Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Великата китайска стена - висока леха

Recommended Posts

Гого

Започнах да си правя висока леха на границата на градинката. Да спирам навлизането на треви и уж да се улесня отглеждането...

Първо реших, че ще го правя с ритловици. Белене, обгаряне, минаване с телена четка да падне обгореното до въглен. През компресор да се обезпраши и мазане с нещо безцветно.

2.jpg

3.jpg

IMG_3762.JPG

Не ми отне чак толкова много време, да реша, че с ритловици няма да е мнгоо добре. В смисъл, многото работа ме караше да си мисля така. И реших, да ползвам комбинация о тпалета и ритловици. Обгорих няколко палета. Сложих ги на място и мислих да прокарам ритловици през тях. Отказах се. Казах се и това да правя.

След това, бях замислил, вътре да сложа нещо за хидроизолация. Ама понеже палетите ги слагам с трупчетата навъутре, да ми е хубаво отвън, тази изолация се оказа трудоемка за полагане, че и грозно. Затова си казах, майната му, ще видим кога ще изгние. И когато това стане, ще положа изолация от външната страна и там ще сложа ритловици или нови дъски

Копая под нивото на  терена, за да извадя почва. Слагам ред картон. Натрошени сухи клонки. Поизгнил мулч. Върху него от изкопаната пръст., Пак от същия мулч, пак пръст, пак мулч, пак пръст. Идеята ми е да спестя от пръстта и да я олекотя. Пък да видим какво ще стане.

Странмично на стените ще пробия отвори, в които да засадя ягодки, да може кокошките като се разхождат, да си похапват.

IMG_3774.JPG

IMG_3778.JPG

IMG_3779.JPG

IMG_3780.JPG

IMG_3781.JPG

IMG_3792.JPG

IMG_3788.JPG

IMG_3789.JPG

IMG_3790.JPG

П.с.: Подбрал съм палети с размери 60/90 см.

П.п.: С ритловиците реших да направя конструкции за домати и краставици, тип чеверме

IMG-3769.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Какво мислиш да садиш? Изглеждат много добре, поздравления за труда, предполагам по-ниски зеленчуци ще слагаш в тези високите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Все бях виждал саксийки, ама като тези :o И к'ва е ползата от файдата, освен че няма да се дупиш докато плевиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 9 часа, kokorko написа:

Какво мислиш да садиш? Изглеждат много добре, поздравления за труда, предполагам по-ниски зеленчуци ще слагаш в тези високите?

Странично по височината ще правя дупки за ягоди. Отгоре тази година ще насадя пипер/чушки/капия, може зелен фасул, патладжна. Иначе бих пробвал зеле, моркови. Както и подправки, които да не ми препикават кучетата. И понеже съм гледал краставици на земята, може някой ден пробвам и краставици да садя там, като ги провисвам нагоре надолу покрай лехата. Също се вижда и че имам метална оградка - мога да я ползвам за конструкция. Може и увивен боб на този принцип. Даже си мислих и да терасирам някои лехи. За по-интересно и за комбиниране на различни по височина зеленчуци.

преди 8 часа, Лозето ме наби! написа:

Все бях виждал саксийки, ама като тези :o И к'ва е ползата от файдата, освен че няма да се дупиш докато плевиш?

Като си помислиш, че даже няма и да плевя... :Д
Ползата е, че ги ползвам като стена от навлизащите отвън плевели. Всяка година с това се занимавам, а е трудно, като влизат през оградката. Нито да ги кося, нито да ги копая, нито да ги плевя. За височината - такъв материал имах, такъв използвах. Не исках да режа палети. Както казах, ще ползвам височината и за ягоди. Както и да си закачам на тях сандъчета с цветя. Макар да не плевя, защото ще мулчирам с велпапе и слама, да бера продукцията прав, пак ми е от полза, защото аз не обичам да се надупвам. :> И не на последно място, аз полза от файда не търся. Правя го, защото ми харесва. Даже не държа на продукция.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За подправки ми изглежда идеално. Можеш да пуснеш подправки и странично в дупките.

То и при мен котките са проблем  освен, че се изхождат, се гонят из лехите и има щети. Мислех си направо да оградя зеленчуците  ама над 100 метра ограда не е малко. Не знам ако им пусна електропастир, дали няма да е по- добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване