Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Пепелта в градината

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Пепелта намира широко приложение в градината. За какво се използва, как действа, има ли някакви специфики? Как и за какво я използвате вие? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Понеже зимата генерирам по-големи количества, я мятам някъде си в градината.

Сега обаче събирам, за да имам да ръся против голите охлюви и след дъжд, уж против мана, киселинни дъждове. Помагала и за листни въшки, но дали е така, не знам. Тепърва ще трупам опит с целенасоченото й използване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пепелта е добър източник на калий, 3-5%, но не трябва да се прекалява, защото силно алкализира почвата! Бях срещал доза от 50 грама на квм макс.

 

Другото (леко антиинтуитивно и свалащо ползата) е, че пепел от млади клонки има повече калий спрямо дебелите цепеници. Демек ако имаш ракетна печка си на по-голяма далавера. А с обикновена, където основната цел са по-дебелите дървета, трябва да нахакаш яко пепел за да добиеш повече калий...

 

Прочее алкалните почви не са добри за картофите!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Някъде четох, че действа благоприятно върху увеличаването на популацията на микроорганизми в почвата. Това се дължи на голямата си площ, поради порестата си структура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Смесвам я с угнилите костилки зад селския казан за получаването на страхотен компост с балансирано pH . Има към 50 кубика. :P

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

50 кубика костилки  :o  :o  :o А живи има ли в това село, ееей, с толкова пиене :)

 

Колко пепел на колко костилки слагаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Имам на разположение пепел от брикети. Някой ползвал ли е такава в градината? Притеснява ме не толкова химичния състав на въглищния прах, а вида на слепващото вещество, ако се ползва такова, за да се получат брикетите. Възможно е да не се ползва "лепило", но хич не ми се вярва. Идеята ми е пепелта да е една от съставките на повдигнатите лехи и да я ползвам при първоначалното им оформяне преди да ги мулчирам. Не ми се ще да ръся отгоре върху лехите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Дали казват пепелина на пепелта от въглищата? Това, което добавят в торфа за гъби? Ако да, то помагало за кисели почви. А слепващият материал е добре да се знае от какво е, за да си прецениш евентуалните вреди от изгарянето му.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Гого, направих си труда да проуча какво е пепелина. Това са онези фини /обикновено сферични/ частици, които излитат във въздуха при горенето на въглищата в тецовете. Там, където са въведени технологии за очистване на вредни емисии, тези частици се улавят /не знам как/ и се използват като суровина под названието пепелина при производството на бетон с качества, по-добри от тези на обикновения. Пепелта от брикетите съдържа не това, което излита през комина, а това, което остава като твърд отпадък след изгаряне /макар и понякога във вид на прах/. Допускам, че поради общият произход на двата обсъждани вида /пепел от брикети и пепелина/ вероятно имат сходен химичен състав.

Намерих двама, които са ползвали пепел от брикети, но те наред с това са торили и пръскали с какво ли не и не е ясно кой положителен или отрицателен ефект е породен от този вид добавка. Искам да зная дали някой я е ползвал на терен, където не са добавяни изкуствени торове и препарати за растителна защита.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично не бих ползвал пепел от кюмюр и не съм чувал за такъв случай, какъвто дириш. По западните форуми се гледа с много лошо око на въглищата и отпадните им продукти, та и там не можах да ти намеря подходяща тема.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

И аз съм скептично настроен и затова толкова предпазливо подхождам. Възможността си остава налице, но през тази година няма да се възползвам. За по-нататък - ще видим. Все пак без да имам достатъчно данни, че е безопасно и си заслужава, не бих се осмелил да рискувам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване