Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bess

Чисто нов ентусиаст

Recommended Posts

bess

Здравейте! 

Много ми е драго, че открих този свеж форум, тъй като не съм любител на ФБ групите, нищо, че членувам в няколко.

След години въжделения (от моя страна) се сдобихме с имот на село. И ние както много други бяхме побутнати от Ковид в тази посока. 

Дворът ни посрещна доста недружелюбно. Огледа на къщата правихме ранна пролет/ късна зима, но сделката беше в разгара на пролетта. Не бях си давала сметка, че трева може да изникне от 0 до 1м за толкова кратко време. (За много други неща не бях си давала сметка, всъщност). Борбата беше епична, но победихме. Сега, две години по-късно след редовно косене полянката е равна. Поне относително, като изключим къртичините и дупките на язовеца. Борбата с дърветата също е епична, но там засега май е в тяхна полза. Бяха зарязани и рунтясали, с лишеи, оплетени в сухи клони, издънки, бръшлян от едната страна, увити от подивяла лоза от другата страна. Някои не подозирахме че съществуват, преди да разчистим. Има още за разчистване, но вече е много по-прилично и приятно за окото.

Лошото е, че миналата година дърветата имаха изумително количество плод - имах ябълки до февруари, а тази година имат страхотни листа - големи, лъскави... И това е. Някъде сбъркахме, но още не осъзнавам къде.

Покрай цялата тази флора и фауната не липсва. Имаме съседи на покрива - едно племе съсели, които са ужасни малки дяволи и нямат изгонване. Втора година не мога да се справя с тях. В двора има змийчета, които миналата година бяха по-дребни, но сега добре са пораснали. Затова предполагам се появи и язовеца. Зимата пък двойка фазани ни радваха в дъното на двора, но изчезнаха някъде. Стискам им палци да не са отстреляни, че има доста ловци в района.

Стартирах градина - малка. Копаенето на земята се оказа миньорска дейност - по-лесно е да я взривиш, отколкото да копаеш. Счупих две лопати. Миналата година беше по-малка(градината), сега е два пъти повече. Миналогодишният ми успех беше пипера. Доматите бяха най-скъпите, които съм яла в живота си - няколко салатки (от 50 корена). Тази година освен черитата, друго не съм пробвала от тях, но имат повече плод от миналогодишните, за разлика от пипера, с който не успях да се справя, както миналата година. Тазгодишния ми успех е зеления боб. Не е кой знае какво, ама му се радвам :)

Нямам опита и знанията да споря по аграрни теми. С понятието "пермакултура" се запознах наскоро, а мотиката и всичките й роднини са ми първи приятелки, но ако мога да ги зарежа в усилията си да отгледаме растение, няма да се поколебая. 

Отдавна наблюдавам бабите по селата как си организират градинките с цветя. Как са засадени в центъра ниски, в средата високи, как поетапно започва цъфтежа от пролетта, та до есента. Почти без грижи, като изключим първоначалните и после лека поддръжка. Това е, което и аз искам да постигна. Разбирам обаче, че е постижимо с многогодишни култури. Другите искат твърде много ухажване. Ама... Засега имам два опита (2 години). Времето е пред мен :)

 

това беше в началото

IMG_20210515_065208.jpg

IMG_20210515_084741~3.jpg

IMG_20210515_072020.jpg

IMG_20210515_071643.jpg

Редактирано от bess
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

 

След извършване на тази дейност с косачката

 

IMG_20210710_135714.jpg

И после онази другата дейност с мотиката и лопатата се появиха тези

 

IMG_20220710_073109.jpg

IMG_20220723_130516.jpg

Моята невръстна приятелка

 

IMG_20220515_091006.jpg

IMG_20220723_164409.jpg

IMG_20220723_080528.jpg

IMG_20220723_164311.jpg

 

 

 

 

Тази пътечка случайно открихме под педя земя, трева и т.н.

IMG_20220703_170811.thumb.jpg.5e79edf9c03d66a71e1746399da1de6a.jpg

 

 

 

IMG_20220415_181251.jpg

IMG_20220422_191717.jpg

Редактирано от bess
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Добре дошла в клуба :) Готино място. 

Дано ентусиазма не стихва. Успех и споделяй напредъка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Добре дошли!:smile:

Страхотно местенце! Бъдете здрави и пазете ентусиазма! Заслужава си!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Добре дошла, продължавайте напред!
Съселите може да изгониш с надуто радио, ако в къщата има ток.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

@Котарак без чизми, опитах всички мирни и не толкова методи да ги изгоня. Пробвах първо с ултразвук, след това капан, дим, музика, запис на страшни за гризачите звуци, пръскане с WD40 (така пишеше, че някои се справяли), котарак. И нищо!

Най-успешен беше котарака - един готин селянин, който се присламчи към нас и се вмъкваше вътре да го галим и да стопли гърбината зимата, но... Пролетта изчезна и не се появи повече. 

Чувствам се без идеи вече. Един приятел успява да лови неговото съселско семейство с капани и ги пуска после далеч в гората (съселите), но моите са някакви страшни хитреци или капаните са ми смотани - не припарват до тях. Пък от друга страна правят много поразии - гризат всичката дървения по покрива и вече има големи дупки в сачака, отделно крещят като луди и тропат все едно целия втори А клас са на детски рожден ден и идва тортата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Добре дошли!

И нека ентусиазма не секва. Това, че на място има дървета, които мога да се запазят е невероятен плюс.

Започването на гола поляна е невероятно трудно за няколко години докато се стигнат някакви сенки. Вие имате преимуществото да имате вече такива и да продължите съобразявайки се с тях и разполагайки следващите растения, които ще сеете според наличните дървета. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 4.08.2022 г. at 7:52, bess написа:

Лошото е, че миналата година дърветата имаха изумително количество плод - имах ябълки до февруари, а тази година имат страхотни листа - големи, лъскави... И това е. Някъде сбъркахме, но още не осъзнавам къде.

Привет и от мен. За съжаление малко телеграфно ще отговоря - не мога да си позволя повече към момента. Ябълките са склонни да плододават през година. Едната прераждат, следващата е нулева. Това се бори с адекватна резитба и съкращаване на плодовете. Така и реколтата ще бъде с по-едри и сладки плодове. Обичайно при прераждане голяма част от реколтата окапват зелени.

На 4.08.2022 г. at 7:52, bess написа:

Имаме съседи на покрива - едно племе съсели, които са ужасни малки дяволи и нямат изгонване. Втора година не мога да се справя с тях. 

Котката ги хваща и редовно носи на котето. Но зависи и от количеството. Ако са много, може и да й е непосилно. В капан за плъхове се хващат на плодове (примерно, грозде, парче ябълка). И при нас ги има, тая година повече от други години, и съсипват ябълките още зелени (орехи няма тая година). Белките са им враг в дивата природа, но и те правят бели най-вече по пернатите.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

@Славянски Ех, толкова много има да уча за градинарстването! Лошото е, че по темите с рязането и въобще болестите по разните растения е хубаво някой да покаже, че сега правя разни неща напосоки и по усмотрение, а всеки опит е една година. Засега имам един опит - не е добър :) Тази година пак ще се пробвам - още четох и още гледах (ютуб). Дано нацеля.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има и теми във форума. Да, и видео материали има много безплатни. Човек трябва да напредва стъпка по стъпка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

@bess Имам предвид  музиката да е така надута че човек да не може си чува думите като говори. Естествено, когато ви няма и все пак съобразено със съседите - колко силно се чува през нощта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

 @Славянски, наистина много хубави неща сте събрали - всяка свободна минута ги преглеждам, но все пак, когато теорията срещне практиката нещата са малко по-различни :). Така или иначе амбициите ми са повече от времето с което разполагам и вече си откраднах някои идейки от вашия споделен опит

 

@Котарак без чизми, това ли било! Не знам дали ще мога да се пречупя да надуя така музиката, нищо че на практика край нас не живее почти никой - има два източника ставени имота и отсреща през улицата, две къщи навътре в пресечката дядото, който гледа кокошчици за яйца. Ама може и да им пусна Сабатон за разнообразие. Само кокошките да не спрат да снасят :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

 

ползвай ръкавици за да не остане миризмата ти...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Още един лек се сетих за съсели, но не знам дали ще ти понесе и той. Прах за пране - не разсипан, просто в едно ъгълче в ъгъла на стаята си съхранявате няколко кутии с прах за пране. Миризмата на химията никак никак няма да им се понрави. Както и на вас, но поне когато сте там можете да си ги изнасяте в друго помещение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

@Котарак без чизми това ще го пробвам веднага - още този уикенд. Интересното е, че взеха да се опитомяват - едното животно цяла вечер ни наблюдава през една от дупките, които си изгриза. Накрая ще се окаже, че ми е по-лесно да ги науча да прескачат горящи обръчи, отколкото да ги изгоня. :grin:

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване