Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Мерлин

Охлаждане на оранжерия

Recommended Posts

Мерлин

Здравейте колеги,

Миналата година реших да си построя един навес за доматите (9х3м), за да ги предпазя от дъжд, който ми съсипа насажденията преди години. Тази година реших да я затворя напълно и сях два реда домати мой разсад на 10 април. двата реда вдясно са сяти 20 дена по-късно с купешки разсад.
Още миналата година, когато нещата бяха само на навес забелязах, че под него температурата е с 6 до 10 градуса по-висока, отколкото отвън.
Оранжерията е разположена на южен склон и ориентирана Север-Юг, т.е. слънцето я пече цял ден като се започне от обяд главно откъм долната страна та чак до 20ч главно отдясно.
Отгоре имам разпъната на проволка мрежа за засенчване 45% (вече малко поизбеляла), както и от дясната страна, но това не помогна миналата година. Тия дни смятам да сваля найлоните от двете страни и в дъното (там имам голям прозорец напълно отворен и 1/3 отворено от долната страна), защото вече запона да качва до 30-33градуса вътре, дори при температури на въздуха от 20-23гр и директно слънчево греене. През деня влажностт под найлона пада на 30%, вечер отива на 90%. Имам базирана на Ардуино метеостанция под найлона - кутията по средата, откъдето по WiFi имам данни в реално време през нета - темепратура и влажност на въздуха и почвата.
Какво бихте ме посъвтевали да направя и дали въобще е възможно да намаля температурата вътре (миналата година, когато беше отворено отвсякъде също беше висока), защото отсега нататък температурите само ще отиват нагоре?

Оранжерия.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен да дългите страни съм сложил мрежа и за сега е добре. Лятото може да помисля за засенчваща отгоре. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Първо провери дали наистина датчикът подава верни данни. Ако ти е горе на открито, смъкно го долу на сянка без директно греене на слънце. Свери му данните и с термометър нормален, поставен до него. При мен тези датчици от метео станция при напичане дават сериозни отклонения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мерлин
Отговорено (Редактирано)

Датчикът е разположен между левия край на кутията и подпората и през деня се пада на сянка. Имам и един термометър от тези китайските за по няколко лева, но неговата сонда е черна и се нагрява повече, т.е. показва 2-3 градуса нагоре. Обикновените термометри съм ги сравнявал помежду им и дават по 2-3 гр разлика, но мога да сложа един за сверка. Разликата с външната темепратурата е осезаема като се влезе вътре. Чудя се ако оставя двата найлона наполовина острани и я отворя от двата края дали няма да се получи нещо катро течение, което да раздвижва въздуха.
Гледах едни евтини системи за водна мъгла - 15лв за 10метра, които да се включват периодично за известно време, но не знам доколко е уместна употребата им за снижаване на температурата.

Редактирано от Мерлин

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Те ще свалят с няколко градуса, но ще вдигнат много въздушната влажност, което значи гъбички и плесени.
За да намалиш притока на топлина засенчвай с някакви отражатели - нещо бяло или сребристо - примерно сенници за кола.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

ам като видя гола почва в оранжерия за домати и се изприщвам, останалото е следствие.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Препоръчват в студените сезони да се държи гола почва, заради тъмния цвят, който привлича слънцето. А в горещите, да се мулчира със слама или друго светло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мерлин
Цитат

ам като видя гола почва в оранжерия за домати и се изприщвам, останалото е следствие.

То е повече навес, отколкото оранжерия :)

Цитат

А в горещите, да се мулчира със слама или друго светло.

Имам сребристо мулчиращо фолио ако за това става въпрос. Виждал съм да се ползва и някакво бяло агро влакно. Слама засега няма откъде да взема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dilyan Bakalski

Не знам дали ще ви е от полза или изгодно този вид охлаждане: още в древен Египет е съществувал климатик базиран на водни пари. Какво представлява метода на действието на този вид технология: в керамични корита (тук може и да се експериментира с материала) се оставя вода. Изпарявайки се водните молекули охлаждат въздуха с няколко градуса. Вярно древните египтяни са използвали този климатик в къщите си, където сигурно охлаждането се е чувствало повече, отколкото на открито, но щом си имате микроконтролер с датчици, може, примерно да наредите кофи, легени с вода, по редовете и да засечете дали/какви промени в температурата и влажността. В полза е и въздушното течение, в летните дни за да не спарва в редовете влагата...

Другото което ми хрумва като надграждане върху египетския метод: в няколко легена, във всека се слага по една малка помпичка 12v да работи като фонтанче. Сещате се колко по-хладно е покрай фонтани. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване