Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Групова поръчка от Rudniccy, Полша (ноември 2022)

Recommended Posts

Боби Димитров

Ами растения не отказвам, но не я носи с количката :D Ако нямаш чувал драсни да купя от железарията, че нямам оборотни тук.

Прочее ти само заради мястото ли я извади, или на вкус/плод не я харесахте семейно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

В чувал ще я сложа. За сряда ще го глася да мина. 

Имам шест, сега втора ще махна. Четири ми стигат. Много са разклонени и по- трудно се берат, но на вкус е добре. Двора е голям, но облагороденото и уредено за камчатки място е за 23 броя и вече е пълно. Все някоя ще трябва да махна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Димо 33 написа:

Една Югана за ръчна количка искаш ли да ти донеса, защото ще трябва да и освободя място. 

Димо, а от Югана конкретно защо не си доволен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

По- горе написах, като гора са и трудно се берат. Отделно, докато ги береш, комарите ще те изядат, крият се в гъстака. А и имам доста. Тази година ще ги режа и ще видим разредени как ще бъдат, но извадените ги оставям така, всеки да си ги оформи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Благодаря  @Боби Димитров и всички които помогнахте за сбъдването на тази мега поръчка!

Използвам случая, да питам за съвет по-опитните в отглеждането на камчатки. Колко би трябвало да е разстоянието между две растения в реда? 70 см дали е достатъчно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко е за мен. Димо има най-голям успех и големи растения. Аз ги слагам през метър и половина до метър и осемдесет. Дават ги да стават по метър и половина храсти в диаметър след време. Метър до метър и двайсет ми се вижда минимумът.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 4 часа, embedeo написа:

Колко би трябвало да е разстоянието между две растения в реда? 70 см дали е достатъчно?

Би трябвалото зависи от желания резултат! Не мисля, че трябва да има някакъв стандарт.

Аз лично целя нещо като плет с бонус плодчета. Това освен естетическа има и екосистемна функция. Затова и съм ги сложил доста по-гъсто и не мисля да ги оставям като на @Ivaylo Bogomilov чудовищата, които са по-големи от него вече :) Ще има резитба и на височина, и всяко поотделно, като "безконтролния" растеж ще бъде напред, а стената сама ограничава растежа назад.

В същата тема по-горе има видеа на методи за бране. Там ще видиш, че дори фермите/плантациите гонят гъстота на насаждението, а не всяко растение да си е като отделно островче в нищото, което да обикаляш отвсякъде. Ако имах голямо култивирано пространство специално за целта + набор редовни грижи, бих им оставил метър между стъблата и да се сгъстят с времето. Или примерно ако имах само 2-3 камчатки и исках да станат големи храсти, тогава и 2 метра не ми се вижда много. В условията на Славян определено повече от 50 см им е много :D

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Разстояние между камчатките препоръчват 1,5 м. за доброто разклоняване и обслужване при събирането на плодове.

https://mirogorodov.ru/zhimolost-doch-velikana.html

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Благодаря  Боби Димитров .Днес получих пратката, всичко е налично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Получих си пратката с растенията още във вторник. Растенията изглеждат чудесно и @Боби Димитров ги е опаковал перфектно. Благодаря много, Боби!  Предвид размерите и броя на растенията, мога да кажа, че досега това е най-изгодната ми покупка на растения за последните години, откакто обработвам градината си. Не че това ми е било целта, но просто съм приятно изненадан, че толкова много и големи растения ми струваха толкова малко пари!

Почти всички поръчани от мен растения, са в саксии, с изключение на два корена малини Делнива, които зарих плитко с пръст във временна дука и полях веднага щом получих пратката. Всички други растения ще мога спокойно да ги засаждам в градината през следващите седмици. Това доста ми помага в този конкретен случай, тъй като в част от градината ми, изкопаването на дупки за храсти и дървета става много бавно  заради много троскот (тросък, необработвана с години част), слой варовикови 2 до 6 см камъни и сбития чернозем. С течение на времето се надявам да добавя снимки в съответните други теми, ако случайно някой от вас има същите проблеми и се интересува от евентуалното им решение, като например идеята ми за триъгълни дупки ;) .

Благодаря също на доброволците и на всички, които постнаха съвети и препоръки! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 24 минути, embedeo написа:

 

Аз също съм много доволен от пратката и също в продължение на няколко дни ще им търся места на моите растения. Може да ни стане традиция и всяка есен така да си се организираме:) Дано имам възможност и аз да се включа в организацията следващия път!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моите 4 растения са на постоянните си места. Поразходилите се из Пловдив малини ги сях на лунна светлина / разбирай улично осветление/. Та съм сигурна, че заради това ще станат прекрасни и ще народят много плод. :blush:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Цените, на фона на инфлацията, бяха невероятни. Не знам дали догодина ще имаме пак тази възможност, но аз от 2020 г. все очаквам поредната поръчка да е последна, а все е предпоследна :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Малко закъснях,но се надявам да се хванат. 

 

viber_изображение_2022-12-09_16-56-29-179.jpg

viber_изображение_2022-12-09_16-56-28-984.jpg

viber_изображение_2022-12-09_16-56-12-522.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Напредвам и аз. Посадих половината от поръчката. И доста неща имам от миналата есен за садене. Но ще се справим!image.thumb.jpg.9ef4d493a32006ad5b49f46efa9abfcd.jpg Успех на всички и да ви се хване всичко!

image.jpg

IMG_20221209_125744.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз още нищо не съм посадил, дори малините стоят. Предимството на контейнерите е, че могат да почакат. Местя фиданки тези дни като остане време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 10.12.2022 г. at 0:38, Славянски написа:

Аз още нищо не съм посадил, дори малините стоят. Предимството на контейнерите е, че могат да почакат. Местя фиданки тези дни като остане време.

Понеже не намерих още най-удобно и подходящо място за ирга Тиссен, то направо  в контейнера вкопах в земята. Присипах, с листа и сложих камък.Понеже прочетох, че първо загрява на слънцето камък и топли почвата, даже през зимата, хем държи листата да не изфарчат. Затова първо до камъните цъфтят пролетните цветя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 8 часа, алина написа:

Понеже не намерих още най-удобно и подходящо място за ирга Тиссен, то направо  в контейнера вкопах в земята. Присипах, с листа и сложих камък.Понеже прочетох, че първо загрява на слънцето камък и топли почвата, даже през зимата, хем държи листата да не изфарчат. Затова първо до камъните цъфтят пролетните цветя.

Затова не смятам да слагам камъни около камчатките. По скоро дебел мулч. И без това съм в югозапада, да не вземат да се изстрелят още февруари 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз не мисля, че ранният цъфтеж е някакво предимство. По-голям риск да бъдат осланени. Въпреки че при мен цъфтят след двадесети април и това е доволно късно (след крушите и горе-долу като по-ранните ябълки).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

При мен цъфтят около 1 април, дори по-рано. Но при нас всичко цъфти около три седмици по-рано от София. Нищо, че сме по на север (Враца) ☺️

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване