Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Radost

Краставиците с какво си сътрудничат?

Recommended Posts

Radost

Здравейте прекрасна група :)

направих си за първа година разсад сама от краставици и сега имам 12 краставички, по 3 краставички в кофичка. 
не знаех че толкова бързо растат и ги насадих края на Март с доматките.

Вече искат да ги насадя в саксийте да си пълзят и растат на широко :)

и така две въпросчета:

1. По 3 ли да ги оставя заедно или по две както доматките? Могат ли да се “пикират”?

2. С какво си съжителстват да насадя при тях? Знам че доматките се обичат с босилека, нали така?

Сигурно много ще се смеете ;) ама нищо сега се уча :)

Между другото заповядайте в моя албум ако искате :)))) още няма много снимки, но може да видите живота на една тераса в София :)

ПП. Не съм сигурна за коя тема е въпросът ми. 

AB1CA0B6-0C84-43C7-9CD2-3AC2CE20887B.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За ДС не знам дали си сътрудничат, но мисля че би трябвало да стане с БРЦК - боб, репички, царевица, копър. Също кореноплодни. Аз лично сея копър при краставиците. Те си "сътрудничат" и в буркана после.

https://www.homesandgardens.com/advice/cucumber-companion-planting

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Radost, като садиш краставиците, задължително закопай цялото стъбло до листата полегнало, не в дълбочина. Друг път обърни внимание - след поникване, веднага премести на хладно или доосветявай с фито лампа, за да не се издължават. Ако това стъбълце го оставиш незаровено над почвата, слънцето ще го изгори.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Radost, ето какво съм записала - латинката подобрява вкуса и растежа, отблъскват бръмбарите, също може да служи като местообитание за хищни насекоми - паяци и земни бръмбари. Майораната предпазва от краставичния бръмбар. Люти чушки - корените им, помагат за предотвратяване на фузариум - кореново гниене и широк спектър от други болести и гъби.
Харесват се също с бобови, зелеви, лукови, аспержи, моркови, маруля, копър, риган, пореч и т.н. 
Не са добри партньори с картофите и салвията.
----
И аз съм новак - опитните сигурно сега ще се подсмихнат, но направила съм си екселска таблица, в която вписвам приятели и неприятели на различните растения и докато натрупам някакъв опит, може да се окаже полезна.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тук може също да се надзърне. Успех! :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radost
На 17.04.2022 г. at 22:10, Славянски написа:

За ДС не знам дали си сътрудничат, но мисля че би трябвало да стане с БРЦК - боб, репички, царевица, копър. Също кореноплодни. Аз лично сея копър при краставиците. Те си "сътрудничат" и в буркана после.

https://www.homesandgardens.com/advice/cucumber-companion-planting

Много Благодаря :)

ще прочета и информацията от линка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radost
На 17.04.2022 г. at 22:58, alys написа:

@Radost, като садиш краставиците, задължително закопай цялото стъбло до листата полегнало, не в дълбочина. Друг път обърни внимание - след поникване, веднага премести на хладно или доосветявай с фито лампа, за да не се издължават. Ако това стъбълце го оставиш незаровено над почвата, слънцето ще го изгори.

Много Благодаря :)

Колко ценна информация. Не знаех.

още не смея да садя навън. Вчера имахме сняг.

А има ли нужда да разделям коренчетата или да си ги оставя трички заедно в кофичка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radost
На 18.04.2022 г. at 10:06, Антоанета написа:

@Radost, ето какво съм записала - латинката подобрява вкуса и растежа, отблъскват бръмбарите, също може да служи като местообитание за хищни насекоми - паяци и земни бръмбари. Майораната предпазва от краставичния бръмбар. Люти чушки - корените им, помагат за предотвратяване на фузариум - кореново гниене и широк спектър от други болести и гъби.
Харесват се също с бобови, зелеви, лукови, аспержи, моркови, маруля, копър, риган, пореч и т.н. 
Не са добри партньори с картофите и салвията.
----
И аз съм новак - опитните сигурно сега ще се подсмихнат, но направила съм си екселска таблица, в която вписвам приятели и неприятели на различните растения и докато натрупам някакъв опит, може да се окаже полезна.

Много Благодаря :)

Новак ама доста по напред от мен ;) аз още не съм си направила екселската таблица :)

Много полезна и интересна информация. Благодаря и за чаршафите :)))))

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 часа, Radost написа:

още не смея да садя навън. Вчера имахме сняг.

Не бързай. Краставиците са топлолюбиви. Не знам каква е надморската височина, но нощните да са около 8-10 градуса поне мисля. След съответното аклиматизиране (изнасяне навън през деня постепенно за по-дълго). При мен разсаждането става може би след 15-ти май.

Цитат

А има ли нужда да разделям коренчетата или да си ги оставя трички заедно в кофичка?

Според мен разделяш. Две по-може, но три ми се вижда твърде гъсто после за разделянето.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване