Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Iliyan Marinov

Вредител вкарва листата в почвата.

Recommended Posts

Iliyan Marinov

Здравейте. Преди месеци закупихме вила около Драгоман .В двора насадихме всякакви култури за да се ориентираме кое вирее и кое не.Имаме къртица,заради нея боцнахме скилидки чесън при по рисковите култури и тях не ги закача.Обаче имаме не зная дали е вредител или не.Малко "вредител че" адски бързо дълго не повече от 5 сантима ,виждам го за секунди.Прилича ми на стоножка но може и да бъркам,и мисля че бъркам.При по влажна почва се активизира по сериозно,и при суха шета но при по влажна е мазало.Дърпа всички листа дори на чесънът,забива ги във земята и предполагам че и изпива соковете и изяжда.Като издърпвам листото еплатно забито в земята поне2см.Вчера късно вечерта излизам,имаме орех с опадали листа от него,поне 10-15 листа се движеха забиваики се в земята,като приближих,предполагам ме е усетило по вибрациите от стъпките почти всичките "вредители"се скриха ,след 10мин пак същото.Само се чуваше звукът от местене на опадали листа.Моля за помощ.Какво е това животно икак да се справя с него?

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Без снимка, надали ще стане работата :) Иначе добре дошъл!

Първо, къртицата не закача култури и чесънът не я трогва. Къртицата не дърпа листа и растения надолу. Тя е хищник и се храни с почвени животни.

Второ, ако виждаш къде изчезват листа, чесън и тн, с лопатата направи копка и виж тунела - в коя посока отива, право надолу, настрани, колко е диаметъра му? В каква посока говорим - щурец (под 1 см тунел), попово прасе (над 1 см тунел), полевка (над 2 см тунел) или сляпо куче (понякога над 5 см тунел)?

Дори дъждовните червеи придърпват към дупките си мъртва органична материя, особено нощем и след дъжд са активни, но такъв червей няма да ти изяде живия чесън, хеле да пие сокове :D

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Iliyan Marinov

Благодаря за бързият отговор.Снимки съм направил но все още не ми разрешава да ги качвам.Веднага след като модераторът ми разреши ги качвам.Дупката която си прави нашественика е много малка под до сантим.Изключвам червеите защото вчера го мернах и беше много бързо.В тъмното го оприличих на нещо подобно на стоножка.

16612562407481081529418.jpg

1661256692294231875407.jpg

16612570227441562601455.jpg

16612571102551448192594.jpg

Редактирано от Iliyan Marinov
Добавяне на снимки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Стоножката е хищник и не вярвам да яде листа. Относно скороста: земния червей е МНОГО бърз когато се прибира в дупката си! А ето какво намерих в нета: "Може също да дърпа паднали листа от повърхността"

https://amikamoda.ru/bg/chervi-dozhdevye-igrayut-vazhneishuyu-rol-v-sozdanii-plodorodnyh-pochv.html

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 минути, Panik написа:

Стоножката е хищник и не вярвам да яде листа. Относно скороста: земния червей е МНОГО бърз когато се прибира в дупката си! А ето какво намерих в нета: "Може също да дърпа паднали листа от повърхността"

https://amikamoda.ru/bg/chervi-dozhdevye-igrayut-vazhneishuyu-rol-v-sozdanii-plodorodnyh-pochv.html

 

Напротив. Жълтите стоножки, живеещи в земята са растителноядни и изключително лакоми. Има много в градината ми и нанасят големи щети на картофите. Ако случайно внеса някоя в саксия, заедно с почвата с растението в нея е свършено. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 6 минути, Kalam Mekhar написа:

Напротив. Жълтите стоножки, живеещи в земята са растителноядни и изключително лакоми.

Мдамммм....не го знаех, но се образовах сега :) Centipedes са хищни, а Millipedes са растителноядни. Но все пак ми се струва че става въпрос за червей. Тези многоножки не съм сигурен колко са бързи, но много пъти съм виждал червей как се ШМУГВА в дупката с бясна скорост :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Кой биологичен вид са тия жълти стоножки? Иначе да, червеите при нас дърпат яко и си правят "кратери", а отделно са светкавични, с децата често излизаме вечер на челници да им се кефим :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Кой биологичен вид са тия жълти стоножки? Иначе да, червеите при нас дърпат яко и си правят "кратери", а отделно са светкавични, с децата често излизаме вечер на челници да им се кефим :)

Не съм ги питал. Жълтеникави, лакоми и много бързи. Едва ли някой, който е разкопавал земята не ги е виждал. Ще се отчая сериозно, ако се окаже, че само при мен са проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Iliyan Marinov

Сега направих капан в земята ако случайно хвана нещо ще снимам.Относно колегата със жълтите стоножки може и да е прав макар че тази ми се стори тъмна.Сега обходих наред градината картофи почти няма макар че го отдавам на една градушка която ги събори.Това животно не ми е пипнало листата на цвеклото и морковът.А почти до всяко нахутче е направило дупка но и неговите листа не дърпа.

Редактирано от Iliyan Marinov
Правописна грешка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

По въпроса с видовете - в уики-то изглеждат добре представени.
Centipedes are mostly nocturnal.
What centipedes actually eat is not well known because of their cryptic lifestyles and thorough mastication of food.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 3 часа, Котарак без чизми написа:

По въпроса с видовете - в уики-то изглеждат добре представени.
Centipedes are mostly nocturnal.
What centipedes actually eat is not well known because of their cryptic lifestyles and thorough mastication of food.

Centipedes са си хищни. Цитата ти е изваден от контекста и всъщност значи "какви животни ядат не е добре известно защото...." :) В статията си пише че са хищници. Тези дето ядат растения са Millipedes (https://en.wikipedia.org/wiki/Millipede)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е да де ама "Тhere are approximately 12,000 named species classified into 16 orders and around 140 families" - за кой вид говорим, аз лично жълта стоножка или многоножка не съм виждал, освен Stigmatogaster subterranea, която при нас живее в компоста и мисля, че е хищна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

...само да попитам, тези стоножки колко са силни и къде им е силата?

...виждам че разчупват от земята парче примерно от 15 кв.см.

...поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Iliyan Marinov

Да наистина понякога отчупват доста почва ако все пак е стоножка.Пробвах да проверя дълбочина на дупката и обаче изгубвам следата след първа копка.В капана ще разбера дали се е хванало нещо в събота.Ще поразпитам и съседите виждам че си обработват земите дали знаят нещо или дали имат подобни проблеми.Клоня към стоножка понеже поразено листо или перо след като го издърпам от земята краят му е вече кафяв и останал тънък като конец около 2сантима и след това започва да пожълтява останалата част от растението.Нямам наблюдения да напада корените.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Iliyan Marinov

Здравейте отново.В капанът нищо не се хвана обаче тези вечери с мотика в ръка копане преследване и наи накрая хванах 1,2 стоножки от по малките.Големите са много по бързи.Плашат се от светлина и трябваше на тъмно да ги гоня.Кафява стоножка е .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

В този ми коментар съм събрал малко нагледни видеоматериали за червеите. Има много неща, които може да се научат за тях - даже само градинка с малко цветя и храсти да гледаш:

На 23.08.2022 г. at 11:13, Боби Димитров написа:

Дори дъждовните червеи придърпват към дупките си мъртва органична материя, особено нощем и след дъжд са активни, но такъв червей няма да ти изяде живия чесън, хеле да пие сокове :D

https://youtu.be/kU7DTjf52i0?t=83 - бори се със зелено стъбло на глухарче (май?) Терминът за наименованието на дупките на английски съм го споменал по-долу.

 

На 23.08.2022 г. at 13:52, Panik написа:

Относно скороста: земния червей е МНОГО бърз когато се прибира в дупката си! А ето какво намерих в нета: "Може също да дърпа паднали листа от повърхността"

Потвръждавам, че са много бързи, когато решат, че са заплашени и тръгнат да се крият.

На 23.08.2022 г. at 14:42, Боби Димитров написа:

Иначе да, червеите при нас дърпат яко и си правят "кратери", а отделно са светкавични, с децата често излизаме вечер на челници да им се кефим :)

В лекцията на български им казват "къщички", а на английски "middens". Няма ясно определена дълбочина на тунелите, но срещнах споменавания на дълбочини от 0,6 метра през 1-2 метра, че даже и повече. Фактът е, че ще бъдат ограничени от дълбочината на скалата и/или нивото на подпочвените води.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване