Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Фенел (резене)

Recommended Posts

Боби Димитров

В темата за тиквичките се спомена фенел, затова реших да направя нова, специална.

На Каблешково, в градината на дядо/майка, резенето расте от много години само. Още като бях малък го имаше, така че на едното място е над 30 годишно :) Тогава, обаче, му викахме само "копър" и го ползвахме в таратор, мариновани краставички и тн. макар че има леко анасонов вкус.

Тая пролет опитах да извадя 1-2 корена, да ги пренеса в новата ни градина. След като изкопах 40 см дълбока дупка около единият фенел, установих, че коренът е много, много по-дълбок. На тая дълбочина беше около 4 см (!!!) диаметър - отсякох го и така го взех, вече е насаден, дано да се хване.

Този тип резене, обаче, не прави "глава" - понякога грешно я наричат грудка. Няма го това "нещо", което го ползват за готвене по 24Kitchen & FiestaTV :)

Този "главестия" се нарича на английски bulb fennel и най-често срещаният е т. нар. Florence fennel, който прави глава, която е като голям юмрук и се бере преди да стане такъв длъгнест :) Тази година ще пробвам да засея и от него, имам приготвени семена.

640px-Fenouil.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тоз безглавия при нас расте покрай улиците като бурен. Има ли употреба?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Освен да го ядеш и за зимнина, предполагам може да се ползва и за мулч :) Каква употреба имаш предвид?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Хайде да побутнем тази тема с един въпрос.....есента насях на шега семена, купени от магазина.... Петнайсетина успешно оцеляха и сега им се радвам..... Въпросът ми е кога се очаква да придобият ядлива глава...... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От кой вид зася обаче? "Диво" резене, или главесто, наричано още и финокио?

Финокиото иска 1) жега 2) вода 3) да се тури след слънцестоенето, за да почне да намаля деня и да се намали шансът да изпръчи, демек да цъфне.

Ако го почнеш пролетно рано, има реален шанс юни да ти цъфне без да направи глава, особено ако дори за малко го засушиш. Полива се повече от краставица. Ако го почнеш есенес, нямам идея как да го опазиш от цъфтеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Не помня какво съм сложила.... Голям недостатък ми е че не пазя пакетчетата.значи действаме по изпитания метод-паживьом - увидем

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Аз купих семе от агроаптека за главест копър но глави не видях само коренища както казва Боби . Расте по 2-2.50м височина има анасонов мирис и става за кисели краставички ама не ми допада а семената са полезни в чай за стомах, те са по голями и продъговати от обикновенния копър дават ги за колики на бебетата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Diana Dimcheva

Това е резултата след една година....опитах се да ги извадя цели и напълно,но някои се начупиха.два пъти цъфтя през лятото,изрязах ги почти до долу,след това пак порастваха на височина почти метър и20 ...изрязаната листна маса супер успешно използвах за мулч на краставиците и им се отрази лечебно,че ги бяха нападнали някакви акари....това е доклада

IMG_20211020_130827.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Diana Dimcheva

IMG_20211020_130813.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това е съвсем нормално резене, а не главесто. Освен това, главестото прави "глава" надземно, не е корен, а удебелени листни дръжки...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Diana Dimcheva

Значи продължавам да търся семена.....освен от Лидл да взема пет шест глави и да ги насадя.....дали ще стане

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Очевидно не :D На следващата пролет ще цъфне, двугодишно е. Нещо такова ти трябва, да пише финокио или florence fennel. Ест не става във всяко време, за да направи главата, в жегите цъфти, ако си на жегаво място, пробвай го като есенна култура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Diana Dimcheva

Благодаря,пак ще пробвам,семената кога трябва да засея за да стане есенна култура....миналата година ги засях примерно... септември

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Разсад през лятото и го разсаждаш до 1-15 август на мястото му, повече вода в началото, а и после ако се падне фрапантно суха есен като тази.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване