близко до земята. След това можеш да метнеш една плоскост отгоре, за да не тръгват издънки и ако не ти се копае. Ако ти се копае - кирка, секире и много търпение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Орехът и по издънки не си пада, особено ако е старичък. Режеш ниско на пън, дънерът е добре да се продаде за дървесина, но не ме питай как и къде.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване