Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

skycat

Кратко представяне и нужда от съвет

Recommended Posts

skycat

Здравейте,

Аз съм начинаещ "пишман" градски (терасен) градинар или там колкото по-ниско ниво можете да си преставите (нещо между листна въшка и червейче) :)

Накратко - от 3 години съм решил да се опитам да си захвана няколко коренчета ягоди в саксия (реших, че така ще е най-атрактивно за малките ми деца, за да мога да ги запаля и тях в бъдеще...).Аз лично нямам особен опит, освен преди 30 гидини на село, когато съм помагал на възрастните на нивата и градината, но какво ли съм разбирал тогава, та и толкова съм запомнил..

Първите 2 години нищо не се получи въпреки моите усилия да чета някакви съмнителни статии, превеждани с гугъл и т.н... Нямам си близки градинари и няма кого да попитам, а в магазините, всички ми казват "какво толкова - слагаш пръст, семената и готово".. И естествено се оказва, че не е чак толкова лесно.

В крайна сметка тази година успях да захвана семенца от случайно купен сорт. Не че очаквах да се получи, но като започнаха да избиват, се разрових и прочетох че е някакъв див сорт (с дребни плодове), което не ми пречи, просто исках да ги видя...  На опаковката пише "Саксийна ягода Fragaria vesca" cod.102 - botanica ()com

Потръгнаха ми около 10-12 корена, които ги разхвърлях в 2 сълги саксии - шахматно през няколко пръста. Цяло лято растенията са добре, растат, започнаха да си пускат даже и филизи.. Наскоро добарих още пръст от магазина, комбинирана с някакви торове и.. така ми започна първия проблем с  малките черни мушици, които ми напълниха апартамента.. Прочетох, че се дължи на гниене в почвата, породено от много поливане. Започнах да ги поливам 1-2 пъти седмично вечер и по малко, но мушиците останаха.. Посъветавха ме върху почвата да поръся смляно кафе след употреба, но и това не помогна..

Следващ проблем - 10 дена не си бях вкъщи и на някои от ягодите част от листата са започнали да покафевяват (вероятно от липса на вода). Мисля, че не е голям проблем, понеже другите листа са добре и сега пак ги полиавм по същата схема, но не знам как да продължа - предвид настъпващото застудяване, трябва ли да ги правя нещо тези ягоди?

Забравих да спомена, че 2те саксии се намират на южна, напълно остъклена тераса и не очаквам температурата там да пада твърде много през студените месеци. Също така попадам на материали, че има начин как да се берат плодове целигдишно от ягоди в саксии на тераси (е, разбира се никъде не пише за този сорт), но все пак.. Гледах клипчета как се прави в градина, как се засаждат в саксии, много интересни неща, но никъде не попаднах на информация от типа "а после какво..." :)

 

Ако можете да ми дадете някакви съвети и насоки както за отглеждането на този сорт, така и за мушиците, ще съм благодарен.

Поздрави на всички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Здравей, небесен котарак,
за мушиците - не може ли да отваряш тази тераса по-начесто през топлото време и слънцето да понапича саксиите директно. Мисля че би пожънал успех срещу мушиците с тази техника. Или пък да покриеш повърхността на саксиите с камъчета и да затрудниш размножаването им. Те снасят яйцата си в почвата.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Здрасти и добре дошъл!

Хубаво си се ориентирал за преполиването, това е фактор, другото е, че най-вероятно са от почвата...

Позволявам си да пиша, защото и аз покрай разните други експерименти си завъдих едвам една туфичка саксийни, но са не точно същите семена, като ти гледам описанието.... Моите са  City garden семена саксийна ягода - Fragaria vesca код 10406, на твоите виждам, че пише Fragaria vesca Ruegen... Та, миналата година засяти според предписанието на опаковката март-май и зимата изкараха в лятна кухня, която хич не е топла, направо си е почти навън. Оцеляха. Тази година даже присадих и изглеждат свежо, но никакъв помен от цветове, камо ли пък плодове. Това, което ми направи впечатление е, че не обичат твърде много слънце. За момента стоят на място, което до към 11 има слънце и след това е шарена сянка и това е. Пожълтяване леко има, но на две-три листенца, което не мисля, че е проблем. Засадени са в някаква готова смеска/не помня каква/, сега присадих с добавка биохумус в по-голяма саксийка.

За избавяне от мушиците... скоро попаднах на такъв проблем в някакъв форум, но сега не мога да го намеря за съжаление. Ето това е, което откривам:

123 и 4. Другото, за което се сещам, но не съм пробвала в такъв случай е нийм. Темата за нийма е тук

Успех! 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skycat

Благодаря за посрещането :)

преди 14 часа, Котарак без чизми написа:

Здравей, небесен котарак,
за мушиците - не може ли да отваряш тази тераса по-начесто през топлото време и слънцето да понапича саксиите директно. Мисля че би пожънал успех срещу мушиците с тази техника. Или пък да покриеш повърхността на саксиите с камъчета и да затрудниш размножаването им. Те снасят яйцата си в почвата.  

Трудно е с отварянето, но виж - за някакви камъчета не се бях сетил. Мисля, че съм виждал такива тип за аквариум или за украса, мисля, че не са и скъпи - ще взема и ще нахвърлям, пък каквото стане..

преди 14 часа, РозмариН написа:

Здрасти и добре дошъл!

Хубаво си се ориентирал за преполиването, това е фактор, другото е, че най-вероятно са от почвата...

Позволявам си да пиша, защото и аз покрай разните други експерименти си завъдих едвам една туфичка саксийни, но са не точно същите семена, като ти гледам описанието.... Моите са  City garden семена саксийна ягода - Fragaria vesca код 10406, на твоите виждам, че пише Fragaria vesca Ruegen... Та, миналата година засяти според предписанието на опаковката март-май и зимата изкараха в лятна кухня, която хич не е топла, направо си е почти навън. Оцеляха. Тази година даже присадих и изглеждат свежо, но никакъв помен от цветове, камо ли пък плодове. Това, което ми направи впечатление е, че не обичат твърде много слънце. За момента стоят на място, което до към 11 има слънце и след това е шарена сянка и това е. Пожълтяване леко има, но на две-три листенца, което не мисля, че е проблем. Засадени са в някаква готова смеска/не помня каква/, сега присадих с добавка биохумус в по-голяма саксийка.

За избавяне от мушиците... скоро попаднах на такъв проблем в някакъв форум, но сега не мога да го намеря за съжаление. Ето това е, което откривам:

123 и 4. Другото, за което се сещам, но не съм пробвала в такъв случай е нийм. Темата за нийма е тук

Успех! 

 

Много се надявах да ги видя тази година, но като те чета, явно няма да е :) Надявам се другата година да ни угрее, ако не ги уморя :) Аз имам повече проблеми по листата, но за сега не мисля, че е нещо много трагично.. Видимо се чувстват добре растенията. Не знам трябва ли нещо да ги правя за зимата или да не пипам нищо по саксиите до пролетта?

Линковете ще ги прегледам и ще се опитам да извлека най-полезното, ще пиша какво и как е станало

Редакцията: Прегледах линковете. За сега са ми любопитни вариантите с кибритените клечки (ако намеря вкъщи), или черния пипер :) Ако това не помогне, минавам на вариант 2 - да угощавам гостите с чеснов разтвор за месец и то през красива пелена от камъчета :) дано са мо не си убия ягодите :D е, така ако случайно догодина избият цветове/плодове; тъкмо няма да са по почвата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 7 часа, skycat написа:

Трудно е с отварянето, но виж - за някакви камъчета не се бях сетил. Мисля, че съм виждал такива тип за аквариум или за украса, мисля, че не са и скъпи - ще взема и ще нахвърлям, пък каквото стане..

Нямате ли мидички от морето :) Обикновено седят захвърлени в някой плик и никой не се сеща за тях.
Дори бих ти предложил друго, щом искаш за създадеш интерес у децата - да отидете навън и да търсите камъчета по улици и градинки и после с тях да аранжирате.
Допълнително може да обдухваш с вентилатор растенията, освен ако не цъфтят - освен че ще вгорчиш живота на мушиците, може би ще може да включиш и децата като на игра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skycat

Преди малко набухах цяла шепа черен пипер (е, за 2х50 см саксии, де...) и ги полях.. утре пак ще ги напръскам, а и за по-голям ефект мисля да накисна малко чесънчета от тази вечер ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

...сложи на ягодите малко оцет, люта печена чушка и кани гости...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skycat
преди 10 часа, run. написа:

...сложи на ягодите малко оцет, люта печена чушка и кани гости...

аз бях нагласил прасето да метна отгоре, но... ще започна от чушката  :tounge_wink:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Добре дошъл! :)
Ръсенето с кафе не работи. Канелата беше далеч по-ефективна, но не достатъчно. Ползвах някакъв немски биопрепарат, но само за цветя. С каквото и да третирам, поставям в добавка от жълтите лепящи листчета. Много са ефективни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.
преди 11 часа, skycat написа:

аз бях нагласил прасето да метна отгоре, но... ще започна от чушката  :tounge_wink:

...ти  и яре ще опечеш скоро...само да не излезеш в газова отпуска...

...изкарай сандъчестите ягоди на слънце, пусни въздушно течение на терасата, като се напекат хубаво ги прибери и затвори. Сложи елементарна ултравиолетова лампа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване