Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

За косенето

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Решили сме тази дейност да се извършва с ръчна коса - еко е, безшумно, безплатно. Обаче се оказа, че тая работа не е толкоз лесна, особено с нашите наклончета и тераски. Мислех да вземем тример, да ни е в помощ за началото, но се оказа, че е трудно да се намери приемлив вариант на достатъчно ниска цена. Та засега косим доколкото можем с ръчната, а покрай лехите си играя на овца, за радост на съседите.

 

А вие косите ли? Ако не - защо, ако да - с какво?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Жената коси основно, обаче след 6-7 месец бременност вече не е препоръчително, това лято как ще я опазя - не знам, че е мераклийка. От тримерите съм недоволен (един Бош и един куча марка), имаше тема някъде из групите, но не мога да я намеря. Непрекъснато къса корда, без значение тънка/дебела, много се зори с всичко по-дебело, много дъвче, изобщо ако не е за тучна детелинка, не ми го хвали тримера.

 

Моторна коса с дебела корда за тънки треви или с диск за по-дебели - това бих взел аз (но само от добра марка, Хускварна, Щтил и тн), особено ако имах агрегатче за биодизел. 

 

За малка площ, ако не искаш да вдигаш шум и изпарения, със сърп е доста удобно и селективно, макар че и то иска практика. Но ако си намериш "протектор" (ръкойка), можеш да пробваш :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

Голяма мъка се оказа това косенето. Нашата ливада не беше косена поне 6 години и беше станала на едни бабуни и под тревата полегнала трева от миналите години. Много трудно за косене с ръчна коса, макар че и двамата с мъжа ми направихме мускули, на него поне започна да му се получава. Миналата година с тези дъждове - тъкмо сме минали една малка част и след седмица-две - пак обрасло яко. 

 

Взехме си тример или по-скоро храсторез май се води (моторен, с диск). Стартера му се скапа още на първото включване. Сменихме стартера, после пък свещите. Най-добър резултат имаше с косата, но много бавно става. За един ден той успя да окоси около 40-50 кв. м. Не е малко, но като се има предвид, че двора е декар и половина...

 

Тази година пак сме оправили тримера и ще се опитваме с него, ще мулчираме възможно най-много, останалото ще засадим и така всяка година трябва да има все по-малко трева и повече полезни растения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Aко има желаещи да си купуват някакви машини от Хускварна  или  Олеомак: http://www.oleomac.bg/(италиански - много добри) - мога да съдействам за 10% отстъпка, срещу фактура. Разликата е, обаче в гаранцията при Хускварна - за фирма е година, за частно лице - две. Олеомак - все си е две години гаранцията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Доста важен елемент се оказва косенето при поддръжката на градина. За няколко години опит установих първо, че е от особена важност кога се коси, така щото да си намалим усилията и повишим ефективността.
Борбата в градината се свежда(ше) най-вече до 3 основни "плевела" - щир, мъртва коприва (Lamium maculatum) и троскот. Първите два бяха спрени като не ги оставих 3 години да хвърлят семе, а с троскота още се боря - при него начинът сякаш е по-често косене и по-благородните треви го превземат, той е първичен залесител.

Ползвам ръчна коса, както и моторна с корда (марката е MTD - немска, унгарско производство и мога да кажа, че не отстъпва по нищо на STIHL или Husqvarna, а за мощността си е просто убиец ) . Важно е рано напролет да се направят две косенета "до дъно" с кордата, при които се рестартира вегетацията на житните треви, те се изтощават, и след средата на март, когато тръгват да растат и останалите растения от една обикновена дива или градинска "поляна" те са равностойни конкуренти на тревите и общо взето превземат мястото. Така много лесно можете да си селектирате цяла ливата с риган, мащерка, лечебна ружа, жълт кантарион, бял равнец, котешка стъпка, орехче, и всъщност каквото искате от наличните видове, само чрез косене ;)

В началото и аз виждах просто едно размазано зелено петно, после започнах да разпознавам някои отделни видове и така... :) Некосена ливада на бабуни е много удобно място за засяване на непретенциозни култури като овес, коноп, сорго, а при по-добра подготовка дори царевица и амарант. Нужно е само едно окосяване на новата вегетация от тази година точно сега в началото на април ( най-удобно е отново с корда), следва натрупване на окосеното в редове по дължина, евентуалното добавяне на оборска тор, слама и компост и след 15-тина дни мястото е готово за засяване. Разбира се най-хубаво е подготовката да се започне от предишния сезон, като се засее есенна бобова култура (грах, фий) за зелено торене напролет.

Само ръце трябват, а две не ми стигат.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имаме разни електрически играчки. Едната Бош (тример) не ползваме, защото трябва да се сменя кордата прекалено често, после купихме електрическа косачка на 4 колела с кош и върши работа тук-там да се поизчисти, но основно косим с четириноги :) (попаднала е снежинка на обектива, но не ми се излиза пак).

035196941.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Известно време се мъчих с електрически уреди - косачки за поляни, тримери.. Голяма мъка. Ел. косачката, първо с този кабел насам-натам, не мога да ходя на по-далечни разстояния, малък кош.. За тримерите с корда (3 различни имам), да не говорим, нищо не става с тях :)

 

Миналата година си взех моторни. Косачка и коса. Ей, пей сърце. Ходя да крада тревата и на съседите. Кося извън двора, всичко става зелено и хубаво, а не се боря с високи треволяци. Засях си овощната градина с бяла детелина. Сега и там ще кося. Ако някъде искам да проправя път или съм отървал края и тревата е пораснала много, то моторната коса с диск, върши идеална работа. Съжалявам единствено, че не си я взех 4-тактова. Двутактовите много пушат с тези смески на масло. Косачката е 4-тактова и няма грижи. Освен, че скоро я карах на сервиз. Оказа се, че трябвало да цедя бензина през две тениски и то след като се е утаил предварително. Много лоши горива... Доста пари дадох за нея, но това е най-смислената ми инвестиция засега.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На едното село райграсът е сумарно към 200 квм, за него ел-бош косачка върши идеална работа, единствено ножът трябва да се заточва 2-3 годишно. Но говорим за само култивирана ливада и за малки разстояния. За големи площи, особено пък с наклон - задължително с моторна! 

 

На новото място, лани ливадата я поддържаше четириного - на съседа кобилата Кончита :) И-де-ал-на работа, 100% устойчива система. Тая година ще видим как ще е, около овошките не е подготвено още за детелина, така че ще прескочим явно годината, а на другите места ще разчитаме на мулч и ръчна коса, добре че е малко площ :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тук също широко се ползва косенето с четириноги. Едните ни съседи имат овчици, а другите канят гости - ето такива  :) Те впрочем много хитро са си оградили зеленчуковата градина, така че се е получил вътрешен коридор от къщата до овощната градина, по който да минават косачите без риск за насажденията. Обаче ние имаме стълби в двора, което доколкото знам не им се харесва.

 

035249053.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване