Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Април

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Краставиците от разсад ли, или семе? Интересува ме дали се сеят по-късно от другите тиквови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

До колкото знам майка ми вече е сложила разсада домати и краставици и има предвид него да засажда в началото на май. Макар че няма никакъв проблем да се действа и от семка. Ние така отгледахме разсрочено краставици цяло лято лани, а доматът беше сложен като семка последната неделя на април и накрая имаше и за продаване...

 

Аз почнах дневника за април.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За този уикенд планирам да сея зелен боб, тиквички и краставици на първа и евентуално тикви долу. По принцип ми се щеше и дини и пъпеши, но май няма смисъл, докато не направим поливната система. Щото единственото ми свободно слънчево място е на трета, а там е много сухо лятото.

 

Вчера бяхме на пазара, извадили са вече доматения разсад. Ама от София няма да взимаме вече, по-добре местен. Взех си бабешки карамфилчета, дано ми се хванат, че много ги обичам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние лани отгледахме пъпеши с половин поливка на седмица... Тъй че не се отказвай рано :) По-добре да ти изсъхнат, отколкото да не опиташ!

 

Бабешки карамфилчета? Мини карамфили или топ карамфили? За вторите (sweet william) си купих семена, след като две години неуспешно опитах от родно семе - вече са покълнали!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Миналата година пробвах пъпеши, дини и тикви - от всичкото излезе една тиква само. За тази година планът поне засега е по-малко неща, но да е по-сигурно, че ще станат. Че иначе като нахвърлям семена от куцо и сакато из градината после се налага само да им робувам - като видя, че е покарало нещо и сърце не ми дава да го оставя да съхне и търча с кофи и маркучи, ако и да виждам, че нищо няма да успее роди  :rolleyes: И затова ми се ще да се огранича само с първа тераса, че там е по-лесно поливането. Долу ще си останат миналогодишните лехи де - кейл, рукола, праз, лук, чесън, моркови имам там и сега допълних с черен корен и кориандър, ама не смятам да ги поливам. И ягодки малко, горките те. Само тикви ще сложа, те ако станат - станат, горе място за тикви определено няма. То ние така или иначе на година я изядем 2 тикви, я не. А първа тераса ще я деля на 4 части и ще слагам домати, краставици, чушки и тиквички. По краищата имам вече засято туй-онуй, ама те са малки лехички. А боба ще го сея покрай асмите, че после като (ако) порасне му връзвам връзки за тях и има накъде да си пълзи.

 

Карамфилчетата не са ми много ясни, едни дребни розовки са. Погледнах сега в нета картинки, може би са Dianthus deltoides.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Изглежда имаш добър план, ще следя дневника и снимките с интерес :)

 

Това за "сърце не ми дава" е синромът на майката, помня колко време ми трябваше да се накарам да проредя първите моркови, които засадих сам. Затова и лани ми беше много полезна "letting go" година, в която голяма част от нещата не станаха, но тия, които станаха, бяха двойно по-голямо удоволетворение, като знам с колко малко грижи е възможно.

 

Карамфилите - пред офиса имам градински карамфил (мини карамфил) – Dianthus plumarius, мега устойчива гад, расте върху чакъл, който е върху глина и без поливка.Зимата трупаме отгоре снега от целия паркинг... А сега съм направил разсад, дано го бъде, от топ карамфил, Dianthus barbatus, sweet william.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

При мен пролетта идва с малко закъснение , едва сега започват да цъфтят ябълките и белите нарциси. Върбовите и елшови пръчки , които бучнах покрай реката точно преди 2 месеца са се разлистили (повечето).

post-130-0-24631200-1460391385_thumb.jpgpost-130-0-50321200-1460391412_thumb.jpg

Една от лесковите пръчки на тунела с лавандула също се е разлистила . Отвързах я от конструкцията , за да расте изправена.post-130-0-65706300-1460391531_thumb.jpgpost-130-0-99149400-1460391723_thumb.jpg

Близката до реката част от парцела се оказа пълна с някакъв див чесън ,силен изглежда и мирише на чесън. Сигурно става за ядене?

Нарцисите от Евгени цъфнаха всичките. Божурите които преместих от къщи също имат пъпки и ще цъфтят.post-130-0-47035700-1460391892_thumb.jpgpost-130-0-98389900-1460392079_thumb.jpg

За ядене ще има: ягоди, рукола , грахът май го хареса сляпото куче и поникнаха само някои грахчета, поникнал е магданоз, моркови, сминдух и репички , артишокът е още в кофички в къщи , доматите и те са в къщи. В парника има хиляда цинии , исоп , тагетеса го отнесоха мравките. Мравките отнесоха забележително много неща като за толкова малки мравки.

post-130-0-95720900-1460392584_thumb.jpgpost-130-0-62452800-1460392529_thumb.jpg

Из ливадата става все по-трудно да се ходи , защото се появиха разни съсънки ,пълзящо срещниче ,чесън и други ценни треви. Съседката отсреща се чуди на маневрите ми с прескачане и заобикаляне :) .

Мушмулата , която засадих през февруари ,също се е разлистила.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Кайсийката много дащна на завръз тази година, дано успее да задържи поне част.

33138005653_09aaabe583_c.jpg

Черешката е наблегнала на листната маса

33951161115_c0f3d6e1a9_c.jpg

Руколата вече ще я садя като цвете. Огромни туфи до кръста ми, пълни с пчели. За съжаление след първата година вече не са тъй ароматни листата, яде се де, но не е същото.

33951163425_99e552cafb_c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Скоро ще взимам разсад чушки и си преглеждах предните години какви съм садила. Оказва се, че имам успех само с черната капия. Миналата година съм имала и 20 корена Сиврия - нямам спомен и една да сме изяли. По-миналата пак така. Вие какви сортове слагате и какви са ви впечатленията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Емилия Димитрова

От няколко години сами си правим разсад, за да сме сигурни, че ще излязат точно такива чушки, каквито искаме, тъй като при закупени от пазара 200 корена примерно, около 30% излиза нещо съвсем друго. Семената ни са от червена капия - сорта не знаем, но са събирани с години от селски чушки. Резултатът винаги е много добър. Тази година, обаче, предвид студената пролет, разсада ни е още съвсем малък, както и на домати, патладжан, камби и всичко друго, което сме насяли в тунел под найлон. Бялата капия и Сиврия не ни е по вкуса и почти не сме сяли такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тоест само червена капия гледате... черна и червена капия едно и също ли е? Мен ми трябва един сорт за готвене и печене, по-месест и един по-нежен и хрупкав за салата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Емилия Димитрова

Има бяла и черна капия и двата вида стават червени, ако се оставят да узреят, но черната е по-месеста и става за консервиране. Бялата капия е повече за салата и готвене, но и черната става също - докато е зелена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Чак сега се сетих кое наричате черна капия - докато са зелени чушките, са тъмни, за разлика от другата капия. Моите чушки са микс, опрашени, но си ги харесвам. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Емилия Димитрова

Според мен е по-важно да си ги харесваме, а не толкова какъв сорт са. По тази причина всяка година оставям 5-6 чушки от най-долния завръз да се зачервят /набелязвам ги с някоя панделка/ и после им отделям семето за следващата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване