Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Езера, филтри и рибки

Recommended Posts

Боби Димитров

Една хубава дискусия с детайли за изграждане на филтър за езеро в градината, UV лампи, помпи и прочее.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Към експертите, които виждам са много, почти колкото доматарите, имам следното питане.

Възможно ли е да се направи low tech или директно no tech решение? Единствено течащата вода ли е начинът? Може ли да работи без филтър? Какви са проблемите и как са решени те в природата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Не съм експерт, а драскач :) Знам няколко езерца без филтри и фонтани. По мърляви са. Проблемите в природата са решени с малкия брой риби в единица обем :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 1 час, Боби Димитров написа:

...Възможно ли е да се направи low tech или директно no tech решение? Единствено течащата вода ли е начинът? Може ли да работи без филтър? Какви са проблемите и как са решени те в природата?

Възможно е без УВ, но без помпа - НЕ! Без УВ ще трябва сериозен обем и голяма площ плитчина с растителност (много), която да филтрира потока вода след помпата, преди да се влее в дълбоката част. Хубавото е, че помпите са напълно безшумни и относително икономични. За оф грид е много подходяща система на 12/24В, панел + контролер + помпа. Когато грее помпата работи, когато е мрачно/нощем не работи, автоматика от естествен тип :) Броя на рибите също е фактор, но те достигат етап в който спират да се размножават или поколението не стига до зрялост, защото се пренаселва и бива изядено още на хайвер или на малки рибета. Все пак без рибки не става, освен ако не си фен на комарите и искаш да си развъждаш допълнително. В природата също има цъфтеж на алги и пр. но той е по повърхностния слой, където водата се награява повече и има светлина, но това е малка част от обема и не може да предизвика кислороден дефицит и екокатастрофа, въпреки, че понякога се случва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ето в басейна, няма филтри и помпи. Но има доста лилии, които точат всичко с коренеите си. Ползвам щайги, застлани с мрежа за сянка. Хем да успява да циркулира водата през корените. Хем пускат корени извън щайгите. 

IMG-4130.jpg

В езерото не се вижда нищо в момента. Чисто зелено е. Мятах захранка и дебнех да се покаже някоя, за да я хвана и преместя в басейна. Сложил съм засега 3 златни да ядат ларвите на комарите.

До момента в който не сложих лилиите, не можех да сваря да чистя и вадя от нишковидните водоразсли. Макар че отиваха за компоста.

В момента са разсадени. Затова доста се забавиха с развитието и цъфтежа. Едвам изкарах щайгите. За първи път ги пресаждам. Бяха се развили едни коренища, които нямаше как да изкарам, ако не разчупя. И после в сичко начупено го насадих. От 3 щайги, станаха 9.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Много лесно се размножават чрез разделяне на коренището, да, а сега, както са на плитко и имат изобилна светлина ще се сцепят да цъфтят.

Моите например са подарък от @Ру® и също са продукт от разделяне на коренище. Имам и една купена, която, разбира се е в пъти по-некачествена, вероятно от съвсем малка част от корена на майчиното растение, но въпреки това цъфна миналата година. Тази се надявам да е укрепнала. Иска ми се някой друг цвят. За сега са розови, нещо като охра и май жълта, но за последната не съм сигурен, тя е новата и не помня с какъв цвят беше цъфнала лани, но май за жълта я взех. Останалите ми растения са от ботаническата на БАН на околовръстното. Леличката в сектора с блатните растения вече ме познава и ми скубе това онова, но май от там хванах и нишковидните водорасли. Последните май минават за храна на рибките, щото не са толкова инвазивни, колкото ги описват, та явно нещо ги контролира :)

...абе хубаво е една водна крава да имаме и да си я менкаме от време на време :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Гого Много яко...не се бях замислял за този вариант на езеро...Не е много естествено, но е лесно :) Шайгите ги постилаш със засенчваща мрежа и после пръст вътре? Или без? Има теория че може и без пръст....само в чакъл/пясък, ама не съм опитвал. Та предполагам сигурно може и само в засенчваща мрежа да се омотат коренищата и някой камък да не мърдат. Аз също имам доста лилии (5 саксии с по 3 вътре на 1.5-2 кубика езеро), ама нишковидните яко се въдят! Предполагам че е щот сипвам по 1 буркан суха храна седмично :). Но пък с тях е по естествено езерото, изяждат манджата на алгите, и обират и финните механични боклуци

@Лозан Нишковидните растат яко при мене, ама зависи колко храна мяташ на рибките. Много храна = много водорасли. За лилии с друг цвят (аз имам бяла, розова, и жълта) може да погледнеш тук: https://www.facebook.com/doichinvladimirov (втората публикация е със сортовете, описания и цени) Ама 30-100лв за по интересните сортове ми идват в повече. Може да правим някаква комбина...купуваме заедно, един гледа и след година-две дава на другите :) За водната крава....не мисля че рибките ги ядат освен ако не са много назор. Има някои видове езерни (безцветни) риби които уж ги ядяли...ама....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен жълтите са с прошарени листа. Ако и жълтата е от Ру, значи и тя трябва да е с прошарени, защото сме ги купували от едно и също място.

IMG-4127.jpg

В началото се пробвах в чакъл да ги садя. Всички измряха. Вероятно езерото трябва да е доста "замърсено", за да може да изкарат така.

Сега сложих пръст от градината. После видях пък, че трябвало да е глинеста. Ама вече е факт, така че...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ето я и зелената вода в езерото, откъдето махнах лилиите за ремонта:

Иначе пише, че тази среда е добра за рибите, макар не за окото.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

С разрешението на браТчедката...малко красота...

 

632476233_.PNG.67a17e47e1dc3617d3f4540ec04d29cb.PNG

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 19.05.2022 г. at 14:40, Panik написа:

Знам няколко езерца без филтри и фонтани. По мърляви са. Проблемите в природата са решени с малкия брой риби в единица обем

Значи, мен не ми е нужно да е кристал, въпросът е да не мирише на блато и да не въди допълнително комарьийе. Имаш предвид, че в природата има по-малко риби като брой? Бих предположил, че са налични механизми за динамичен еквилибриум, демек има carrying capacity водоема и ако се намножат, почват да измират (или да биват изяждани)

 

На 19.05.2022 г. at 15:52, Лозан написа:

Възможно е без УВ, но без помпа - НЕ! Без УВ ще трябва сериозен обем и голяма площ плитчина с растителност (много), която да филтрира потока вода след помпата, преди да се влее в дълбоката част. Хубавото е, че помпите са напълно безшумни и относително икономични. За оф грид е много подходяща система на 12/24В, панел + контролер + помпа

Предполагам си много по-напред от мен в темата с natural swimming pools, не че искам нещо подобно, но там могат да се видят бая работещи решения без помпи. Разбира се, говорим за други обеми, 20-50-100+ кубика, от които има отделени поне 20-40% от площта за растения и наистина някои имат циркулационни помпи, но други нямат. Реално аз преди години се запалих точно по този тип басейни и си мислех как това може да бъде смалено като обем - до къде е физиологичната граница, така да се каже, която да се достигне без да имплодира цялото нещо (примерно да стане желирана топка седимент и алги). Това би изисквало много добра биологична филтрация и имам интерес към подобно нещо, макар че нямам идея/възможности за реализация в близките години и на мой имот, но предвид колко хора консултирам в момента, може и да успея да го изпробвам на друго място. Целта е в сценарий на колапс, водната площ да не деградира без дунапрени и части за помпи, а да се самоподдържа.

Сега не мога бързо да намеря един клип, който мисля Гого ми беше пращал на един датчанин (холандец? французин?) - с помпа беше направил кръг от езерце > микро поточе по камъчета в двора и обратно в езерото. Това го вметвам основно поради декоративната му стойност, но предполагам поточето работи добре за аериране на водата също.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 23.05.2022 г. at 19:46, Боби Димитров написа:

...предполагам поточето работи добре за аериране на водата също.

И е плитко, слънцето прониква в целия обем и действа като ув лампа. Въпросът е, че пак опираме до помпа.

Преди време имах идея за вятърна помпа (като тия руските по клиповете в тубата), почти я направих, но стругарят не се справи добре с два елемента и замръзих проекта докато намеря такъв. То пък взех че сложих соларки и избрах готовото...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 21.05.2022 г. at 13:25, Гого написа:

Ето я и зелената вода в езерото, откъдето махнах лилиите за ремонта:

Иначе пише, че тази среда е добра за рибите, макар не за окото.

Пък аз съм чел, че алгите и водораслите изсмукват кислорода и отлагат разни цианиди, амоняци... 

Иначе май и при мен има такава с прошарени листа, но е по-скоро охра, знам ли, ще погледна обстойно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване