Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Контрол на налягане от помпа

Recommended Posts

Боби Димитров

Имам следното чудене и ще се радвам експертно да ме коригирате.

Преди един живот време, на нивата на мой тогавашен приятел имаше сондаж за поливане и помпа. Там имаше нещо като клапан, който връщаше обратно в сондажа част от водата, идваща от помпата. Като идеята беше по тръбата към нивата да идва по-ниско налягане, без да се тормози помпата като се "спъва" с кран или друг метод. Това решение беше правено от техен човек, съответно не зная до колко е стандарт или качествено.

Защо питам? Имам резервоар за дъждовна вода 5 кубика и искам да го пусна по капковото, но помпата (най-обикновена лидълка от този тип) дава доста голямо налягане. До момента съм я ползвал с прав маркуч два пъти да източа резервоара миналата година (имам го от тогава) и забелязах как мята маркуча, отделно, че издърпва цялата вода за дали има и 40 минути. Бих предпочел да пусна по-ниско налягане към капковата система, съответно някъде след помпата да има такъв регулатор на налягането, който да връща част от водата долу или ...?

Гледах едни, които са като тръбичка просто и се чудя как могат те да работят без да "спъват" помпата - предполагам са правени за подаване на вода от водопровод?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Всеки регулатор на налягане от такъв вид ще ти спъва помпата. Решението е смяна на помпата или поставяне на изравнител (втори резервоар) на подходяща височина, откъдето ще имаш желаното налягане по гравитачен път.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Не, ще изгори или защитата ще се задейства. Има и по-слаби потопяеми помпи, те са за чиста вода. Тук намерих евтина помпа, цената е достъпна. https://edigital.bg/pompi/tip-46042-ppg-280-s-membranna-potopyaema-pompa-280-w-p652164
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Центробежните помпи нямат проблем да работят с регулатор на налягане даже се разтоварват. Но тази от лидл няма да свърши работа. Аз ползвам такъв регулатор но на водопровод заедно с манометър :
http://www.water-technic.com/regulator-na-nalyagane-redutsir-ventil-za-voda-minirid-34quot-p313/ 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, благодаря ви, аз нямах предвид, че ще купя този като тръбичка, а точно, че не бих го купил, защото като го гледам не прави това, което ми се иска :) Също така помпата е налична от цифра време, не смятам да я подменям, освен ако не се гътне.

Та мисълта ми е дали имате идеи в другата посока, която описах в началото, защото не зная как се казва такъв клапан или каквото е, което връща част от водата, не зная дали е правено самоделно или купено готово.

Иначе резервен вариант е да ползвам надземни резервоари, но точно за да избегна тази грозотия взехме вкопан. Не е не възможно и в краен случай ще им търся от северна страна някакво място, но и там не е просто, защото трябва да взема 5 броя (по 140 лв... нали, 5 седмици храна, при положение, че вече имам резервоар...), отделно да им правя конструкция, за да ги дигна метър нагоре (за нея също нямам матрял) и отделно да ги крия с нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Всеки тройник, четворник и т.н. n-орник ще ти намали налягането и ще можеш да връщаш в резервоара. Ще се омоташ в тръби и маркучи, но поне без втори резервоар. Вторият резервоар не му трябва голям обем според мен. Нали е капково?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

.... трябва да взема 5 броя ...

А какво налага закупуването на 5 броя? Купуваш един брой, пълниш го и поливаш. Едва ли всеки ден ще изливаш по 5 кубика вода, то и няма как да ти се пълни големият резервоар всеки ден с дъждовна вода с 5 кубика ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Най-тъпият клапан за който се сетих: тръба нагоре на n-метра и маркуч наобратно - налягането е гарантирано. Някъде още по-нагоре може да води маркуче, през което да се поема въздух, заради евентуалния пречещ ефект на самотока.

Използвах умопомрачаващ софтуер за илюстриране, по-зле и от Paint:

Untitled.png

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

На тази картинка виждам един-два тройника един след друг навързани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Привечер, на по чашка, резервоара на Боби изглежда така

Bobi-Rezervoar.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ако програмата го позволяваше щях да туря русалки да се плацикат!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Bobi-Rezervoar2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Като ми цепеше маркучите на капковото, в края на системата монтирах един предпазен клапан от соларната система, който имах изпаднал. Пърпаниса, но разтоварва. Има такива на различни барове.

 

Z1515MF.jpg

 

Две години докато обясня на бащата, че помпата се разтоварва при насрещно съпротивление. Има крива на работа. Сега вече държим крана леко притворен да работи в режим.

Помпата, която си посочил на картинката виждам, че пише h = max.9 m. Това не е ли един бар налягане?

А дебита огромен max. 20 000 l/h?  Ако е така нямаш проблем с налягането а с дебита! Тук трябва да сметнеш колко капки по колко литра за колко време и може да се окаже, че всичко е наред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Ся...аз нямам много опит, ама да се изкажа и аз :) Аз какпковото си го представам по 2 начина. Първи: една маломощна помпа, с някакъв регулатор на налягане евентуално и да работи денонощно. Например някоя помпа за езеро....по 40 вата има за 50-60лв....ама тва май е тъпа идея като цяло. Втория вариант (аз тва правя): квато помпа имаш. Гледаш колко и е дебита през дебел маркуч на нивото на градината. След това, както казва @peterstamov, смяташ колко метра маркуч с колко дупки и колко литра на час на дупка ти трябват да да поеме тази вода (всъщност може би около 70% от тази вода, щото трябва да подържа и налягане за да работят капкообразувателите). И после си пускаш помпата за колкото минути на ден/седмица искаш. При мене маркучите са с капка през 10см и полива наред а не на коренче. А тва да пускаш помпа 1100вата и да ползваш само 10% от дебита и като го регулираш по някакъв начин ми се вижда кофти идея, най малкото щото плащаш ток 1100 вата а свършената работа е за 110. Забравих да кажа че при мене помпа около 1500л на час при отворен маракуч я набивам в около 100м маркуч с капка през 10см...не помня колко беше на дупка...ама може би около 1 кубик излиза през дупките на час...и го пускам по 2-3 часа на седмица

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен този проблем съм решил с хидрофорен съд от 300 л с мебрана вътре, надута на 3.3 атмосфери, която поддържа налягането, докато не работи помпата. Помпата тъпче до 5.5 атмосфери. Докато стигне по тръбички и маркучлета до крайна точка, налягането е съвсем друго. Като падне в съда на 3.5, помпата се включва отново с пълна сила и го натрясква. Горна и долна граница се регулират според нуждите и възможностите на помпата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Гого , нЕма начин да не бъркаш или недоизказваш нещо. При три атмосфери стандартните маркучи за капково ще гърмят като нестерилизирани компоти :) Особено тънките (лентови) с вградените дупки. А за да се понижи налягането трябва да имаш поток през подходящи стеснения, което си е живо хабене на енергия.

Не разбирам Боби що толкова се бои за естетиката на външния бидон, още повече, че е добре да го скрие в клоните на някое дърво. Пък ще му спести почти всички проблеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 7 часа, Лозето ме наби! написа:

Не разбирам Боби що толкова се бои за естетиката на външния бидон, още повече, че е добре да го скрие в клоните на някое дърво. Пък ще му спести почти всички проблеми.

Проблемът с естетиката може да се реши с малко боя и две четки.  Децата ще свършат останалото:

images_cms-image-000012857.jpg.dd4028394835b5ed396d9d7e045f8c7d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване