Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Естествени стимулатори на растежа

Recommended Posts

Kalam Mekhar

Имам смокиня в саксия с проблемен растеж, който смятам, че идва от проблем с кореновата система. В момента я засушавам умишлено и се чудя при следващото поливане, какво да сложа във водата. Не съм слагал никакви химии досега, защото бях пуснал червеи да изядат, колкото могат от загниващият торф около корените.  Маята за хляб, стимулира ли коренов растеж или разпадащите се белтъци/амино- киселини поддържат само вегетативен растеж? Също така ме интересува, ако принципно има някакво загниване по корените, дали отделеният въглероден двуокис от маята няма допълнително да влоши състоянието им. Миналата година питах за поливане с мая, но, особена полза не видях. Проблемното растение тръгна чак есента и не съм убеден, че е било заради маята.

Благодаря предварително за мненията !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

То за естествени, но......

Краси ползваше някакъв тор за корени, да не те подведа може би беше рутмост.

Богати на фосфор торове.

Аминокиселините когато и да ги ползваш са ОК особено при стресови ситуации. По-добре се поемат листно. Повечето листна маса следва и развитието и на повече корени. 

Убеди се, че няма ларви в почвата които да изгризват младите коренчета. Началото на сезона е, предполагам може да се ревизира, поореже и засади наново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, peterstamov написа:

То за естествени, но......

Краси ползваше някакъв тор за корени, да не те подведа може би беше рутмост.

Богати на фосфор торове.

Аминокиселините когато и да ги ползваш са ОК особено при стресови ситуации. По-добре се поемат листно. Повечето листна маса следва и развитието и на повече корени. 

Убеди се, че няма ларви в почвата които да изгризват младите коренчета. Началото на сезона е, предполагам може да се ревизира, поореже и засади наново.

Подариха ми я засадена в торф. Пресадих я заедно с торфа около корените, защото не можеше да се премахне. Мисля, че от загниващият торф идва проблема. За фосфор, просто ще сложа няколко гранули троен суперфосфат. Освен това имам цяла колекция разтворими торове с различни съотношения на NPK. Ще сложа мая при следващото поливане. Засега ще го засуша, поне още за седмица, защото, опитът ми досега с проблемни корени е, че не могат да се оправят без засушаване. Засушаваш и след това започваш да поливаш оскъдно около стените на саксията, за да гонят корените влагата.

В инструкциите за торене с хлебна мая фигурира една глупост, която ме притеснява. Там пише, че "отделя въглероден двуокис, който храни растението".  Растението го ползва, когато е във въздуха. Но, на корените им трябва кислород, а не въглероден двуокис.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Не знам какви са възприятията ти за полято, преполято и т.н.

Вискяр беше казал преди години го помня - "Усталъка в земеделието е в поливането" - или нещо подобно. Усталък е стара дума за майсторлък.

Торене с хлебна мая не ми се връзва нещо - маята не е тор. Маята е са живи микроорганизми, които преработват захарите. Отделят въглерод нещо си да и етанол - ракийта. Както и винените дрожди. Ако има органика в почвата нека е мая. Ама торфа....

И от тук друго, което си мисля е, че в торфа има храна за месец два макс. 

На корените им трябва кислород да!

  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

... може би микориза...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе не знам, но където съм поливал с мая след седмица е имало очебиен резултат. Разбира се не съм прекалявал, не знам за отрицателни последици.

Но и торове и хормони не трябва да са мръсна дума - все пак е само проект на дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 часа, peterstamov написа:

Не знам какви са възприятията ти за полято, преполято и т.н.

Вискяр беше казал преди години го помня - "Усталъка в земеделието е в поливането" - или нещо подобно. Усталък е стара дума за майсторлък.

Торене с хлебна мая не ми се връзва нещо - маята не е тор. Маята е са живи микроорганизми, които преработват захарите. Отделят въглерод нещо си да и етанол - ракийта. Както и винените дрожди. Ако има органика в почвата нека е мая. Ама торфа....

И от тук друго, което си мисля е, че в торфа има храна за месец два макс. 

На корените им трябва кислород да!

  

Мисля, че се разчита на разпад на аминокиселините до нитрати. По принцип, старият торф е само в средата на саксията. Отстрани и отдолу съм сложил обогатена с добре обгорял оборски тор почва. Не мисля, че е от липса на ресурс, а по- скоро, проблемът идва от топката останал от предходната година торф около корените. Още при пресаждането се виждаше, че има загниване по корените. За това през зимата сложих в саксията земни червеи с надежда да изядат загниващият боклук. Животинките наистина се виждаше, че работят, но, вероятно, това не е достатъчно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Върби ако имаш наоколо нарежи на парчета по около 10 см от клонките им в една кофа, сложи  чешмяна вода за ден и поливай после с тази вода. Отличен стимулатор е за растения, и за вкореняване, и за растеж. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Мисля, че се разчита на разпад на аминокиселините до нитрати. По принцип, старият торф е само в средата на саксията. Отстрани и отдолу съм сложил обогатена с добре обгорял оборски тор почва. Не мисля, че е от липса на ресурс, а по- скоро, проблемът идва от топката останал от предходната година торф около корените. Още при пресаждането се виждаше, че има загниване по корените. За това през зимата сложих в саксията земни червеи с надежда да изядат загниващият боклук. Животинките наистина се виждаше, че работят, но, вероятно, това не е достатъчно. 

Етакива растения като имам, като завра маркуча и измивам всичко от корена. В покой нали.

Оборския тор, Азота гори корените. Мисля си преценил това при смесването?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Смокинята нали обича алкални почви. Може би торфът не е подходящ и трябва да се добави нещо за алкализиране (варовик, гасена вар ? Не знам какво се слага)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 54 минути, greenn написа:

Смокинята нали обича алкални почви. Може би торфът не е подходящ и трябва да се добави нещо за алкализиране (варовик, гасена вар ? Не знам какво се слага)

Торфът е само около корените. Почвата, която съм сложил в саксията е черноземна с обгорял оборски тор и другите растения растат отлично в нея. Съмнявам се да е вкислена, защото още не съм почнал да я торя с минерални торове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, peterstamov написа:

Етакива растения като имам, като завра маркуча и измивам всичко от корена. В покой нали.

Оборския тор, Азота гори корените. Мисля си преценил това при смесването?

Да. Не повече от 20% е оборският тор. При това е толкова добре обгорял, че върху него расте трева. Имам още растения, засадени в същата смес и се развиват отлично. Вече са с по 40 сантиметра прираст на остъклената терасата.

Късно е вече за миене. Не смея повече да я бърникам, да не влоша нещата. Когато правиш нещо, трябва да изчакаш и да видиш, дали има ефект. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ние да сме живи и здрави, иначе растенията ще останат сираци.

Миналата година дадох торба пари за цветя, които ми бяха любими в гръчко. Някои бяха в големи саксии, не ги пресадих и само след месец-два започнаха да съхнат, т.е. свършили им химикалите. От другите две едното измръзна рано - оказа се, че е на студено течение откъм селската къща. Само едно ми остана.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Полях с разтворена във водата мая за хляб, без да престоява във водата. Надявам се да няма отрицателен ефект. Доста голяма дилема беше, дали да полея с чиста вода или с мая в нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване