Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Април

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

В цветната градина се засяват и засаждат едногодишни цветя. Моментът е много подходящ за засяване на тревни площи и не бива да се пропуска.


В зеленчуковата градина засаждането на ранните топлолюбиви зеленчуци може вечe да започне. Засажда се разсадът от ранни домати, ран пипер и ран патладжан. Това не бива да става, докато почвата не е повишила температурата си до 12 градуса. В края на месеца ще може да се засажда и разсадът краставици на открито в Южна България. За сеитбата на ранния градински фасул благоприятното време настъпва обикновено през първата половина на месеца в Южна България, а на север от Балкана - след 15 април. 


В овощната градина април е времето за присаждане с калем под кора на овощните дръвчета и в разцеп на старите лози. Така че ако искате да подмените сорта с нов, който ви харесва повече, не пропускайте момента.

 

 

Споделете какво (ще) се случва в градината ви през този месец, какво садите и какви други дейности извършвате.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

В неделя ще прехвърляме марулите в лехата. Забавихме се, но и времето и температурите не ни се сториха подходящи.
 

Ще строим асма :) Това няма връзка с месеца, но пък има връзка със засаждането на лозички, които поръчваме.

 

Предполагам, че латинката и лупината ще са достатъчно големи за прехвърляне под ябълката като се затопли още малко времето.

 

Започваме да подготвяме мястото за кошерите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

(копирам това ми мнение в дневника ми)


  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Аз знам, че за да разбереш дали е ок да садиш и сееш (като изключим студоустойчивите), то трбява да седнеш в лехата. Поседиш, поседиш, па ако още ти е топло на д-то - действаш. Ако ти се смръзне - се прибираш дОма и чакаш.
Вчера в градината, като разровиш земята и направо усещаш студа. Граха ми изгнил, та вместо да залагам за втора реколта - подсявах наново.
Сях салати (предишните още не се виждат), репчики, магданоз, още спанак (предишния е тръгнал), още моркови (от предишните няма все още следа), тръгнали са луците.
Картофите в сламата едва-едва покарали  - хем студено, хем прекалено влага.
Та планирането по месеци е добро, но винаги трябва да се съобразява с реалните условия. А миналата година и тази, те са доста сбъркани.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Седях, че даже и лежах помежду лехите и не ми се смръзна  :P така че хвърлих едни картофи под слама и посях два реда чери домати с босилек и люти чушки (рибки), по краищата с тагетис. Не знам доматите с лютите чушки харесват ли се, ама така е като все забравям да си взема разпечатка за алелопатиите.

 

Слънчогледът ми е поникнал, също грахчо и репички. И нещо, което съм забравила какво е, някой познава ли го?

 

035179766.jpg?r=0

 

Едната от повдигнатите ми лехички с ягоди я развалих, че нещо не ми хареса как върви. Много малко пръст бяхме сложили отгоре. Ягодите ги разквартирувах в джанти  :rolleyes:

 

035179755.jpg?r=0

 

Обаче после ми дойде по-добра идея за джантите - за инвазивни билки и подправки. Нищо, имам още 4.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata
И нещо, което съм забравила какво е, някой познава ли го?

Спанак?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Че той с такива остри листа ли е като бебе, странно. Може, аз хич не ги познавам на тази възраст, а спанак със сигурност садих.

 

Оффтоп: Аз уж имах село като дете и ходех там редовно, ама явно хич никакъв интерес не съм изпитвала тогава към градинарството, защото нищо, ама ни-щич-ко не знам, всичко уча сега с четене (и с практически опити вече, де). И все се впечатлявам как някакви неща, които на първо четене ми се виждат излишни всъщност си имат дълбок, макар и прост смисъл. Например миналата година като сях семена, хич не се занимавах да са в редичка (щото за какво?), ами си пръсках както ми дойде. Ама после като почнаха да растат някакви чудеса и като изпаднах в едно недоумение сега това плевел ли е или морков, набързо схванах защо са редичките  :D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Емилия Димитрова

Събота и неделя подготвих повдигнатите лехи за тиквичките, посях малко семена за различни полезни цетя, сложих в кофички семена корнишони и краставици Гергана под найлон навън, малко босилек за разсад, ако не го удави днешния дъжд. Дано към средата на април се пооправи времето, най-вече да подсъхне, че е време за царевица, боб два вида и тиквите - всичко това на по-отдалеченото ни място. Така е когато не си постоянно в близост до градината - не може да се използат малкото подходящи за работа дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

L1

 
 

L2

 

 

Лехичката. Отдолу хартия, после тор и компост, а най-отгоре слама. Между сламата се зеленеят марулките. Повдигнатото отзад са картофи. Експериментално :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Че той с такива остри листа ли е като бебе, странно. Може, аз хич не ги познавам на тази възраст, а спанак със сигурност садих.

...ами си пръсках както ми дойде. Ама после като почнаха да растат някакви чудеса и като изпаднах в едно недоумение сега това плевел ли е или морков, набързо схванах защо са редичките  :D

Той е едно от нещата, на които се чудех точно като теб, когато го сях за първи път.

И другото ми е познато - да се вайкам, че не съм сяла в редички.

От тогава (уж) си пиша всичко - къде кое сея - чертая си схемички на лехите, в тях рисувам кръгчета, редички - помага, а и познавам някаква част от растенията. Тези, които не са ми ясни, ги оставям да пораснат, за да видя какво е. Сума плевел отгледах така :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За следващите 1-2 уикенда планирам следното:

 

- краставици - на първа тераса покрай слънчогледа, там ще са под ръка за евентуално поливане

- патладжан - долу при картофите и лука

- тиквички и боб - не знам къде. Имам слънчево, шарена сянка и сенчесто място, къде ще им е добре?

- зелен боб - и за него се чудя, четох, че бил претенциозен... Да ми препоръчате и сорт хубав?

- чушки - понеже имам много залежало семе, от което част е старо и част е събирано от пазарски чушки реших да си направя един експеримент на трета тераса. Мисля да разкопкам леко и да нахвърлям щедро семе, пък да видим какво ще стане.

 

Всичко от семе, разсад ще взимам само за домати по-нататък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Демек не планираш да месиш козунак и да боядисваш яйца :(

 

При нас някои неща по тарелките се показаха, обаче за 24 часа се издължиха, смятах да ги изваждам вън под найлон, ама с тоя сняг... Дано не се батишат още някой ден, после се надявам на трайно затопляне. Сложна работа е разсад в офис.

 

Редакция: батисаха се, всичко измря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А, може и да врътна някой козунак, какво пречи. Великден не е кой знае какъв празник вкъщи, ще го отпразнуваме с по една зелена салата с бурен от градината  ;)

 

Предвидила съм си едно местенце да опъвам връвчици за нещо пълзящо и се чудя на някой боб ще му хареса ли там. По ръба на асмата е, няма да е съвсем сенчесто, а пред него има ред праз. Поливаемо е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Силно казано градина, но снимките говорят най-добре.

035196895.jpg

 

Кой каза цъфнали овошки? 

035196942.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Прави, прави планове човек, пък после отиде до пазара за семена и плановете му отидат в коша  :rolleyes: Освен гореизредените, взех и манголд, дълга тиквичка и сминдух. Сега на дългучката ще трябва да й търся място по асмите някъде. Сминдуха ще го броя за бобово, не видях някъде конкретна алелопатия да има. Боб пешак взех и пълзящ зелен, зеления ще го сложа зад праза, няма да му е много добре там, ама какво друго да сложа - грамофончета? Искам да пълзи нещо там да пази сянка.

 

За патладжана прочетох пак, всъщност слагането му при картофи е удачно само ако не искаме да ядем патладжани, защото привлича колорадските бръмбари. На боба му било мястото там. 

 

А пък тия чушки като че ли никой нито ги харесва особено, нито ги мрази, ама че индиферентен зеленчук.

 

Голям пъзел е това планиране, а аз все още не трябва да мисля и сеитбооборота, представям си догодина какво ще ми е  :o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен се вживяваш една идея повече от нужното :D В площта, с която разполагате, съдейки по снимките, реално почти всичко е "едно до друго". Според мен е по-важно да изпробваш повече неща, отколкото да спазиш повече правила (които на всичко отгоре са не особено доказани/изпитани и често противоречиви). Ако видиш градините, където действаме ние, особено на бабата и на тъщата, подозирам ще си изядеш алеопатичната разпечатка от яд :D

 

С други думи, това че боб и праз ще са едно до друго не трябва да те спира да ги насадиш така - по-добре ги сложи и виж какво ще се случи, отколкото да се откажеш заради това, че можело да не му е много добре...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А, не ми е и хрумвало да се отказвам. Аз искрено се забавлявам с планирането, ако и да звучи като оплакване  ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Този уикенд сяхме зелен боб, боб пешак, тиквички дълги и обикновени, манголд, патладжан, краставици, сминдух и пак местихме ягодите (ще се разсърдят вече сигурно). 

 

Не разбирам защо не ми расте спанака? Поветицата за една седмица го мина и задмина. Отвих го, оплевих и пак го завих със сламата, ама не си е работа така.

 

035220192.jpg?r=0

 

От садежите миналата седмица не видях нещо да е покарало. Картофите тепърва са направили някакви очички.

 

Съседите от миналата седмица вече също садят - основно под найлон разни тайни неща.

 

Имахме мравешки бал. Риъл лайф Фердо мравката  :lol: Надявам се принцесите да не се заселят всички в нашия двор, че няма да смогваме да ги изхранваме вече.

 

035220206.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За предстоящия уикенд планирам да купувам и слагам вече разсад домати и да сея малко бостански работи - дини, пъпеши, тикви. Гледам, че климатично съм пред всички други пишещи, така че ако виждате някакъв очевиден пропуск в пролетните ми сеитби - моля, подсещайте новобранеца  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не знам къде да се оплача. Купих си доматен разсад от пазара в Благоевград - силен, здрав, пълен с живот, този по софийските пазари ряпа да яде. Посадих, полях, клюмна малко както си му е ред. Вечерта се поосвежи, а на сутринта почти целия беше увехнал  :( Два сорта - някакъв розов и Идеал, розовия беше по-дребничък и като че ли ще оцелее, но Идеалът направо висеше като парцалчета. Не знам какво сбърках. Кои сортове са по-дуракоустойчиви, че за другата седмица да знам какво да търся?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване