Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Температура и време за консервиране на различни продукти

Recommended Posts

Антоанета

Току що консервирах нещица, та се сетих да приложа и тук таблицата, която аз ползвам.

WECK, са "древни" производители на казани за консервиране. Освен онлайн магазин, сайта съдържа и безброй рецепти, статии и обяснения на процесите при различните видове консервиране. Случвала съм на невероятни за моя вкус находки, но не е задължително...
 

маса за консервиране - WECKENonline.eu.png

  • Харесвам 3
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Благодаря за полезната тема :)

Включвам се с една информация. Нашият опит показва, че буркани за консервиране на зелен боб трябва да се варят 2 часа за да не бомбират. 

ПП. Някой ако има информация как седи въпроса с различните витамини след консервиране, ще ми е интересно. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При тези температури за плодовете от 80 до 95 градуса, това значи ли, че не трябва да врат? Странно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имам позната в Австралия, която споделя тамошната "традиция". Всичко се стерилизира в големи тенджери под налягане, pressure canning pot. Тя затваря стотици буркани месечно, като изискването за shelf stable (нещо, което да седи на рафта в стаята дълго време, а не в хладилник и мазе) е да се държи 90 минути на 15 атмосфери. Интересното е, че друг познат, обаче швед, потвърди и ползва същата техника.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

на български популярното име е автоклав, който го ползават в ХВП, а има и за домашна употреба. Наскоро ги проучвах във връзка с консервирането на телешки бульони и зеленчукови/плодови консерви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
На 20.06.2022 г. at 14:57, Боби Димитров написа:

Имам позната в Австралия, която споделя тамошната "традиция". Всичко се стерилизира в големи тенджери под налягане, pressure canning pot. Тя затваря стотици буркани месечно, като изискването за shelf stable (нещо, което да седи на рафта в стаята дълго време, а не в хладилник и мазе) е да се държи 90 минути на 15 атмосфери. Интересното е, че друг познат, обаче швед, потвърди и ползва същата техника.

Стандартните автоклави са 0,35 Mpa, което е около 3,5 атмосфери и водата ври на 120 градуса. Мисля, че има и около 5 атмосфери. Поне по спомени. 

Но 15 атмосфери(1,5 Mpa), на колко градуса ще заври водата и има ли такива за домашни нужди... И след 90 минути какво ще остане от зеленчуците? Айде, месото на саздърма. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Според мен Боби има предвид 15 psi, което отговаря на възможностите на по-скъп мултикукър / тенджера под налягане.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно 15 psi, мерси за забележката, и да, точно автоклав е на български, мерси и на Иво. Аз имам 4-5 книги за консервиране на английски и навсякъде се ползва само това, pressure canning, основно за месо ме вълнува мен, но и не само - например тази жена слага ябълки на резени в буркани и се запазват супер, както и има цифра интересни рецепти от типа тиквички на кубчета в сок от ананас (в Австралия това е евтино), който след стерилизирането стават като ананас на вкус и текстура.

Аз съм стерилизирал домашен пастет пилешки и свински в буркани 200 мл в тенджера под налягане, но нямам идея колко е налягането, иначе когато ги правих ги варих 45 минути. Месо в буркани (заешко) правят майка ми и се вари без налягане 3 часа, което ми се виждаше малко, но се запазва чудесно и е изключително удобно, когато бързо трябва да направиш нещо за ядене.

Планирал съм в дългосрочен план да си взема (демек да намеря кой да ми подари за юбилея, щото баси цените) 30 литров автоклав с манометър и контрол на налягането, защото фризерът е трудна техника за поддръжка, особено без ток.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

 psi е пауд на квадратен инч, английска откачация. 15 psi трябва да са 1,05 атмосфери. Водата би трябвало да ври на до 120 градуса. Никак не е зле, става и за пастет. При толкова висока температура стерилизацията е убийствена, както се казва и някои токсини също се инактивират. 

Работата с автоклав не е бърза, дълго време се охлажда, до 3 - 4 часа, инак бурканите може да се пръснат. Не съм ползвал такъв за храна и не знам със сигурност дали е така. Знам само за медицински цели. 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Може ли това да е истина? Съдомиялната да се ползва за консервиране? 

https://www.zajenata.bg/зимнина-в-съдомиялната-–-вече-не-си-играя-да-варя-и-стерилизирам-прави-се-сама-news164783.html

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За мене не е опция. Голямата съдомиална има само 4 часови програми. В малката няма да събера бурканите. Стерилизирам в тенджера на котлона на електрическа печка. В едната се събират 8 буркана, в другата 4. В едната мога да наредя на два реда, но предпочитам да стерилизирам на 1 ред. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз си намерих в немския продавалник, на прилични цени, ето тези два помощника и съм много улеснена.
Единият - Gulaschkanone, на дърва и доста пестелив, го ползвам за готвене на съдържанието на бурканите, а с вторият си програмирам температурата и времето по горната таблица и си гледам другата работа. За три години, плодовете не са преварени и нямам развалени консерви.  Като този ел. казан, гледах тук в кауфланд, но много малък, а готвачката на дърва изглежда много лесна за правене, за който се занимава с подобни неща.

Интересна ми е темата за автоклав, и на мен.  

 

IMG_4190.png

IMG_4189.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дай някакви мерки на това първото? Колко буркана какъв размер взема, колко литра е обема, колко време докато заври и тн?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 29.09.2023 г. at 8:48, Боби Димитров написа:

Дай някакви мерки на това първото? Колко буркана какъв размер взема, колко литра е обема, колко време докато заври и тн?

Моят, е такъв - 14 л. Завира много бързо, коригирам силата на огъня, но го ползвам само да готвя съдържанието на бурканите. Казанчето на този, е с извито дъно - супер икономично за готвене, но неудобно за буркани. За това и заради точната температура, ползвам ел казана, да ги запечатам.

 

08385a74363a4f30bd0e43ef67a0ee52.thumb.jpg.19a8fe59e375b71c936bd209c4ff81d0.jpg

 

Някъде гледах и с плоско дъно, самоделен.
А тук, един 30 л. Поствам го, като модел.
https://www.amazon.de/Grillplanet-Gulaschkessel-Gulaschkanone-Liter-emailliert/dp/B004WWFPZ2/ref=sr_1_14?keywords=Gulaschkanone&qid=1696260981&sr=8-14&ufe=app_do%3Aamzn1.fos.d85e497d-ab66-4790-acf8-e520aaf28cd3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване