Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Експериментална система "Банка за семена"

Recommended Posts

Гого

Приемат се предложения за разпределение на разделите, възможности на системата, сортиране, съдържание и т.н.

Ако представлява интерес, ще се развие, ако не, ще остане в зародиш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Да намерим място в разделите и за диня и пъпеш - може да се промени "Тиква" на "Тиквови" или да са в отделни раздели.

 

Според мен е уместно да се помисли по създаване на списък със сортове семена, като при добавяне към списъка да се попълва съответната анкетна карта за сорта (име, латинско име, снимки, първоизточник на семената, държава, местност, характеристики и тн.), това е нужно освен за да се систематизира и развива информацията за сортовете и за да реши проблема със отглеждането на един сорт от няколко човека и в крайна сметка да се появи един и същи сорт с много имена :)

 

Хубаво ще е в списъка с публикувани сортове за предлагане освен името на сорта да има и името на този който го е публикувал, за да можеш да филтрираш всички сортове от един човек.

 

Поздрави,

Огнян

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За филтрирането на семената по човек, засега става чрез профила - Съдържание, оттам на Друго съдържание и се стига до тук:

http://bezmotika.com/index.php?app=core&module=search&do=user_activity&search_app=ccs&mid=31

Но ще видим как да се оптимизира...

 

За анкетната карта, технически не е проблем да се направи, притеснява ме само, налична ли ще я цялата тази информация? Може би да се попълва само това, което се знае, останалото ще виси, за бъдеща редакция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Да, няма как да се попълни всичко за всеки сорт, но предполагам че някои хора ще могат да попълнят по изчерпателна информация. Колкото толкова, но все пак това е пътя за да вижда кои семена са с неясен произход, от магазин,  разсадник или от бабата на бабата на някой :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Boriana Toleva

Вдъхновяваща идея!

 

Също си мисля, като един новак, че е хубаво да има нещо като скрита анкетна карта - полета за попълване с въпроси-подсещанки, повечето незадължителни, завършващи с "друго" разбира се :). Като че така ще  е по-лесно за човек да предостави възможно по-пълна и конкретна информация вместо да мисли какво да напише още...

 

ПС: Под вече добавените семена се появява един надпис...нещо недонаписан/родово несъгласуван или там каквото и да е. Просто реших да го спомена като нещо, което съм забелязала.

  • Не можеш да редактираш тази семе
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Много добре е направена. Ако може само да се сложи и раздел:

Дървета и Храсти и/или Горска Градина

Също ще е супер и ако могат да излизат съобщения за коментари и запитвания в този раздел както е това направено за останалите теми във форума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В исторически план, тази система беше създадена с идея да поеме нуждите на Свилена от Happy Horses, която искаше да започне такава банка - групата във ФБ "Пазители на семената и природата" (или нещо такова) беше отправната точка. За съжаление (до момента) няма много употреба, затова и е в зародиш, както пише Гого. Ако има интерес и почне да се ползва, сигурен съм, че ще можем да я доразвием!

 

Аз лично от идната есен ще започна да попълвам семена, тъй като лани беше първата година на новата ни градина, а искам всичко, което предлагам, да е от там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Наесен също ще се включа, искам семената които включа да съм сигурен в тях, а това все пак иска 2-3 години поне да си ги вкарал в употреба, отделно тази година ще прибирам за сефте семена от двугодишни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

А дали е удачно да има и раздел за вкоренени резници, бебета растения и други подобни.. имам розмарин, лигуструм, 4-5 мини чимширчета, един лимон - доста голямо дръвче даже е вързал едно лимонче, 3-4 покълнали мини дрянчета от семки на култивиран дрян...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всичко е удачно. Въпросът е, че тоя раздел на сайта го направихме по идея и желане на Свилена от Happy Horses, която щеше да го ползва за нейна инициатива, нещо пазители на семето или подобно. Хора се ангажират с опазването на даден сорт и тн. Обаче явно не стана тая работа. И увисна раздела - аз мислех да го затрием, но решихме с Гого да остане.

 

Така че в момента е сираче, няма кой да се грижи за него. Ако имаш идеи/желания, казвай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ами аз се рових из нета и нищо българско не можах да намеря като действаща банка за семена и растения.. всички инициативи, които открих са някакви еднодневни събития и след това край.. така както е направено тук за мен си е ок и може да се ползва целогодишно.. без да има претенции за "пазители на семето" и т.н. а вече всеки сам си преценя какво и как може да разменя и подарява.. за мен не е чак от толкова голямо значение да знам и да съм сигурен в точния сорт, макар че ако е нещо екзотично наистина е хубаво да има снимка или поне латинско наименование за да може да си го потърсиш в нета..

 

моята лична идея например е по някое време в близко бъдеще да почна да продавам семена, вкоренени резници и млади растения, но това няма да ме спре да подарявам и известен процент от тях.. ей така колкото да се множат видове и сортове.. иначе тя размяната във форума така и така си става и без банка за семена.. през седянката или на лично съобщение..

 

другото, което лично аз смятам да правя е да тествам семената за кълняемост, преди изпращане..  "лясковския фасоль", който вчера качих, го проверих преди да пратя от него на Теди.. сложих 5 зърна и петте покараха за 4-5 дни и чак след това и пуснах писъмце.. това ми се струва, че е най-малкото, което всеки подаряващ трябва да направи, за да няма разочаровани..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

ОК, ще помолим Гого да направин един раздел там, който да е Плодни дървета и храсти, за да влизат вътре всякакви berry-та и фиданки?

 

Иначе и моето желание е след време да продавам растения и семена - по това ме запали Пол преди сума години, когато още дори нямаха тоя сайт и изобщо тяхното "bio nursery" беше един цветарник в двора до чешмата :)

 

Прочее съм срещал една... неприязън (не намерих по-добра дума) към това да продаваш. Особено по цветарските форуми (помагах на една леля да се интегрира там, че е цветарка) - там масово е "да разменим". Е ми добре, ама на мен ми трябват пари, за да живея, затова го продавам. А, сакън, търгаши... Не го разбирам... Търгаш е човек, който не влага стойност, само печели пари. А да събереш семе или да вкорениш е яко добавяне на стойност.

 

Размяната винаги е опция при желание, но в крайна сметка в магазина няма да ми разменят наръч корени малини срещу пакет ориз. Парите са оценка за свършената работа, която реално трябва да се свърши, в комбинация с немалко знания, за да добиеш продукта. Щом искам да го продам, значи знам, че струва нещо. Щом някой си го купува, значи оценя труда ми. Освен това, парите са стимул - ако мога да попълвам ефективно бюджета с тая дейност, ще отделям повече време за нея, ще я върша по-качествено.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Иначе и моето желание е след време да продавам растения и семена 

 

Нареждам се на опашката на купувачите (надявайки се, че за първите ще има специални отстъпки!  ;)).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Боби, сигурен бях, че ще сме "конкуренция".. хехех.. 

 

Между другото незнам за форумите, но за хората, които продават разсад по пазара е масово разпространено мнението, че са търгаши и печалбари.. а като се сетя какъв зор беше при дядо ми да произведе разсад.. и то за лична употреба.. то не беше пикиране, ставане в 2-3 часа  по сред нощ да пали печка в оранжера, покриване в тунелчета с найлон, развиване като стане топло.. добавена стойност е много "нежно казано".. ако трябваше да му смята реална цена то си става направо непродаваем..

 

а това с продаването на семена и вкоренени растения си е значителна част от самоиздръжката на всяко пермакултурно начинание.. като гледам примерите на запад се въртят общо взето около следната схема: приходите са 30-40% от семена и растения; 30-40% от продажба на продукция; 10-20% от водене на обучения и 10-20% от консултации и дизайн..

 

така, че мен лично, изобщо не ме притеснява да обявя справедлива цена на труда си и да си чакам.. ако в България няма пазар, пък нали с този интернет и технологии сме едно глобално село.. Говорейки за Пол, сега на отворените врати стана въпрос, че е продал и изпратил с куриер 1000 броя коренчета от черен оман.. на фермер от Белгия ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Конкуренция няма как да сме, с тия мощни имоти и бабаза, headstart, по-скоро ти ще си професионалиста и ще ми препращаш разни дребни, дето не ти се занимава с тях :D

 

(Бабаза е измислена комбинация от баба и база. Тръгна покрай децата, имаш ли бабаза и тн. Описва наличието на баби, които са близо, имат време, умения, мегдан, пособия и желание да помагат и се включват винаги като имаш нужда, с каквото и да е. Рядко хората имат добра бабаза.)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване